Přejít k navigační liště

Zdroják » Různé » Co zajímavého se událo v dubnu 2009

Co zajímavého se událo v dubnu 2009

Články Různé

Vyšel pracovní návrh ECMAScriptu 5. Opeře je 15 let. Patent Applu brzdí práci W3C. Google App Engine přišel s podporou Javy. Plugin od Googlu implementuje 3D grafiku. Protokol OAuth obsahuje bezpečnostní chybu. Čtěte výběr náš událostí za měsíc duben. Stručně, jasně, přehledně.

Nálepky:

Skončil duben a jsme tu s naším redakčním výběrem zajímavých událostí, které by vám neměly utéct. Začneme jako obvykle událostmi z domova.

Z domova

V Praze začíná EuroDjangoCon

Skončily přípravy na konferenci EuroDjangoCon, která se letos koná v Praze a začíná právě dnes. Do Prahy při této příležitosti přijely některé světoznámé osobnosti, např. Simon Willison.

Firefox 3 kandiduje na nejpoužívanější prohlížeč

Zatímco dlouhou dobu byl nepoužívanějším prohlížečem Internet Explorer 7, Firefox řady 3.0 jej v poslední době dohání a to jak ve světě, tak u nás. Podle toho, kterou statistikou se právě řídíte, tak k tomuto dohnání již došlo, právě dochází nebo teprve dojde. Jednotlivé statistiky se mezi sebou totiž vždy trochu liší. Přesné datum ostatně není podstatné, důležitější je samotný fakt, a na tom se shodují statistiky všechny.

Musíme zdůraznit, že se jedná jen o statistický trik. Internet Explorer jako takový je stále nejpoužívanějším prohlížečem, a to nejen dnes, ale v celé historii prohlížečů vůbec, jak ukazuje i graf, který připravil Asa Dotzler z Mozilla Corporation:

Uživatelé prohlížečů

Navíc před několika dny se objevila v rámci Windows Update aktualizace na Internet Explorer 8, která pokles IE7 urychluje. Uvidíme, zda dokáže zamíchat karty dnešnímu trhu prohlížečů nebo zatím zůstane bez povšimnutí.

Soutěž od Microsoftu

Microsoft vyhlásil soutěž pro open source vývojáře. Do soutěže se stále ještě můžete přihlásit. Autoři nejlepších projektů obdrží ceny.

Ze světa

Z apríla

Ani světu prohlížečů se nevyhnul první apríl. Informaci o připravovaném Internet Exploreru 8.1 používajícím WebKit i Gecko ovšem zastínila Opera svou novou verzí podporující ovládání pomocí obličejových gest Opera Face Gestures. Dovedete se představit, jak by to vypadalo v místnosti plné uživatelů Opery?

Weby se svlékly do naha

Devátého dubna proběhl Den nahých webů 2009. Pokud jste měli „štěstí“, mohli jste ten den narazit na „nahý“ web s odstraněnými kaskádovými styly, a to nejen ve světě, ale v několika málo exemplářích i u nás.

Vyšel pracovní návrh ECMAScriptu 5

Práce na nové generaci JavaScriptu pod křídly organizace ECMA pokračují, veřejně vyšel pracovní návrh této specifikace pod názvem ECMAScript 5. Pokud máte pocit, že verze s číslem 4 byla v číslování přeskočena, je váš pocit správný. Tato verze se ještě před rokem připravovala, ale její vývoj byl ukončen.

Opeře je 15 let

Prohlížeč Opera oslavil 15. narozeniny. Opera připravila tématickou verzi své domovské stránky ve stylu 90. let a připravila komix připomínající počátky Opery.

Opera komix

Kniha Jeffreyho Zeldmana ke stažení

Dnes již památná kniha světoznámého webdesignera Jeffreyho Zeldmana „Taking Your Talent to The Web“ z roku 2001, která designerům z oblasti tištěných médií vysvětlovala principy webdesignu, je zdarma ke stažení. Ačkoliv se dnes již jedná o historický kousek, řada informací je stále relevantních.

Protokol OAuth obsahuje bezpečnostní chybu

V návrhu protokolu OAuth byla objevena bezpečnostní chyba, kterou pravděpodobně trpí všechny jeho implementace. Na opravě se pracuje, protokol OAuth bude upraven. Twitter po oznámení této chyby vypnul podporu OAuth, kterou zprovoznil jen několik dní před jejím oznámením.

Google App Engine s podporou Javy

Do App Engine od Googlu přibyla podpora pro jazyk Java. To potěší nejen vývojáře v Javě, protože se tím otevřela cesta pro vývojáře v některých dalších jazycích, pro které existují implementace v Javě. Atraktivnost celého projektu tak mimořádně vzrostla.

Patent Applu brzdí práci W3C

Pracovní skupina W3C pracující na specifikaci Widgets se dostala do konfliktu s patentem společnosti Apple zaměřeným na automatické aktualizace software. Speciální komise nyní řeší, jak se k situaci postavit a zda má práce na specifikaci pokračovat.

Plugin od Google pro 3D grafiku

Po implementacích rozhraní pro 3D grafiku od Opery a Mozilly přišel s vlastní implementací i Google. Projekt O3D je plugin fungující v prohlížečích Firefox, Safari, Google Chrome a Internet Explorer. Jeho možnosti vám nabízí následující video:

Je otázkou, zda se všichni implementátoři dokáží dohodnout na jednotném rozhraní.

A List Apart zveřejnil výsledky průzkumu

Webdesignerský magazín A List Apart jako každoročně pořádal anketu mezi webdesignery. V ní si můžete srovnat, zda patříte do většinové sorty webdesignerů nebo se od ní v některých měřítkách odchylujete.

Dvě kuriozity v JavaScriptu

James Hall vytvořil projek jsPDF, což je generátor PDF napsaný v JavaScriptu. Zatím podporuje jen minimální formátování dokumentů, projekt je ovšem teprve v začátcích. Alexis Deveria pro změnu vytvořil kompletní implementaci Template Layout z CSS3 v JavaScriptu. Šokoval tím samotné členy CSS WG u W3C, jelikož tuto specifikaci (přezdívanou též „ASCII art“ zatím nikdo neimplementoval).

Závěr

A to je z našeho dubnového výběru vše. Pokud vás zaujalo něco dalšího, podělte se s ostatními v komentářích. Pokud chcete být stále v obraze, pak pravidelně odebírejte RSS článků, RSS zpráviček a sledujte kanál Zdrojáku na Twitteru (k tomu vám pomůže návod Jak začít používat Twitter).

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mirozbiro

nejak mi nedochazi ten graf firefox3. Na ose y je to sumarni cislo uzivatelu prohlizecu (pak vysoce vede ie), nebo je to kazdeho prohlizece zvlast (pak by 'ostatni' vysoce vedli)?

Anonymní

vysoko vedie IE, ale FF má priaznivejší trend.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.