Jak probíhala adopce webových prohlížečů za posledních 13 let (graf uvnitř)

Graf s průběhem podílu webových prohlížečů pravděpodobně již znáte. Asa Dotzler z Mozilla Corporation se pokusil sestrojit graf trochu jiný, graf absolutního počtu uživatelů jednotlivých prohlížečů. Vycházel ze 40 různých zdrojů a jak sám přiznává, rozhodně nemáme jeho graf chápat nijak přesně; pro jisté základní zamyšlení nad historií prohlížečů nám ale zcela postačí.

Je z něj dobře patrných několik faktů, které na grafech s podíly prohlížečů nezaznamenáme. Například, že počet uživatelů Netscape, ačkoliv měl tento prohlížeč svou dobou majoritní podíl na trhu, nebyl na dnešní měřítka zdaleka závratný (dnes má takový Firefox uživatelů výrazně víc) nebo že ačkoliv podíl Internet Exploreru klesá, tak absolutní počet uživatelů IE stále roste. Sice již velmi pomalu, dokonce tak pomalu, že by se růst mohl zcela zastavit a počet uživatelů mohl začít klesat, přesto podle grafu má zatím rostoucí trend. Znova zdůrazňuji, berme tato data jen orientačně, jedná se zatím, pokud vím, o první takto vynesená data a je jen těžké odhadnout jejich přesnost.

Graf uživatelů prohlížečů za od roku 1996

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=645