Cesta do webdesignerovy budoucnosti aneb CSS Template Layout v JavaScriptu

Nedávno jsme tu představovali, jak vypadá budoucnost layoutů podle CSS3. Velkou slabinou takových návrhů je podpora v prohlížečích. Může trvat klidně 10 let, než se staré prohlížeče vymění za nové s podporou nového layoutovacího systém. Pesimistické? Jistě. Beznadějné? Ani náhodou!

Není to tak dávno, co Eric Meyer volal, že to JavaScript nás všechny zachrání. (Ano, ten samý JavaScript, který byl ještě před lety považován za problematickou část webu, se dnes stává věrným pomocníkem v jeho dalším rozvoji.)

Alexis Deveria totiž v JavaScriptu vytvořil kompletní implementaci modulu Template Layout z CSS3 (dříve nazývaného Advanced Layout Module a i nadále přezdívaného „ASCII art“). Jeho plugin do jQuery funguje ve všech dnešních prohlížečích, jak si můžete vyzkoušet na několika ukázkách. Více se dozvíte v představení projektu. Alexis ukazuje, že jedna javascriptová knihovna může dokázat překlenout celých těch 10 let čekání.

Pochopitelně, Alexisova knihovna je zatím proof of concept, může se ukázat, že je v téhle podobě zatím nevhodná pro produkční nasazení a její nasazení na jiných než nepříliš důležitých webech zatím nelze doporučit. Ovšem Alexisova knihovna jistě nebude poslední, spíše se jedná o jakousi první vlaštovku svého druhu.

Ukazuje se, že Eric Meyer měl nejspíš pravdu a JavaScript bude nakonec hrát v dalším osudu webu naprosto rozhodující roli. Vyberte si sami: je pro vás výhodnější čekat na novinky třeba deset let, nebo sáhnout po knihovně, která vám je nabídne dnes? Obě možnosti mají své neduhy (ta druhá vám designerům jistě přidělá starost, co s uživateli s vypnutým JavaScriptem). Volba je na vás.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=666