Přejít k navigační liště

Zdroják » Redakce » Jak začít používat Twitter

Jak začít používat Twitter

Proč a jak požívat Twitter. Praktický návod pro začátečníky a středně pokročilé. Představí vám Twitter jako zdroj informací i jako sociální bludiště. Naučí vás, jak si založit účet a následně čerpat z Twitteru informace nebo do něj přispívat.

Sledujte nás na Twitteru. Novinky a zajímavosti ze světa Webu a programování najdete na @zdrojak

Při prvním setkání s Twitterem většina lidí vůbec nepochopí, k čemu je ta hloupost dobrá. Já jsem to nechápal skoro rok. Pak jsem podlehl zvědavosti, Twitter jsem zkusil a od té doby nevycházím z údivu, k čemu všemu se dá používat. O mnoha způsobech využití Twitteru se ostatně už píší i knihy.

Co je Twitter

Skoro všechny články začínají tím, že Twitter je mikroblogovací služba. Má to zřejmě naznačit, že Twitterem lze publikovat cosi jako blog s extrémě krátkými, nejvýše 140 znaků dlouhými příspěvky. Je to ale označení trochu zavádějící, protože Twitter je spíše komunikační platforma. V tom se více než blogu podobá ICQ a dalším instant messengerům, ovšem na rozdíl od nich zde komunikace probíhá převážně veřejně.

Ze všeho nejvíc je ale Twitter tím, čím si ho sami uděláte. Můžete na něm číst zpravodajství, komunikovat s rodinou a přáteli, sledovat celebrity, nebo naopak, jste-li sami celebritou, monitorovat, co o vás píší ostatní. Některé aplikace vám dokonce mohou posílat přes Twitter váš kalendář a aktuální úkoly.

Twitter jako zdroj informací

Pokud se nechcete s Twitterem hned ze začátku příliš zaplést, používejte ho nejprve jako kteroukoli jinou webovou stránku. Nemusíte se nikam registrovat a stačí vám k tomu obyčejný webový prohlížeč, kterým si čtete tento článek. Zkusit můžete třeba zpravodajství:

nebo pár známých internetových osobností:

Twitter jako sociální bludiště

Na první pohled vám může typické stránka Twitteru připadat dost nepřehledná. To není vaše chyba. Ona opravdu nepřehledná je. Abyste se v ní vyznali, připravil jsem vám mapu.

Twitter mapa

Jednotlivé příspěvky neboli twíty (někdo píše tweety) vám asi budou připadat dost krátké a možná na ně budete chtít kliknout, abyste viděli víc. Je to zbytečné. Twitter dovoluje poslat maximálně 140 znaků. V tom je jeden z jeho půvabů. Klikat ale můžete a následující obrázky ukazují na co.

Do některých twítů vložil autor odkaz na web mimo Twitter. Aby se odkazy vešly do 140 znaků, zkracují se různými zkracovacími službami, takže vypadají trochu divně. Třeba takto:

Ukázka tweetnutí

http://bit.ly/LHJ0 je odkaz na jinou stránku zkrácený službou Bit.ly

Některé twíty odpovídají jiným uživatelům. Pak vypadají například takto:

Ukázka tweetnutí podrobně

Je-li twít odpovědí na jiný twít, odkazuje na ten původní i jeho autora

Zavináč a uživatelské jméno může ovšem odkazovat na jiného uživatele i uvnitř twítu, který odpovědí není. Cestu k objevování dalších uživatelů však otevírá především blok avatarů (malých ikonek) v pravém sloupci stránky. Jedná se vlastně o seznam těch, které právě zobrazený uživatel sleduje.

Seznam sledovaných lidí

Proč a jak se registrovat

Pokud vás stránky některých twitteristů zaujaly a v následujících pár dnech se občas půjdete podívat, co je na nich nového, zjistíte, že to je dost nepohodlné. Přesně v tom okamžiku jste dospěli do stádia, kdy se vám vyplatí registrace. Jako registrovaní uživatelé totiž můžete určit, koho budete sledovat, a nadále si již vystačíte s jedinou stránkou, svou vlastní. Na ní uvidíte příspěvky všech sledovaných.

Hlavní obrazovka Twitteru

Typické „domovská“ stránka přihlášeného uživatele s posledními twíty těch, které sleduje.

Registrace je velmi jednoduchá. Na úvodní stránce Twitteru kliknete na velké zelené tlačítko Get Started–Join! a v následujícím formuláři zadáte své celé jméno (Full name), Uživatelské jméno resp. přezdívku (Username), heslo (Password) a email. Pak z protispamového obrazku opíšete slova a kliknete na velké Create my account. Po úspěšné registraci vám přijde e-mailem potvrzení a můžete se přihlásit. Svou stránku pak kdykoli najdete na adrese http://twitter­.com/home.

Jak sledovat jiné uživatele

Sledování uživatele

Jakmile jste registrovaní a přihlášení, můžete si zvolit uživatele, které chcete sledovat. Nejjednodušší je navštívit stránku příslušného uživatele a kliknout na tlačítko Follow. Alternativně také můžete odeslat zprávu ve tvaru FOLLOW UživatelskéJméno.

Chcete-li sledovat své přátele a nevíte, zda už Twitter používají, zkuste odkaz Find People (najdi lidi) vpravo nahoře. Můžete jím:

  • Hledat příjmení nebo uživatelská jména na kartě Find on Twitter.
  • Vyhledat všechny kontakty, které máte v Gmailu a dalších celosvětových freemailech na kartě Find on other networks. Pozor, Twitteru tím předáte heslo ke svým účtům. Sice slibuje, že ho hned zase zahodí, ale člověk nikdy neví.
  • Na kartě Invite by email můžete rozeslat pozvánku do Twitteru na více e-mailových adres. Raději to nepoužívejte, a když už, tak jen pro nejbližší přátele.
  • Poslední karta – Suggested Users – vám nabídne tipy na účty angloamerických celebrit, známých osobností ze světa IT či firem.

Jak neztratit oblíbené twíty

Pokud vás něčí zápisek velmi zaujal či pobavil, můžete si ho uložit mezi oblíbené twíty. Najedete myší na twít, který si chcete přidat mezi oblíbené. V pravém horním rohu twítu se objeví symbol hvězdičky. Kliknete na něj a hvězdička se vyplní žlutě. Tím se vám uložila mezi oblíbené.

Ukázka tweetnutí

Všechny své oblíbené twíty pak naleznete na stránce http://twitter­.com/favorites.

Oblíbené twíty vidí i vaši čtenáři. Naleznou je na adrese http://twitter­.com/Uživatel­skéJméno/favo­rites a stejně tak i vy si můžete pročítat, které twíty zaujaly vaše přátele z Twitteru.

Jak posílat vlastní příspěvky

Jako registrovaní uživatelé též můžete posílat vlastní příspěvky neboli twíty. Twít napíšete do vstupního pole nahoře a odešlete tlačítkem Update.

Psaní prvního tweetu

Pamatujte:

  • Musíte se vejít do 140 znaků. Pokud by vás Twitter při odeslání příspěvku varoval, že jste počet znaků překročili, ale počitadlo by ukazovalo více než nulu, má pravdu počitadlo.
  • Odeslaný twít už nejde změnit. Jde sice zrušit, ale to ho odstraní jen z webového archivu. Lidé si ho už mohli přečíst a mohou ho mít někde uložený.
  • Všechny twíty jsou veřejné (pokud svůj profil nezamknete; viz dále). Skoro jistě je uvidí ti, kteří vás sledují, a může se k nim třeba prohledáváním archivu dostat i kdokoli jiný.

Twitter jako prostředek komunikace s rodinou a přáteli

Asi nejvíc uživatelů používá Twitter pro komunikaci s přáteli. Ve svých twítech informují, co zrovna dělají, co se jim přihodilo a podobně. Pokud chcete také posílat zprávy převážně soukromého charakteru, můžete využít následujících možností:

  • Neveřejné zprávy. Na výchozí stránce klikněte na Settings (vpravo nahoře), zaškrtněte volbu Protect my updates a potvrďte tlačítkem Save. Od toho okamžiku vás mohou sledovat a vaše twíty číst jen ti, kterým to dovolíte.
  • Přímé zprávy. Libovolnému uživateli můžete poslat jednotlivou zprávu, kterou nikdo jiný neuvidí. Na stránce uživatele klikněte na message v pravém sloupci nebo do vstupního pole napište zprávu ve tvaru D UživatelskéJméno Vaše přímá zpráva.

Jakmile začnete používat Twitter pro komunikaci s ostatními uživatele, neobejdete se bez odpovědí. Odpověď na vybraný twít pošlete takto:

  1. Najedete myší na twít, na který chcete odpovědět. V pravém dolní rohu se objeví obrázek zatočené šipky.
  2. Klikněte na obrázek zatočené šipky. Kurzor skočí do vstupního pole, na jehož začátek se vyplní @UživatelskéJ­méno.
  3. Za @UživatelskéJméno a mezeru napište svou odpověď.
Odpověď uživateli

Pozor, na rozdíl od přímé zprávy je odpověď veřejná.

Twitter jako publikační a marketingový nástroj

Firmy čím dál častěji používají Twitter k publikování informací, ke své propagaci, komunikaci se zákazníky a budování značky. Příklady jsou uvedeny výše v sekci Twitter jako zdroj informací. Mezi další patří třeba softwarová firma Beneta nebo poradenská společnost H1.cz.

Nejúspěšnější vydavatele v zahraničí sledují již desítky až stovky tisíc uživatelů, u nás se zatím jedná maximálně o stovky. Mezi prominentí zahraniční twitteristy patří například Barack Obama, britský ministerský předseda, vesmírná sonda Phoenix, zakladatel Digg.com Kevin Rose, zpěvačka Britney Spearsová, herec Ashton Kutcher, cyklista Lance Armstrong. Služba Twitterholic.com nabízí aktuální žebříček nejsledovanějších účtů.

Máte-li vlastní web, můžete na něm zobrazovat své twíty pomocí některého z hotových kódů.

Vyhledávání

Na stránce http://search­.twitter.com/ můžete vyhledávat v archivu všech veřejných příspěvků, a to i když nejste přihlášeni či registrováni. Nejjednodušší je hledání jednotlivých slov, ale jde zadávat i složitější dotazy pomocí vyhledávacích operátorů nebo formulářem pokročilého hledání. Přihlášení uživatelé mají vyhledávací pole též v pravém horním rohu stránky přímo na twitter.com. Vlevo od něj se nachází volba „trends“, která obsahuje stručný přehled aktuálních žhavých témat. Každé slovo je zároveň odkazem na výsledek jeho vyhledávání.

Alternativní klienti

Až dosud jsme si ukazovali práci s Twitterem na jeho vlastních stránkách. K dispozici je však i mnoho alternativních prostředků (tzv. klientů) jak pro čtení, tak pro posílání či vyhledávání zpráv.

  • Zprávy můžete posílat ze svého telefonu jako SMS. Nejprve je ale třeba nastavit telefonní číslo v Settings-Devices.
  • Twíty lze posílat e-mailem službou Twittermail.com.
  • Existuje několik desktopových klientů. Jedním z nejpopulárnějších pro Windows (2000/XP/Vista) a Mac OSX je Twhirl. Poměrně rozšířeným je rovněž TweetDeck.
  • Používáte-li jako svou domovskou stránku iGoogle, můžete zkusit gadget BeTwittered, který má verzi i pro mobilní telefony s mobilními prohlížeči Internet Explorer, Opera a Safari. Miniaplikace je k dispozici též pro domovskou stránku Netvibes.
  • Pro mobilní telefony nabízí Twitter speciální mobilní verzi.
  • Pro prohlížeč Firefox existuje rozšíření TwitterFox.
  • Twitter jde propojit s Facebookem, takže váš status, který vložíte na Facebook, se objeví i na Twitteru, nebo naopak. Podobně můžete na Twitter napojit další sociálně-komunikační službu FriendFeed.

Na Twitter Fan Wiki najdete několik set dalších aplikací, které Twitter nějak využívají.

Historie Twitteru

Twitter vznikl v březnu roku 2006 jako postranní projekt společnosti Odeo. Twitter se prakticky ihned po svém uvedení stal nesmírně populárním, k jeho masivnímu rozšíření ovšem došlo až během posledního půl roku. Zatímco v listopadu 2008 se celkový počet uživatelů odhadoval na 4–5 milionů, začátkem března 2009 to již bylo 20 miliónů uživatelů. Vznik Twitteru pěkně shnul jeden ze zakladatelů Evan Williams ve své přednášce pro TED.

YouTube Video

Co znamená slovo Twitter

Tweet je v angličtině citoslovce a sloveso pro ptačí pípání, štěbetání či cvrlikání. Přípona -er označuje vykonavatele slovesného děje. Twitter by tedy šel do češtiny přeložit třeba jako pípal, cvrlikal nebo štěbetka.

Původními autory tohoto textu jsou Marek Prokop a Adam Javůrek, kteří jej publikovali na systému Knol.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.