Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Akcelerovaná 3D grafika od Googlu v prohlížečích – projekt O3D

Akcelerovaná 3D grafika od Googlu v prohlížečích – projekt O3D

Zprávičky Webdesign

Zatímco 2D grafika se v prohlížečích již stabilně usídlila (ať v podobě canvasu nebo SVG), 3D grafika je pro ně stále zemí neprobádanou (ačkoliv jisté pokusy tu již byly). Jednotlivé prohlížeče na potřebném 3D rozhraní již nějaký čas pracují. Mozilla ve snaze vytvořit patřičné rozhraní nedávno navázala spolupráci s Khronos Group (která má mj. na starosti i OpenGL). Ke slovu se předevčírem přihlásil i Google, konkrétně projektem O3D.

Jedná se nejen o návrh 3D API, ale i o jeho implementaci, kterou si můžete stáhnout do vašeho prohlížeče. Podporovány jsou prohlížeče Firefox, Safari, Google Chrome a Internet Explorer (viz technické parametry). S nainstalovaným pluginem není problém vytvořit v prohlížeči (skrze javascriptové rozhraní) 3D scénu jako v následujícím vi­deu:

Jednodušší ukázky včetně zdrojových kódů si můžete prohlédnout v galerii.

Rozhraní Googlu je nekompatibilní se stávajícím rozhraním Mozilly. Také Opera má vlastní implementaci 3D rozhraní. Všichni se tedy snaží o 3D rozhraní, ale každý má zatím to své. Bude zapotřebí dohoda – standardizace. Google přislíbil spolupráci s Mozillou a Khronos Group, další prohlížeče (Safari, Opera, Internet Explorer) se zatím nevyjádřily. Uvidíme, jakým směrem se bude situace vyvíjet. 3D se do prohlížečů jistě dostane, otázka zní, zda se výrobci dokáží dohodnout na jednotném rozhraní a jak bude ono rozhraní vypadat.

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dc

Ehm k tej 2d grafike, ja by som teda netvrdil ze 2d sa uz usidlilo v prehliadacoch.Stale to neni uplne jednotne a nie vsetko funguje ako ma.Ale pchat 3d grafiku do prehliadaca ?To je totalna zhovadilosst a to uz ani nehovorim ovladat a programovat ho cez javascript.
Znovu sa len zopakujem, to co sa deje s dnesnym webom je uchylne.Este teda s privretymi oboma ocami mozem povazovat web za aplikacnu platformu pouzitelnu na tvorbu aplikacii, ale naco je preboha 3d grafika v prehliadaci? A na prezentacnu formu su uz aj dnes vytvorene moznosti (flash, atd.)

dc

nepochopili sme sa.Nieje problem s moznostami samotneho 2d ale s kvalitou implamentacie canvasu/svg v roznych prehliadacoch (pripadne neimplamentaciou).Povedane rovno, IE sa neda ignorovat a fak je ze nepodporuje nativne ani svg ani canvas.Takze riesenie pre klienta – nainstalujte si iny prehliadac alebo vyuzitie javascriptoveho hacku (pripadne ine moznosti) alebo vyuzitie flashu su skoro ekvivalentne a neidealne.[instalovanie ineho prehliadaca nieje vzdy mozne, asi najenej schodna cesta.javascriptova libka je pouzitelna cesta ale otazka je co do buducna a asi najmenej bolestivy je flash ktory je dost rozsireny – nainstalovany].
Inak opodstatnenie 2d grafiky este existuje, povedzme grafy ale 3d grafika ? Tak ako nikto asi nepredpoklada ze sa realne bude pouzivat renderer/modeler napisany v jave/.nete (pretoze prostriedky) tak asi aj web 3d skonci pri demach a roznych uchylnostiach.Ved vrml tu bolo uz davno a nic z neho.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.