Akcelerovaná 3D grafika od Googlu v prohlížečích – projekt O3D

Zatímco 2D grafika se v prohlížečích již stabilně usídlila (ať v podobě canvasu nebo SVG), 3D grafika je pro ně stále zemí neprobádanou (ačkoliv jisté pokusy tu již byly). Jednotlivé prohlížeče na potřebném 3D rozhraní již nějaký čas pracují. Mozilla ve snaze vytvořit patřičné rozhraní nedávno navázala spolupráci s Khronos Group (která má mj. na starosti i OpenGL). Ke slovu se předevčírem přihlásil i Google, konkrétně projektem O3D.

Jedná se nejen o návrh 3D API, ale i o jeho implementaci, kterou si můžete stáhnout do vašeho prohlížeče. Podporovány jsou prohlížeče Firefox, Safari, Google Chrome a Internet Explorer (viz technické parametry). S nainstalovaným pluginem není problém vytvořit v prohlížeči (skrze javascriptové rozhraní) 3D scénu jako v následujícím vi­deu:

Jednodušší ukázky včetně zdrojových kódů si můžete prohlédnout v galerii.

Rozhraní Googlu je nekompatibilní se stávajícím rozhraním Mozilly. Také Opera má vlastní implementaci 3D rozhraní. Všichni se tedy snaží o 3D rozhraní, ale každý má zatím to své. Bude zapotřebí dohoda – standardizace. Google přislíbil spolupráci s Mozillou a Khronos Group, další prohlížeče (Safari, Opera, Internet Explorer) se zatím nevyjádřily. Uvidíme, jakým směrem se bude situace vyvíjet. 3D se do prohlížečů jistě dostane, otázka zní, zda se výrobci dokáží dohodnout na jednotném rozhraní a jak bude ono rozhraní vypadat.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 4

Přehled komentářů

dc ma to zmysel ?
Martin Hassman Re: ma to zmysel ?
dc Re: ma to zmysel ?
Martin Hassman Re: ma to zmysel ?
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=662