W3C má problém s patentem Applu

Pod křídly W3C vzniká specifikace Widgets 1.0. Jejím cílem je standardizace jednoduchých aplikací (widgetů) postavených na HTML a JavaScriptu. Zmíněná specifikace je v konfliktupatentem společnosti Apple, který se týká automatických aktualizací. Citace z abstraktu patentu:

„A software program running on a computer automatically replaces itself with a newer version in a completely automated fashion, without interruption of its primary function, and in a manner that is completely transparent to the user of the computer. This is achieved by means of a logic module that is incorporated into programs. “

Apple nechce patent uvolnit. Na vytvářené specifikace W3C se vztahují jistá pravidla, která nedovolují, aby obsahovaly podobné patentované prvky. W3C v tuto chvíli sestavilo komisi, která má posoudit, zda je patent Apple pro vznik specifikace skutečně blokující. Dokončení specifikace Widget bude buďto zpomaleno nebo zcela zastaveno.

Je nutné poznamenat, že se nejedná o jediný patent Applu na webové technologie. Apple vlastní také patent na značku canvas (která byl v Apple skutečně vymyšlena), jež je součástí HTML5 a v posledním roce se začala často používat na webu. A zatím se předpokládá, že Apple nebude na tomto patentu trvat.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=635