Firefox 3.0.x nejpoužívanějším prohlížečem? V ČR v nejbližších dnech

Pokud si vzpomínáte na náš článek o vstupu prohlížečů do roku 2009, sledovali jsme v něm mj. nárůst Firefoxu 3.0.x, který doháněl kralující IE7. Chybí málo a Firefox 3 se stane nejpoužívanějším prohlížečem v České republice, psali jsme tenkrát.

Podle týdenních průměrů StatCount v Evropě Firefox 3.0.x již překonal podíl IE7, denní statistiky jsou o něco komplikovanější, ale i v nich zřejmě brzy dosáhne prvenství. Jaký je ale stav v České republice? Redakce Zdrojáku sleduje podíl prohlížečů v České republice prakticky denně a to (nejenom) pomocí dat z měřicího systému NAVCHOLU.cz. Již od ledna se podíl Firefoxu 3.0.x velmi blíží podílu IE7 (jak je vidět již na lednových datech, podíl IE7 již nějaký čas prakticky neroste na rozdíl od podílu FF 3.0.x, který má dlouhodobě rostoucí tendenci).

Již koncem ledna začala trojková verze Firefoxu vévodit ve víkendových statistikách, ale během pracovních dnů byla stále ve stínu IE7. Ovšem z dat za posledních několik dní je zřejmé, že i během pracovních dnů bude podíl sedmičkové verze Internet Exploreru v ČR trojkovou verzí Firefoxu předehnán a to v nejbližších dnech. Podíl na tom má i pokles IE7, který je způsobem upgradem uživatelů na nedávno vydaný IE8.

Je nutné zdůraznit, že toto prvenství je pouze malým statistickým trikem. Firefox vítězí pouze, pokud počítáme jednotlivé řady verzí zvlášť. V celkovém součtu totiž IE nekompromisně vede a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v nejbližších letech změnit. Podrobnější výsledky se dozvíte v dalším dílu našeho nekonečného seriálu Válka prohlížečů.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=627