Nový JavaScript se blíží, vychází draft ECMAScriptu 5

Pravděpodobně již víte o tom, že se připravuje nová specifikace JavaScriptu (správně bychom tedy měli psát ECMAScriptu, ale snad prominete), možná jste už četli, že její příprava se poměrně vlekla kvůli vnitřním sporům, nicméně v tuto chvíli by specifikace měla být víceméně kompletní a ECMA oficiálně zveřejnila finální pracovní návrh. Nyní bude pracovní skupina do poloviny července čekat na jeho připomínky; vydání finální verze se očekává do konce tohoto roku.

Nový standard se jmenuje ECMAScript 5th edition, což je vtipné. Poslední specifikace z roku 1999 se nazývá ECMAScript 3. Pracovní skupina původně začala pracovat na ECMAScriptu 4, ten byl ovšem po debatách uvnitř skupiny zrušen, aby se začalo pracovat na ECMAScriptu 3.1. Ano a to je ten, který je nyní vydáván jako ECMAScript 5. Nechme se překvapit, jak se bude specifikace výsledně jmenovat (ostatně je to jedno, všichni jí stejně budou říkat JavaScript).

Specifikace o 242 stranách je jakousi drobně vylepšenou specifikací ECMAScriptu 3 (z tohoto pohledu bylo označení 3.1 poměrně logické), obsahuje několik menších rozšíření (např. nativní podporu pro JSON), která některé prohlížeče nedávno implementovaly. Pro stručný přehled novinek si přečtěte článek Marka Caudilla, přehledu novinek v češtině se na Zdrojáku časem také dočkáte.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 1

Přehled komentářů

fireFox Spelling
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=647