Generátor PDF v JavaScriptu? Ale ano, máme tu jsPDF

Cíl projektu jsPDF zní na první pohled neuvěřitelně: generování PDF pomocí JavaScriptu. Nicméně jak autor projektu James Hall před třemi dny sám na Twitteru poznamenal: „Generování PDF na klientovi pomocí JavaScriptu není tak nemožné, jak jsem si původně myslel“. A skutečně – jeho výsledek si můžete vyzkoušet na jednoduchém demu. V tuto chvíli funguje jen v Opeře, Safari (včetně iPhone) a Firefoxu 3.5beta.

Projekt je starý (resp. mladý) teprve několik dní, hlavní knihovna má slabých 300 řádků a pokrývá zatím jen opravdu minimální množinu možností formátu PDF. James ale slibuje, že na přidání dalších funkcí se můžeme těšit v brzké době.

Ačkoliv by se snad mohlo zdát, že byl překonán další mezník a že server-side generátory PDF to mají do budoucna spočítané, není tomu tak. Projekt jsPDF pro zobrazení vygenerovaného PDF dokumentu totiž používá protokol data:, který Internet Explorer podporuje až od verze osm a navíc pouze s omezenou délkou řetězce na několik málo kilobytů (ostatní prohlížeče mají limit v rozsahu megabytů). To pro úspěšnost celého projektu do budoucna bude pravděpodobně nepřekonatelný problém. Vygenerovat PDF na klientovi sice určitě půjde, ale jak jej spolehlivě nabídnout k zobrazení prohlížeči? Že by další „neřešitelný“ problém, který čeká na geniálního řešitele?

(Zdroj: Ajaxian)

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=663