Komentáře k článku

Webdesignérův průvodce po HTML5 – používáme pohyblivé obrázky

Naposledy jsme si užili teorie a povídali si o stavu implementace elementu <video>. Dnes to bude čistá praxe. Je čas, abychom základy z minula využili a nějaké video publikovali. (Důrazně doporučujeme přečíst si minulý článek, než začnete číst tento). Na závěr článku si doplníme vzdělání ještě o element <audio>.

Zpět na článek

18 komentářů k článku Webdesignérův průvodce po HTML5 – používáme pohyblivé obrázky:

 1. onyx

  Jednodušší řešení pro Internet Explorer

  Proč pro IE hned používat Flashový přehrávač? Není jednodušší použít tag IMG s parametrem DYNSRC? Celý příklad by pak vypadal nějak takhle:
  01.<video width=„320“ height=„240“ controls>
  02. <source src=„mojevideo.mp4“ type=‚video/mp4; codecs=„avc1.42E01E, mp4a.40.2“>
  03. <source src=„mojevideo.ogv“ type=‘video/ogg; codecs=„theora, vorbis“>
  04. <source src=„mojevide­o.webm“ type=’video/webm; codecs=„vp8, vorbis“>
  05. <img dynsrc=„mojevi­deo.mp4“ width=„320“ height=„240“>
  06.</video>

  1. dodo

   Re: Jednodušší řešení pro Internet Explorer

   Pretože to funguje iba pre ie6 a nižšie..takže pre ie7 a vyššie by bolo potrebné aj tak použiť flash

   1. juraj

    Re: Jednodušší řešení pro Internet Explorer

    Trochu vidím problém v krátkozrakosti webdizajnérov. Aj sám autor článku hovorí „Safari, Chrome, Firefox i Opera podporují HTML5 video“ – naozaj? Myslím, že dnes ešte nie je problém, aby na stránku prišiel návštevník s Firefoxom 3.0 alebo Operou 10.10. Použiť video + img dynsrc, aj keby to podporoval aj IE8, je hlúposť.
    V posledných rokoch veľmi stúpli požiadavky na aktuálnosť verzie prehliadača, aj keď stránky sa robia také isté.

 2. pas

  Flash

  Jen drobnost. „Apple se do implementace Flashe nehrne (což otevírá prostor dalším, aby Flash neimplementovali)“ – to je celkem úsměvné, protože opak je pravdou, Android 2.2 a další budou mít Flash jako hlavní konkurenční výhodu proti Applu. Už teď se to zmiňuje v každém stručném popisu nových mobilů. Apple tím paradoxně Flashi pomohl, protože jinak konkurenti horko těžko hledají něco proti iPhonu.
  Jinak článek fajn, video v HTML je budoucnost, stejně jako animované reklamy, atd. na toto všechno je dnes už blbost používat Flash, ten je na náročnější věci.

  1. Martin Malý

   Re: Flash

   Výklad je trošku jiný: „otevírá prostor dalším, aby Flash neimplementovali“ je poměrně jasné – výrobci zařízení byli trhem tlačeni k tomu, aby Flash implementovali, protože „nemít Flash“ znamená mít konkurenční nevýhodu. Apple svým postojem otvírá těmto výrobcům možnost říct: „Ne, my Flash dělat nemusíme, protože ani Apple ho nemá, takže je to tržně průchozí“. Nadále ovšem platí, že nabídnout standard A Flash je výhoda proti nabízení pouhého standardu.

   1. pas

    Re: Flash

    Byli tlačeni? Vždyť až dosud prakticky Flash na telefonech nebyl (Flash Lite nelze počítat). Naopak teď bude, a navíc patřičně marketingově zdůrazňován. Flash neučiní telefon dražším, větším a těším (byť to Steve Jobs naznačuje jeho přirovnáním k disketové mechanice, která už také prý není potřeba :)) – nejhorší, co se může stát, je, že zůstane ležet ladem, nebude-li mít co přehrávat, když vývojáři přejdou na lepší technologie.

    1. andrejk

     Re: Flash

     prasacky napisany flash zvysuje spotrebu zariadenia a tym znizuje komfort. a najst prasacky napisany flash na weboch vobec nie je problem.

     1. pas

      Re: Flash

      A prasácky napsaná aplikace dobrovolně stažená z app storu nikoliv? Dobře, Apple tam ty největší prasárny nepustí. U Androida holt musíte zapojit svobodnou vůli v tom, jaké stránky navštívíte a co si nainstalujete. :)

       1. pas

        Re: Flash

        Nikoliv, diskutujeme o tom, zda podpora nějaké technologie přináší nějaké nevýhody výrobcům či uživatelům (a to v přímé návaznosti na jednu větu článku). Je normální podpořit argumenty srovnáním a protipříklady.

        1. Martin Malý

         Re: Flash

         Nikoli, diskutujeme o tom, jestli krok Apple může podpořit nějaké další výrobce v rozhodnutí, že nebudou Flash implementovat – protože takový byl smysl věty v článku. „Výhody a nevýhody implementace“ jsou podružné téma, navíc těžko rozhodnutelné, ale bez ohledu na téma je Váš předchozí komentář přesně ve stylu argumentu „… a u vás zase bijete černochy!“

         1. pas

          Re: Flash

          No ano, přesně o tom diskutujeme – zda má taková úvaha smysl. S tím přece ony výhody a nevýhody souvisí naprosto bezprostředně. Jak bychom jinak posoudili, zda smysl má, kdybychom si nepopovídali o možných výhodách a nevýhodách, které to výrobcům přináší? Ještě bych podotknul, že se nejedná o „implementaci Flashe“, ale o „implementaci pluginové architektury“. Jednotlivé pluginy už implementuje někdo jiný. Mě by třeba zajímalo, jestli někoho (autora či kohokoliv jiného) napadají nějaké ty výhody zavržení pluginové architektury.

          1. Jan SládekAutor příspěvku

           Re: Flash

           Předně jako webdesignérovi je mi zavržení pluginové architektury šumák, Vám by mělo taky. Z pohledu webdesignéra s tím prostě musíme počítat.
           To, že nějaká firma se rozhodne pluginy neimplementovat je čistě její rozhodnutí. Jak správně říká Martin, některým to může pomoci pluginy také neimplementovat, další naopak konkurují tím, že pluginy mají.
           Rozhodnou nakonec uživatelé, kteří si produkty kupují a ti se v tomto případě dělí na několik táborů. A překvapení – všechny ty tábory chtějí mít ve svém zařízení co nejlepší internet XP, každý k němu ovšem volí jinou cestu.

           1. pas

            Re: Flash

            S tím naprosto souhlasím. Až na to, že mě to šumák není – a to proto, že nejsem webdesigner. :) Ten, kdo produkuje pluginy, nebo obsah pro tyto pluginy, samozřejmě není webdesigner, ale obecný vývojář. A pochopitelně ho zajímá, jakou budoucnost má architektura pluginů, čili propojení výhod nativních aplikací s výhodami webového sandboxu (jenž má tudíž smysl i pro newebdesignera). Snad je to legitimní diskuse. :)

      1. andrejk

       Re: Flash

       na stranku dava prasacky flash autor stranky na zaklade scestnej uvahy inzerenta ze otravna reklama niekoho zaujme. moze ist aj o nevedome umiestnenie pomocou nejakeho vymenneho reklamneho systemu.
       na to, aby som sa na taku stranku dostal, nemusim nic instalovat – staci mi len prist na dany oblubeny sajty (root.cz, sme.sk, …). ked nemam flash, nemam ziadne animovane zhovadilosti, t.j. baterka v zariadeni mi vydrzi dlhsie.

       1. pas

        Re: Flash

        No tak si přece Flash Player nemusíte vůbec nainstalovat. Nebo použijete něco na blokování reklamy, atd. – na otevřených mobilních OS jsou možnosti stejné jako na otevřených desktopových systémech.
        Zkrátka obecně se mi nezdá, že nepodporovat něco je lepší než to podporovat (nezapomínejme přitom na původní smysl slova „podporovat“).

       2. mpscz

        Re: Flash

        Stačí Flash na stránkách zablokovat nějakým plug-inem do browseru. A málokdy nějaký ten Flash na stránkách musím odblokovat. V takových případech se jedná o prasácký web udělaný celý ve Flashi nebo menu či jiné ovládací prvky na stránkách udělané ve Flashi.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3262