Přejít k navigační liště

Zdroják » Seriály » Webdesignérův průvodce po HTML5

Seriál: Webdesignérův průvodce po HTML5 (21 dílů)

HTML5 je bezpochyby tématem číslo jedna většiny dnešních webdesignérských hovorů, sporů a diskusí. Proto jsme se rozhodli věnovat se mu zde na Zdrojáku, a to podrobněji a spíš z praktického hlediska, tedy „co můžeme začít používat a k čemu je to dobré“.

Články Webdesign

V minulých týdnech jsme si povídali o tom, jak smysluplně označovat obsah stránek. Ale abychom vůbec mohli nějaký obsah označovat, musíme nějaký (nejlépe hodnotný) mít. Blogy (a psaní) už jsou z módy a tak musíme, chceme-li být in, natáčet a publikovat audio a video. Ovšem pro publikaci tohoto typu obsahu jsme donedávna potřebovali plugin v prohlížeči. Dnes se podíváme, jak kartami míchá HTML5, a na nový element <video>.

Články Webdesign

Naposledy jsme si užili teorie a povídali si o stavu implementace elementu <video>. Dnes to bude čistá praxe. Je čas, abychom základy z minula využili a nějaké video publikovali. (Důrazně doporučujeme přečíst si minulý článek, než začnete číst tento). Na závěr článku si doplníme vzdělání ještě o element <audio>.

Webdesign
Články Webdesign

Na většině webových stránek budeme po návštěvníkovi chtít, aby nám poskytl nějaké informace. Ať už je to poštovní adresa při objednávce u e-shopu nebo komentář na webu. Formuláře tu s námi jsou již dlouho a skoro stejně dlouho si webdesigneři přáli, aby toho uměly více. Naštěstí pomohl JavaScript a většinu chybějících věcí jsme si nějak dopsali. Podívejme se, jak HTML5 usnadňuje tvorbu formulářů bez potřeby JavaScriptu.

Články Webdesign

Sémantický web byl kdysi jen sen, nyní to vypadá, že tenhle sen budeme v příštích letech žít. A jistě bude spojen minimálně s jednou technologií z trojice Mikroformáty, RDFa či Microdata. O Mikroformátech i o RDFa jsme na Zdrojáku už psali. Zbývají Microdata – dítě editora Iana Hicksona, podle jeho slov takové „zjednodušené RDFa“.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.