Přejít k navigační liště

Archiv autora: Honza Sládek

Návrhář uživatelských zážitků. Spoluzaložil Clevis s.r.o., školí responsive a mobile webdesign (pod Medio Akademie a Dobrý web), moderoval WebExpo, organizuje konferenci Webovina a soutěž pro mladé Junior Internet. Hlavu si chodí čistit do lesa – je nadšený orientační běžec.

Komentáře: 11

Webdesignérův průvodce po CSS3: typografie

Jestli se web něčím odlišuje od tištěných médií, tak je to velmi složitá kontrola vzhledu písma a textu. Weboví grafici ví, že používat zarovnání do bloku je neskutečně špatný nápad, že by měli by používat jen tzv. bezpečné fonty (které se vyskytují na většině počítačů) a že každý operační systém (a často i prohlížeč) si vykreslí písmo trošku jinak. CSS3 se snaží tyto problémy řešit, pojďme se podívat, jak se mu to daří.

Komentáře: 12

Webdesignérův průvodce po CSS3: selektory

Všichni se shodneme, že základem CSS jsou selektory. Jak zacílit konkrétní část HTML bylo vždycky dobrým tématem na dlouhé diskuse s kolegy kodéry. Co je udržitelnější do budoucna? Co je rychlejší? CSS3 přináší do téhle diskuse mnoho novinek, které nám mohou usnadnit práci či umožnit věci, o kterých jsme dříve mohli tak leda snít.

Komentáře: 9

Webdesignérův průvodce po CSS3: animace

V minulém díle jsme si ukázali, jak udělat náš web krásnější s pomocí CSS3. Dnes nás čekají přechody, transformace a animace. Ty byly ještě nedávno hlavně doménou Flashe a JavaScriptu, nyní přicházejí přímo do CSS. Hlavní tahoun v jejich prosazování a implementováni je Apple (Webkit) a lze si s nimi skutečně vyhrát.

Komentáře: 4

Webdesignérův průvodce po HTML5: Microdata

Sémantický web byl kdysi jen sen, nyní to vypadá, že tenhle sen budeme v příštích letech žít. A jistě bude spojen minimálně s jednou technologií z trojice Mikroformáty, RDFa či Microdata. O Mikroformátech i o RDFa jsme na Zdrojáku už psali. Zbývají Microdata – dítě editora Iana Hicksona, podle jeho slov takové „zjednodušené RDFa“.

Komentáře: 8

Webdesignérův průvodce po HTML5 – taháme data od návštěvníka

Na většině webových stránek budeme po návštěvníkovi chtít, aby nám poskytl nějaké informace. Ať už je to poštovní adresa při objednávce u e-shopu nebo komentář na webu. Formuláře tu s námi jsou již dlouho a skoro stejně dlouho si webdesigneři přáli, aby toho uměly více. Naštěstí pomohl JavaScript a většinu chybějících věcí jsme si nějak dopsali. Podívejme se, jak HTML5 usnadňuje tvorbu formulářů bez potřeby JavaScriptu.

Jak funguje proxy?

Posledních pár let mě baví se zabývat bezpečností aplikací. Čistě technicky. A když člověk tyhle věci implementuje, dostane se k zajímavým problémům, které by ho ani nenapadly. A tak se stalo, že jsem se dostal k proxy. Jako slepý k houslím.