Právě vyšlo: dubnové knihy do vaší sbírky

Jaké knihy vyšly v dubnu? Kupříkladu Objektové programování Ondřeje Čady nebo kniha pro pythoní hackery a nové vydání knihy o Plone. Na své si také přijdou vývojáři v Javě, .NETu, Ruby, PHP a zájemci o programovací jazyky obecně. A na závěr tu máme i jednu sci-fi knihu, jejímž ústředním tématem je web.

Seriál: Právě vyšlo (10 dílů)

 1. Právě vyšlo: knihy, které by vás mohly zajímat 17.10.2008
 2. Právě vyšlo: zajímavé knihy z listopadu 28.11.2008
 3. Právě vyšlo: nadílka zajímavých knih z prosince 9.1.2009
 4. Právě vyšlo: lednové knihy do vaší knihovny 4.2.2009
 5. Právě vyšlo: knihy za minulý měsíc 27.3.2009
 6. Právě vyšlo: zajímavé knihy z března 16.4.2009
 7. Právě vyšlo: dubnové knihy do vaší sbírky 13.5.2009
 8. Právě vyšlo: přehled květnových knih z domova i ze světa 12.6.2009
 9. Právě vyšlo: ponořme se do červnových knih 26.6.2009
 10. Knižní nadílka za srpen a září 3.10.2009

Duben už je za námi a my jste tu opět s naším nekonečným seriálem Právě vyšlo, abychom vám přinesli redakční výběr zajímavých knih. Začneme jako obvykle u nás doma.

Knihy v češtině

Objektové programování

Grada vydala knihy Ondřeje Čady (známého autora řady článků na Mujmac.cz) s názvem Objektové programování. Tenká kniha o rozsahu 200 stran vás má naučit základy objektového programování, a to bez ohledu na používaný programovací jazyk. Druhá kniha od Grady CorelDRAW X4, kterou napsal Petr Novotný, určitě potěší webdesignery, kteří tento program používají.

Computer Press přinesl několik zajímavých překladů. Jedná se o knihu C# 2008 – Programujeme profesionálně, Mistrovství v Microsoft Windows Server 2008 a o knihy obsahující výukové kurzy Adobe Photoshop CS4 a Adobe Flash CS4 Professional.

A to bylo z našich luhů a hájů vše, přejdeme na knihy zahraniční.

Knihy v angličtině

Programovací jazyky a programování obecně

Knuth

Donald E. Knuth a jeho The Art of Computer Programming pravděpodobně nemusíme představovat. Jedná se o knižní stálici. Nakladatelství Addison-Wesley vydává její čtvrtý svazek. I další kniha se zabývá algoritmy, jedná se o Genetic Algorithms and Genetic Programming: Modern Concepts and Practical Applications.

Tentokrát si na své rozhodně přijdou i zájemci o programovací jazyky obecně, pro ně tu jsou totiž knihy Programming Language Pragmatics, Concepts of Programming Languages a Theories of Programming Languages.

Python

Speciální nadílky se dočkali vývojáři v Pythonu, kterým v tištěné podobě vyšla šestidílná sada oficiální dokumentace přímo od tvůrce jazyka Guida van Rossum:

Introduction to Python 2.6
 1. Introduction to Python 2.6
 2. Python 2.6 Reference Manual
 3. Using Python 2.6
 4. Python/C API Manual – Python 2.6
 5. Python 2.6 and C or C++: Extending and Embedding Python
 6. Python 2.6: Distributing Modules

Další knihou o Pythonu je Gray Hat Python: Python Programming for Hackers and Reverse Engineers, která vás provede „šedou“ zónou programování v Pythonu. Kromě toho, že se naučíte napsat vlastní debugger, zabředne kniha do pole bezpečnostních technik a zasvětí vás do nejedné z nich. Na řadu přijde i tvorba emulátorů.

PHP

Kniha Professional PHP6 se zabývá dlouho očekávaným vydáním PHP6. A není to ostatně špatný nápad na ukrácení dlouhé chvíle. Když je PHP6 v nedohlednu, můžete si o něm alespoň číst, pokud vám to tedy k něčemu bude.

PHP – architect’s Guide to Date and Time Programming je knihou poněkud neobvyklou a opravdu velmi úzce zaměřenou. Na 152 stranách rozebírá, jak v PHP pracovat s datem a časem.

Java

Na vývojáře v Javě čeká několik knih různorodého zaměření. Posuďte sami:

Seam

Ruby

Programming Ruby 1.9: The Pragmatic Programmers‘ Guide je již 3. vydáním oblíbené knihy o jazyce Ruby. Následuje je kniha nová a poněkud neobvyklá Ruby on Rails for Microsoft Developers, která na 480 stranách popisuje základy používání Rails vývojářům na platformě Windows. Najdete v ní proto mj. témata, jak zprovoznit Rails pod Windows nebo srovnání Rails a ASP.NET.

.NET

Na své si jistě přijdou i vývojáři v dotnetu:

REST

CMS

Z oblasti CMS nás zaujaly 3 knihy. The Definitive Guide to Plone je druhým vydáním knihy o dnes poněkud opomíjeném prostředí Plone (v Pythonu). Zabývá se instalací a správou tohoto prostředí, ale také vývojem vlastních aplikací pro něj.

MODx Web Development je knihou o CMS v PHP (přiznáváme se, že jsme tento název dnes slyšeli poprvé – myšleno MODx, nikoliv PHP). Practical Liferay: Java–based Portal Applications Development se zabývá tvorbou portálů v prostředí Liferay Portal.

Odkazem

Další knihy zmíníme alespoň odkazem:

A co vy? Co se vám líbilo?

Náš redakční výběr z dubnových knih skončil. Snad jste si v něm vybrali i něco pro sebe. A pokud víte o zajímavé knize, kterou byste ostatním rádi doporučili, určitě se nám o ní zmiňte, ať už přímo tady nebo třeba na Twitteru, když si zrovna vzpomenete.

Zaujala vás některá z vybraných knih?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3007