10 komentářů k článku První GDE summit a HTML5 technologie v Googlu:

  1. Daniel SteigerwaldAutor příspěvku

   Re: Hnidopich

   Nepřekládám termity ani jména, když to není nutné nebo nevím jak :) Evgeniy měl v mailu.

 1. Eda

  Fajn článek

  Fajn článek, díky. Kéž by tu na Zdrojáku Steida publikoval víc…

  Jen drobnost: „…stále nepropracovaněj­ší…“ má být pravděpodobně „nejpropracova­nější“.

 2. Ladislav Thon, Dart GDE

  Re: První GDE summit a HTML5 technologie v Googlu

  Chudák Kevin :-) Teď si nejsem jistý, že mám opravdu litovat, že jsem to tentokrát nestihl :-)

  Ale je tady jedno zajímavé téma. Zkusím popsat, jak to vidím já. Google je monstrózní firma, která je životně závislá na webu. Pokud Google není firma, která píše zdaleka nejvíc kódu pro prohlížeče na světě, je určitě jedna z TOP 5. A protože v Googlu píšou pro prohlížeče veliké aplikace (říká se, že Gmail má půl miliónu řádek kódu v JS), není divu, že se snaží na tomhle poli výrazně inovovat. Nejenom JS jako jazyk, ale i web jako platforma na takové věci prostě nebyly stavěné.

  To je důvod, proč vzniklo Chrome a V8, to je důvod proč vznikl Google Web Toolkit a to je taky důvod, proč vznikly Google Closure Tools. GWT a Closure žily nějakou dobu spokojeně vedle sebe, jenže se ukázalo, že ani jedno prostě nestačí (psát prohlížečové aplikace v Javě chtějí snad jenom masochisti a enterprise vývojáři, a s použitím Closure je JS vlastně úplně jiný jazyk). Proto v Googlu poslali GWT k ledu (resp. do rukou vývojářské komunity) a proto vznikl Dart — jako logické pokračování GWT a Closure. A stejně jako nějakou dobu spokojeně koexistovalo GWT s Closure, teď budou nějakou dobu spokojeně koexistovat Closure s Dartem.

  Určitě jsou v Googlu lidi, kteří si myslí, že za dva roky (nebo i za pět let) bude Dart „still interesting research project“, ale podle náznaků v issue trackeru lze usoudit, že stejně tak jsou v Googlu lidi, kteří se už teď Dart snaží používat (nebo ho aspoň vyhodnocují jako možnou volbu). K tomu je třeba připočíst, že Dart se na veřejnost dostal v extrémně raném stádiu, a i když za ten cca rok a půl udělal Dart tým spoustu práce, pořád je to spíš alfa verze než mainstreamová záležitost. Což neznamená, že se Dart nedá použít (v jazyce jako takovém už nebudou žádné zásadní zpětně nekompatibilní změny a velký refaktoring základní knihovny se pomalu chýlí ke konci), jenom to znamená, že „early adopters only“. Proto jsem taky na DevFestu tvrdil, že Dart je jazyk budoucnosti (a můj odhad byl, že asi tak 2 až 3 roky vzdálené budoucnosti).

  1. Daniel SteigerwaldAutor příspěvku

   Re: První GDE summit a HTML5 technologie v Googlu

   V zásadě souhlasím. Jen bych měl malou výhradu k tvrzení, že: „s použitím Closure je JS vlastně úplně jiný jazyk“. Ne ne, je to stále ten starý známý JavaScript, jen s přidanými anotacemi: https://developers.google.com/closure/compiler/docs/js-for-compiler. Mimochodem, hodně podobné anotace používá celá řada jiných JS projektů, které nemají s Closure nic společného.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3764