Komentáře k článku

Proč je dobré dělat věci složité?

Před týdnem jsme si na tomto místě povídali o tom, jak přílišná kreativita, nespoutaná sebekázní, může být na překážku tvůrčímu procesu. Chválili jsme jednoduchost. Dnes pochválíme složitost a vytváření komplikovaných a drahých věcí. Rozpor? V černobílém a doslovném světě možná; ve skutečném nikoli.

Zpět na článek

27 komentářů k článku Proč je dobré dělat věci složité?:

 1. Michal

  Líbí

  Mě se prostě Vaše články líbí. Jdete přesně tím směrem, který tu dlouho chyběl na nějaké „známější“ úrovni (když pominu Plaváčka, pixyho a další lidi, kteří přesně ví, proč píšou to co píšou a nekydají jen bludy v diskuzích).

  Vy musíte být pro iinfo, potažmo zdroják, požehnání :-) Věřím tomu, že člověk, který to má v hlavě srovnané, dokáže sepsat na jedné straně plně odborný článek a na straně druhé trefnou glosu, je placen zlatem.

  Jen víc takových článků, jen více takových lidí. Díky a těším se na další články.

  1. blizzboz

   Re: Líbí

   jednoduché problémy sa riešia jednoducho, zložité problémy komplexne, veľakrát sú príliš jednoduché riešenia cesta do pekla a na prvý pohľad najjednoduchšie riešenie je nakoniec to najzložitejšie

 2. em

  důležité je, aby to bylo barevné

  Za dob textových terminálů nás válcovaly obarvené tabulky na PC. Uměly jen hrubou evidenci, ale byly barevné. My jsme měli vymakanou funkčnost, ale to se vidělo až při použití.

  Zrovna tak dopadnou firmy se SAPem. Někdo nařídí pořídít SAP, protože se dohodli na golfu. Starý funkční systém se zahodí, dva roky se přechází na SAP, platí se drahé školení, konzultace a úpravy, nic se nedá najít, lidé mají víc práce. Po dvou letech se řekne, že to bylo super a děkujeme pánům, kterí to měli na starost.

  A buď zavedeme něco dalšího nebo si to vyrobíme sami.

  1. backup

   Re: důležité je, aby to bylo barevné

   to s tim SAP dnes uz neplati tak obecne. Nejpadnejsi argument je dnes banka, ktera da stredne velke firme kredit teprve pote, kdy provede hloubkovy rozbor hospodarskych vysledku.

   A v teto chvili ma ta stredni firma jediny trumf – ze pouziva SAP. Pak muze tem ‚kontrolorum‘ rict -> tady je SAP, to je standard, vytahni si z toho co chces. Kdyz by mela firma nejaky mene znamy ERP, tak ji bude banka neustale buzerovat, protoze ten ERP system neni nic znameho, standardniho, udaje toho systemu se budou neustale zpochybnovat atd.

   Toto je dnes nejvetso problem – naproti tomu vest sklad a objednavky a to vsechno okolo je skutecne jiz zvladnuto.

 3. Petr Staníček

  Hlavní je cílovka

  Ano, obojí je pravda, oba přístupy platí – lidi současně chtějí jednoduché věci, a současně z určitých podivných důvodů kupují i ty složité. Ale nemyslím si, že to platí současně na stejné cílové množině. On je podle mě totiž problém v tom slově „lidi“. Jinými slovy existuje cílová skupina, která chce věci jednoduché a intuitivní, a cílová skupina, která chce věci komplikované a maximálně multifunkční. A podle mých zkušeností je tím klíčovým slovem pro třídění pojem „fanoušek, nadšenec“.

  Blázen do aut a sportovní řidič prostě slintá po mašině plné hejblátek s přístrojovkou hodnou boeingu a nejméně pěti pedály na podlaze. A řidič, který auto bere jako nezbytný nástroj k přepravě, ocení vůz s jedním kolem na kroucení a ideálně s jediným pedálem (už se na tom pracuje!). Geek je nadšen z pětiúrovňového systému preferencí, BFU miluje jediný přepínač on/off. A tak dále.

  A teď jde o to, co a pro koho vyrábíme. Většinový uživatel ve většině oborů je laik, a proto taky většinově platí ta poučka o jednoduchosti a simplifikaci až samou dřeň (a pak ještě dvakrát). Na mainstreamovém trhu se s tímhle přístupem nedá prostě střelit vedle. Mnozí výrobci a jiní applové by o tom mohli vyprávět. Nicméně ani ten menšinový trh není nezajímavý. Geeků a nadšenců je málo – ale často tvoří majoritu konkrétních úzce zaměřených cílových skupin a často mají výrazně víc peněz než onen mainstreamový dav. Proto taky ferrari nemá automatickou převodovku a přístrojovku s jedním budíkem, a proto smart vozítka nemají pět pedálů a extra ukazatel pro tlak ve vzduchovém filtru. Proto je iPod blbuvzdorně jednoduchý a hi-fi receivery za půlmega nemají ekvalizér s výběrem ze tří přednastavených hodnot.

  Hlavní je jen se trefit. Není nic horšího, než Madle na nákupy pořídit masserati, profesionálnímu fotografovi dát na úpravy fotek iPhoto, mojí mámě podstrčit Operu a Hulánovi iphone. Když se střelí vedle – tak nebo tak – je to prostě vždycky špatně.

  1. caracho

   Re: Hlavní je cílovka

   Souhlas. Jeste jsi tam ovsem zpomnel moment, kdy se z techle nadsencu a odborniku stavaji tzv. opinion leaderi (viz. dvojstupnova komunikace – Lazarsfeld a Katz) a ostatni se ridi podle nich.

  2. backup

   Re: Hlavní je cílovka

   rad by zejmena pro mladsi diskutery, kteri to jeste nevedi doplnil, ze priklad s automobilem nesmi chybet v zadne diskuzi…

 4. em

  co reknete na toto

  A co řeknete na názor: To vypadá složitě, to se v životě nenaučím. Nakonec mi stačí Poznámkový blok a ještě ušetřím.

  1. Weeze

   Re: co reknete na toto

   Kdyby měl Poznámkový blok automatické ukládání, proč ne. Tím to všem zesložiťuju.

 5. uf

  Proč jsem si vybral IDE ?

  Proč lidé nedají dopustit na Eclipsa, někdo na InteliJ Ideu a někdo na NetBeans? Proč lidé používají Vi?

  Dost záleží na tom, co začali používat. Nebo co museli používat, když začínali. Nebo odkud přišli – např. od Delphi.

  Mě například nevyhovuje styl a filozofie borlandáckých IDE, Eclipse mi připadal nepřehledný a nepřirozený (totéž třeba JBuilder). V NetBeans člověk ví, co a jak má dělat.

  Může to být i odvolávkou na inteligenci. Já jsem např. vymyslel supr UI, ale uživatelé se museli ptát, jak se s tím zachází. „Vždyť to tam je vše jasně vidět!“, říkal jsem si a myslel si, že jsou natvrdlí. Dnes jim dávám za pravdu, že jsem to měl udělat jináč.

  1. iki

   Re: Proč jsem si vybral IDE ?

   Pro mě je primárním faktorem rychlost a funkce, takže dělám všechny projekty ve FARu, i když to znamená mít na linuxech wxp ve virtualboxu.

  2. Oldis

   Re: Proč jsem si vybral IDE ?

   no a me borlendacke api prislo hrozne tezkopadne a stejne sem nakonec presel z MFC na Win API

 6. mikiqex

  Co je drahé, to je dobré

  Chtěli po mě kalkulaci pro výběrové řízení, tak jsem ji udělal. Snažil jsem se o maximální efektivitu, paralelnost a tak, za udržení dostatku času na testování a ladění. Na závěr jsem přihodil pár procent jako marži a výsledek odevzdal.

  Bylo mi to vráceno s tím, že je to moc levné, že si budou myslet, že je to nějaká „garáž“. Zakázku nakonec vyhrála obří třípísmenná firma. Servery, které jsme si pro své řešení vybrali, jim výkonnostně nestačí ani na LDAP…

  1. František Kučera

   Re: Co je drahé, to je dobré

   Otázka je, zda „obří třípísmenná firma“ a živnostník mají vůbec nějaký průnik zákazníků. Podle mého ne – možná je to smutné… ale nedá se s tím nic dělat (resp. buď změnit sebe nebo zákazníky). Někdy je prostě nejlepším rozhodnutím říci ne – a věnovat se něčemu perspektivnějšímu.

   1. František Kučera

    Re: Co je drahé, to je dobré

    sorry, teď koukám, že koukám, že od 2008 pracuješ i pro nějaké s.r.o., tak pokud to „my“ bylo myšleno takhle, tak ten můj komentář ignoruj :-) (i když i tak se ty cílové skupiny velkých a malých dodavatelů často míjejí)

    1. mikiqex

     Re: Co je drahé, to je dobré

     Ono to má něco do sebe i pro s.r.o., protože i tam ten průnik může být pofidérní. Ono stačí nasazovat existující produkt. Zmíněná firma má Learning Management System, kterému velmi slušně konkuruje Moodle. Zde zmíněný průnik existuje a implementaci Moodle může zvládnout i živnostník sám.

 7. iki

  volba mezi 'má smysl' a 'generuje zisk'

  z popsaného paradigma sice vycházíme, nicméně současná doba přináší dost změn, a čím dál více jsou úspěšné (generují zisk) i projekty, které dávají smysl … cílem je imho transofrmace k efektivitě/smyslu, nicméně je pravda, že přechod je postupný a musí respektovat účinek předchozího paradigma

 8. Jakub Vrána

  phpMyAdmin a Adminer

  Teď jsem si teprve uvědomil, že to přesně pasuje na srovnání phpMyAdminu a Admineru. Lidem se phpMyAdmin zdá složitý, tak mají pocit, že toho asi bude hodně umět. A když o tom píšou, tak uvedou „základní funkce Adminer má“ a přitom obvykle nedokážou vyjmenovat ty pokročilé funkce, které by phpMyAdmin měl a Adminer ne. A už vůbec je nenapadne, že by Adminer měl nějaké funkce, které phpMyAdmin nemá.

  Teď je ale otázka, co s tím? Má Adminer zkomplikovat uživatelské rozhraní, aby bylo nepřehledné? Pořádně znepříjemnit instalaci? Nebo třeba program alespoň uměle zpomalit, aby se zdálo, že dělá něco šíleně sofistikovaného?

 9. Metod

  Jo, to bejvaly časy

  Prvotně jsem měl již doslova škubání v prstech.
  Pak mne napadlo, že se sem vůbec nehodím.
  A nakonec jsem se přiměl nabrat trošku větší odvahu.
  Série článků je výborná, jde o záslužnou činnost.

  Sdílím názor, že teoreticky se dá stavět na ramenech předchozích, jen u toho potřebujeme velkou pokoru.
  V tomto ohledu je potřeba také více skromnosti, to rozhodně.
  Tudíž napřed ještě poděkuji za poučení, i když jsem už dědek v důchodě.
  Takže ? No, trochu o sobě, pro pořádek.
  Jsem samouk, skoro ve všem, ačkoliv jsem se podílel na hromadě činností, mnohdy nad moje síly.
  Vrtám do elektroniky od roku 1964.
  Jak si tak stárnu, shledávám, že opravdu na hodně věcí je skoro pozdě. Ale taky potvrdím, že jsem měl štěstí na lidi, od kterých se dalo hodně naučit.
  Poslední léta však pro mne byla souborem, který by se dal označit za nepřehledně „zablábolený“.
  Ale to sem nyní nepatří, až se nabažím čtením, a pookřeji, tak se možná dopustím dalšího psaní.
  mail Ferr@volny.cz
  ale jsem i na Skype a ICQ

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3363