Komentáře k článku

Javascript a oblast působnosti proměnných – díl druhý

Dnešní pokračování článku o oblastech působnosti proměnných v JavaScriptu se zaměří na poněkud náročnější problematiku. Tentokrát se věnujeme objektové části jazyka, probereme si pravidla, která platí pro objekty, třídy a metody, ukážeme si jak funguje zapouzdření a předvedeme si techniku „ultimátního zapouzdření“.

Zpět na článek

64 komentářů k článku Javascript a oblast působnosti proměnných – díl druhý:

 1. ah01

  Chybka v posldním příkladě

  V posledním příkladě vám patrně unikl pozornosti řádek

  this.InterniVerze = '1.0.12356b';

  ono this v tomto případě totiž ukazuje na globální objekt window. Takže z InterniVerze se stala rázem veřejná proměnná a já můžu psát:

  alert(InterniVerze); // -> 1.0.12356b
  
  // nebo dokonce
  InterniVerze = 10;
  alert( MojeKnihovna.zverejniVerzi() );

  To je dost velká díra v zapouzdření.

  PS: Jinak, se mi série článků líbí a těším se na třetí díl.

  1. Michal Augustýn

   Re: Chybka v posldním příkladě

   Samozřejmě máte pravdu. Možná byl autor ovlivněn podobným přístupem k ultimátnímu zapouzdření, který je také občas k vidění (ale většinou to bývá zbytečný overkill):

   var MojeKnihovna = new function() {
    // vše privátní (ale jen vůči vnějšku)
    var _this = this;
    this.InterniVerze = '1.0.12356b';
    var spojka = ' + ';
    function spoj(x,y) {
     return x + spojka + y;
    }
    function dejInterniVerzi() {
     return _this.InterniVerze;
    }
    // veřejné metody
    return {
     Verze : '1.0',
     vystup : function(x,y) {
      return spoj(x,y);
     },
     zverejniVerzi : function() {
      return dejInterniVerzi();
     }
    }
   };

   Btw. globálním objektem nemusí být window, ale záleží na prostředí, ve kterém JavaScript běží ;-)

  1. Mazarik

   Re: A co instanceof?

   V Javascripte niekedy typeof rozumne fungoval? vid. typeof(new String()) Musi sa to riesit napr. hladanim cez (new String()).toSou­rce() pripadne vo vlastnych objektoch v toString.

   1. Daniel Steigerwald

    Re: A co instanceof?

    typeof funguje jak má, string není problém typeof str == ‚string‘. Pokud chcete detekovat boxované primitivní proměnné, zavolejte na nich valueOf. typeof String(‚foo‘)­.valueOf() == ‚string‘

 2. Aichi

  Re: Javascript a oblast působnosti proměnných - díl druhý

  Problém s instanceof tu již zmíněn byl, další co bych vytknul je používání slova třída. Javascript třídy nemá a je to matoucí.

  Javascript je prototypový jazyk a má prototypové objekty. Je jasné, že tu budete vykřikovat o tom jak je to text pro zelenáče, ale učit je něco co není je dost krátkozraké.

  Dále mě zaráží nezmínka o definování vlastností a funkcí přes prototype a všechny omezení a výhody oproti zmiňovanému způsobu (min. z hlediska dědění a vytváření dalších kopií funkcí při vytvoření nové instance).

  1. Michal Augustýn

   Re: Javascript a oblast působnosti proměnných - díl druhý

   Absence prototypování/dě­dění mě také mrzí, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak by to vydalo na další článek, možná dokonce seriál, takže se není čemu divit…

 3. David Majda

  Formátování kódu

  Dotaz na redakci – bylo by možné u ukázek kódu používat standardní styl formátování, při kterém je ukončovací složená závorka odsazená o úroveň méně než kód uvnitř bloku, který uzavírá?

  Chápu, že autor má svůj specifický styl formátování kódu, ale troufnu si tvrdit, že drtivá většina čtenářů Zdrojáku je zvyklá na styl standardní a použitý styl odsazování tak kód velmi znepřehledňuje. Pro mě osobně je kód s posunutou ukončovací složenou závorkou téměř nečitelný.

  1. Timy

   Re: Formátování kódu

   Přimlouvám se taktéž, na ten poslední kus kódu jsem dlouho hleděl jako sůva z nudlí, než jsem se zorientoval.

   1. Martin Malý

    Re: Formátování kódu

    Odsazení uzavíracích závorek je věcí konvence, nikoli „standardů“. Tudíž redakce nevydává žádná závazná typografická pravidla, týkající se odsazování či odřádkování, a pokud jsou zdrojové kódy čitelné, tak je jejich formátování prohlášeno za dostatečné. Tyto zdrojové kódy jsou čitelné a odsazování je v nich konzistentní – byť nemusí odpovídat stylu (konvenci), kterou používá ten či onen čtenář.

    1. David Majda

     Re: Formátování kódu

     Odsazení uzavíracích závorek je věcí konvence, nikoli „standardů“.

     Pokud nějakou konvenci používají prakticky všichni, je slovo standard na místě. Je jedno, jestli je oficiální/neo­ficiální, psaný/nepsaný apod.

     Tyto zdrojové kódy jsou čitelné

     Bohužel v tomto bodě se názorem lišíme.

     1. jos

      Re: Formátování kódu

      Pokud nějakou konvenci používají prakticky všichni

      ehm, na to existuje nějaká statisika ?

      a i kdyby jo, 80% všech statistik je vycucaných z prstu

      1. vks

       Re: Formátování kódu

       Osobně si myslím, že kod je v pohodě, pokud ho kompilátor/in­terpretr přeloží tak jak má; a na tom nějaké mezery,tabulatory a konce radku nemaji vliv; z toho jak vidívám nejčastěji javaskript zapsaný – v jednom bloku bez konců řádků – tak mi přijde, že takhle je to fakt dobře přehledné.

       konvence neexistují; jestli se někdo odvolává na Kerrigena a Richieho (nevim jak se přesně jmenují) s jejich knížkou o Céčku, tak jejich zápis se mi líbí; ale nenapadlo by mě, že to bude někdo vyžadovat v článcích; jen BFU potřebují předem správně zformátovaný kód, podle toho, jak se to učili ve škole, ostatní si to dokáží přeluštit nebo aspoň zkonvertovat…

   2. Honza77

    Re: Formátování kódu

    Také se přimlouvám, i když to asi nebude nic platné. Že neexistuje něco jako oficiální statistika všech existujících kódů je celkem jasné. Ale zase zde je převaha onoho „standardního“ stylu tak výrazná, že si ji všimne každý, kdo měl co dočinění s JS. Použitý styl se mi velmi obtížně čte.

  2. Jan Pejša

   Re: Formátování kódu

   Na žádná pravidla, jak formátovat ukázky kódů zde na zdrojáku, jsem nenarazil. Proto se přikláním na stranu autorů samotných – ať si to píšou jak chtějí.

   Rada pro čtenáře – existují online nástroje na přeformátování kódu – například:
   http://www.prettyprinter.de/
   http://jsbeautifier.org/

   …takže není nic jednoduššího než: označ, zkopíruj, vlož a nech si přeformátovat (zkrášlit) kód :)

 4. Daniel Steigerwald

  poznámky

  Článek je pěkný, tedy až na poslední odstavec ;). Jen pár poznámek: „new fn()“ versus fn() – jen s operatorem new se opravdu instancuje/vytváří nový objekt. Lidi na to zapomínají, protože to funguje i bez operatoru (blbe ale;)

  Způsob, který Pixy popisuje zavedl Crockford.

  Jde o hack, který pouze simuluje privátní (ve skutečnosti lokální) proměnné, víc nic. Taky kód není pěkný. A hlavně veškerá sranda skončí, až se někdo pokusí podědit/rozšířit takovou třídu.

  Přesto jde o zápis užitečnej. Používá se k definici modulu (neco jako singleton). Lidi ho ale celkem oprávněně nemají rádi. Málo se totiž zdůrazňuje, že třídy se takto definovat nemají (a nedají ;).

  Dovolím si nesouhlasit s posledním odstavcem.

  Tento postup není svatým grálem. Je to prostě jen způsob, jak něco zapouzdřit. Žádný JS framework na tom třídy nestaví. jQuery navíc vůbec žádné třídy, či OOP nemá. Řešením OOP je prototype.

  1. Daniel Steigerwald

   Re: poznámky

   … jen dodám, že „třída“ není v JS pojem přesný, avšak všichni ho používají a tak je zbytečné se nad tím hádat.

  2. Petr StaníčekAutor příspěvku

   Re: poznámky

   Prototype coby řešení je věcí názoru. Někteří – včetně mě – k tomu mají vážné výhrady, prototypově-rozšiřující přístup (jako u frameworků Prototype nebo MooTools) je jim dost proti srsti a dávají rozhodně přednost zapouzření a namespacingu (jako u jQuery nebo YUI). Jiní – jako ty, afaik – to mají zase naopak. Obecně platná pravda neexistuje, je to ryze subjektivní.

   1. Aichi

    Re: poznámky

    Zdá se mi, že se bojíte nějaké magie. Použití prototypů není pouze o rozšiřování stávajících JS objektů, ale i o tvorbě objektů vlastních. Definovat „třídu“ jde např. takto

    tridaA = function() {
     this.x = 5;
    };
    
    tridaA.prototype.getX = function() {
      return this.x;
    };
    
    var a = new tridaA();
    alert(a.getX());

    Taková definice má svoje výhody, např. funkce jsou do nových instancí odkazovány referencí a nejsou znovu a znovu vytvářeny jako ve vašem přikladě, tedy šetříme místo. Nicméně nejde použít var pro „privátní“ vlastnosti.

    1. Petr StaníčekAutor příspěvku

     Re: poznámky

     Nemluvím přece o používání protypů jako takových, to je přece samozřejmost. Ale o přístupu k tvorbě knihoven a frameworků, tj. o přidávání (nebo dokonce měnění!) metod ve standardních objektech a o tom, že framework Protype považuju za ZLO. ;)

     1. Daniel Steigerwald

      js oop a vubec

      Pixy, nesouhlasím s každou větou co píšeš ;)

      „Prototype coby řešení je věcí názoru.“

      Není, JS prototype je legitimní, všemi knihovnami využívaný postup. To, co popisuje tvůj článek, nemá s OOP ani s třídami vůbec nic společného.

      „Někteří – včetně mě – k tomu mají vážné výhrady, prototypově-rozšiřující přístup (jako u frameworků Prototype nebo MooTools) je jim dost proti srsti“

      Nechápu, proč do této diskuze zatahuješ Mootools a Prototype. Ano, tyto frameworky mají společnou jednu vlastnost → modifikují prototype nativních funkcí. To ale s tímto článkem, ani s toutou diskuzí nemá vůbec nic společného.

      „a dávají rozhodně přednost zapouzření a namespacingu (jako u jQuery nebo YUI).“

      jQuery ani YUI žádné vlastní supr-dupr zapouzdření, o kterém se zmiňuješ nenabízejí. Namespacing jQuery je odstrašující příklad, doslova anti-pattern, příklad, jak se to dělat nemá. Mít super-magic-uber-powerfull funkci jQuery, která umí přidat element, setřídit pole a umýt nádobí, je dobrý tak do powerpoint prezentace pro účastníky kurzu „chci mousehover, ale nechcu se učit ždejes“. Mimochodem YUI3 prototype dědičnost používá všude.

      „Obecně platná pravda neexistuje, je to ryze subjektivní.“ To je nihilismus ;) Polévky se nožem nenajíš. Prostě OOP není jen o zapouzdření.

      1. Petr StaníčekAutor příspěvku

       Re: js oop a vubec

       Další mimoběžná, okozevozoidní debata. Nicméně děkuji za důrazné připomenutí pravidla, které jsem opět v dobré vůli porušil: „Nereagovat na komentáře pod vlastním článkem, nic dobrého z toho nekouká.“

       1. jelc

        Re: js oop a vubec

        Nezlobte se, ale to co tu zmiňuje Aichi a pan Steigerwald není mimoběžné, ale jsou to relevantní připomínky k tématu. Hovořit o objektech a „třídách“ v javascriptu a nezmínit prototypování mi přijde škoda a to hlavně v případě, kdy hovoříme o oblastech působnosti proměných. V případě, že definujete konstruktory objektů s využitím prototypů, prakticky nemůžete použít první dvě ukázky. Prototypové metody nebudou znát lokální vlastnosti nadefinované v konstruktoru. Uživatel si v podstatě musí vybrat, zda jsou pro něj cenější „zapouzdřené“ vlastnosti objektů, nebo možnost šetrnějšího přístupu k paměťovému prostoru, možnost využít „dědičnost“ případně další postupy z OOP. Pokud jde o modifikaci prototypových vlastností nativních javascriptových objektů, tak snad jediné „ZLO“ je rozšiřovat prototypy od konstruktoru Objectu. Ostatně myslím si, že diskuse pod Vašimi články jsou stejně hodnotné jako samotné články, tak trochu nechápu Vaši dotčenou reakci.

        1. v6ak

         Re: js oop a vubec

         IMHO tu bude nějaký problém mezi panem Steigerwaldem a panem Staníčkem. V minulém díle byl kousek diskuze, který to naznačoval, ale už tam asi není. K tématu: To, že si musím vybrat jeden z přístupů a vybrat si jednu podmnožinu toho, co je jinde považováno za standard, je určitě taky zlo. Je snad požadavek zapouzdření spolu s možností dědičnosti tak problematický? Btw: když chci použít dědičnost, pak teprve je vidět, jak jsou potřeba privátní vlastnosti. Pokud budou privátní jen podle dokumentace, mohou dvě třídy* omylem použít stejný název. Možnost měnit metody a přidávat metody bez namespace není zlo do té doby, než toho je využito. Zlo je taky nemožnost volání nadřazeného konstruktoru. V Javě povinnost (částečně automaticky zařízená), v Javascriptu nemožnost. Dva naprosto odlišné přístupy, přičemž u druhého mi nejsou jasné výhody. Fakt nevím, proč se ten jazyk jmenuje JAVAscript. *) Tak, jak si z komponent můžu složit barák, tak si v Javascriptu můžu složit třídu. Tomuto pojmu bych se nebránil. Těžko bude někdo argumentovat, že tu není barák, ale pouze panely, omítka a mnohé další věci. Dohromady to prostě tvoří barák, i když skutečnost je složitější.

         1. jelc

          Re: js oop a vubec

          Nejsem si jistý, zda přesně rozumím, nicméně pokud v javascriptu nějakým způsobem implementujete dědičnost, není nemožné volat v „konstruktoru“ „konstruktor“ předka, jen si to musíte implementovat sám, stejně jako obecné volání nějaké metody předka, kterou potome předefinoval. Jazyk sám takovou konstrukci nemá, ale to neznamená, že to je nemožné. Tomu příkladu se stejným názvem privátní vlastnosti ve dvou různých třídách* přiznám se nerozumím, ale zajímá mne to. Jinak javascript samozřejmně není java a nemá s ní kromě podobné syntaxe nic společného a je marné očekávat od něj podobné chování, také jeho objektovost je poněkud „specifická“, ale to neznamená že by nebyla ,)

          1. v6ak

           Re: js oop a vubec

           To by mě zajímalo jak se to dá udělat. Problém s názvy vlastností je následující: Mám třídu. Ta používá vlastnosti, které nejsou pro jazyk soukromé, i když bych k nim tak měl podle dokumentace přistupovat. O soukromé vlastnosti by se logicky neměl kód mimo třídu starat. On o nich vůbec neví. Neměl by se o ně starat ani potomek. A teď té třídě udělejte potomka. O její soukromé vlastnosti se nemusíte starat, že? Výborně, pak mohou být pojmenovány stejně, ne? Pokud jsou skutečně soukromé, pak ano. Pokud jsou ale soukromé jen podle dokumentace, nastává problém. Řešením by bylo prefixovat názvem třídy i s namespace. Ale komu se do toho chce? To by chtělo převodník.

           1. jelc

            Re: js oop a vubec

            (pokud se nemýlím obecně platí že se dědí veřejné i privátní vlastnosti): Mám třídu A která definuje vlastnost z, vytvořím instanci třídy A, která se bude jmenovat „a“, k vlastnosti z se dostanu přes a.z. Nyní vytvořím třídu B, která dědí ze třídy A, tím pádem bude mít také vlastnost „z“, bude tedy fungovat že v instanci B (b) se dostanu k vlastnosti z přes b.z. Pokud třída B definuje vlastní vlastnost „z“, volání b.z vrátí tuto, budu-li chtít zavolat z definované předkem, buď mi to umožňuje jazyk, nebo se mohu pokusit o vlastní implementaci takové funkcionality. To nějakým způsobem v javascriptu lze, ale máte pravdu že si nelze vynutit „privátnost“ vlastnosti „z“ (vždy k ní bude možné přistupovat zvenčí), a její privátnost bude záležitostí předem dohodnuté konvence. Předpokládám, že různé javascriptové knihovny, které umožňují dědění musí toto řešit, já znám minimálně jednu, která to dělá. Nicméně javascript jako takový to sám od sebe neumí.

            1. v6ak

             Re: js oop a vubec

             Možná tomu rozumíte, ale váš příspěvek vypadá trošku zmateně. Především: k privátním vlastnostem nemůže přistupovat jen tak někdo, k nim může přistupovat jen sama třída. Tedy když chci přistupovat k vlastnosti z proměnné b, je vždy jasné, co se stane (předpokládám privátnost): * pokud přistupuji z třídy A, pak přistupuji k vlastnosti uvedené ve třídě A * pokud přistupuji z třídy B a třída B nemá svoji vlastnost z, pak pro ni neexistuje a je to chyba * pokud přistupuji z třídy B a třída B má svoji vlastnost z, pak přistupuji k jiné vlastnosti z než umí třída A. * pokud přistupuji odjinud (lehce zjednodušeno), je to chyba Toto chování ve v JS problematické.

            2. Michal Augustýn

             Re: js oop a vubec

             IMHO se mýlíte – dědí se jen veřejné vlastnosti, privátní ne. Některé jazyky ještě zavádí princeznu Koloběžku (protected). Takové položky jsou privátní pro všechny kromě těch, kteří z třídy dědí.
             Pokud budete mít ve třídě A privátní položku z a v odděděné třídě B taktéž privátní položku z, ničemu to vadit nebude.

             1. v6ak

              Re: js oop a vubec

              Dobře, jenže jak udělat ty privátní proměnné? Pokud přes closures, pak se dostáváme k tomu, že to omezuje jiné věci. Chtěl bych vidět v JS takové dvě třídy, které mají tyto vlastnosti skutečně privátní, dědí od sebe a potomek volá konstruktor předka. Všechny tyto požadavky by měly být v OOP normální, ne?

              1. jelc

               Re: js oop a vubec

               Asi tomu už rozumím, v takovém případě je Váš požadavek neralizovatelný, jak jste správně uvedl výše, je to něco za něco.
               Mně vyhovuje z OOP principů v javascriptu dědičnost na úkor zapouzdření, ukázky v článku preferují opak.

              2. Michal Augustýn

               Re: js oop a vubec

               Ano, přes closures, jinou možnost zavedení privátních položek ani neznám a i pokud volá potomek konstruktor předka, neměl by to být problém (jedná se o dvě samostatné closure). Ale možná se pletu. Pokud ne a redakce svolí, přichystám o tom článek…

         2. karf

          Re: js oop a vubec

          Není mi jasné, co vlastně kritzujete – JavaScript jako takový, nebo postupy popsané v článku? Zdá se mi, že to první. Ale nevím, jaký to má smysl pod článkem, který je určený pro lidi, kteří JS zřejmě chtějí používat. Na to se dá jen pokrčit rameny a říct – když se vám to nelíbí, tak to holt nepoužívejte.

          Já bych se použití pojmu třída naopak bránil velmi. Třída je v ostatních jazycích ustálený pojem pro komplexní datový typ. Což v JS není a pro lidi, kteří na JS přecházejí, to může působit dost zmatečně. Čili za zásadní v intro článku o objektech v JS bych považoval napsat, že JS nemá třídy. Bohužel, to v článku nezaznělo.

          1. v6ak

           Re: js oop a vubec

           Asi máte pravdu, je to trošku odklon. Dobře, ta třída záleží na terminologii. Vidím tu dvě možnosti: * označit Javascript za objektový, používat pojem třída a kritizovat nedostatky tříd * pojem třída vynechat, vymyslet pro něj jiný název (Tak schválně, navrhněte lepší! Struktury to taky nejsou.) a javascript označit na neobjektový Možná bych se víc klonil ke druhému řešení, kdyby se tu stále nevynalézaly způsoby, jak třídy emulovat. To mě tak intuitivně dostalo k označení JS jako poněkud nedokonale objektového. Myslím, že si rozumíme, jen se dostáváme na hranici pojmů.

           1. Aichi

            Re: js oop a vubec

            Objektový jazyk != třídní jazyk. Tohle je vaše největší mýlka a pak uvažujete naprosto scestně. Javascript je prototypový jazyk, tedy defakto klonujete prototypové objekty.

            1. v6ak

             Re: js oop a vubec

             OK, ale znamená-li OOP zapouzdření, dědičnost a polymorfismus (s polymorfismem tu vzhledem k dynamičnosti typování nejsou problémy) a nemůžu-li použít oboje, pak je někde chyba, ne?

          2. Michal Augustýn

           Re: js oop a vubec

           Ano, třída je v mnoha jazycích označení komplexního datového typu. Pokud se máme ale bavit o programování obecně, pak třída je předpis pro to, jak se má zkonstruovat objekt (viz. např. Wikipedia nebo VŠ skripta zabývající se programováním).
           Pro mě je třídou v JavaScriptu constructor function.

           1. karf

            Re: js oop a vubec

            Pokud víte o co jde, tak si to pro mě za mě třídou nazývejte. Ale pokud byste byl začátečník a teprve byste se to učil (školy nemaje), tak v tom budete mít nejspíš pěkný guláš.

            Mimochodem, Wikipedia obsahuje pod heslem „Class“ odstaveček nadepsaný výmluvně „Non-class-based object-oriented programming“.

            1. Michal Augustýn

             Re: js oop a vubec

             Myslel jsem to tak, že by bylo vhodné v intru uvést věci na pravou míru. Tzn. že třída je obecně předpis pro to, jak vytvářet objekty a že v „běžných“ jazycích je reprezentována komplexními datovými typy, kdežto v JavaScriptu pomocí constructor function.

      2. Michal

       Re: js oop a vubec

       Tak to je teda pecka tvrdit, že to o čem tu Pixy píše není OOP. OOP vůbec není o třídách nebo o dědičnosti. OOP je o objektech. Dědičnost a třída jsou tu hlavně pro dosažení reusu kódu. Jsou tu pro odstraňování duplicit, které komplikují a prodlužují vývoj. Ovšem duplicity se dají vyřešit i jinak. Jaký je rozdíl mezi třídu v jave a tovární funkcí, kterou nám tady pixy naservíroval? Žádný. Javascript je práve v tomhle krásný, že mě nenutí do tříd, ale dovoluje mi udělat tovární funkci.

       1. v6ak

        Re: js oop a vubec

        Omezím se na toto: Dědičnost a třída tu nejsou jen kvůli znovupoužitelnosti kódu. Co polymorfismus? Nebo napovídání v IDE a statická typová kontrola?

        1. Michal

         Re: js oop a vubec

         Ano třída je tu také kvůli typové kontrole, což ovšem není součástí OOP. Polymorfismus je jedna z cest, která nám pomáhá v reusu kódu. Netvrdím, že je na třídě … něco špatného. Jen není možné tvrdit že třídy, dědění, polymorfismus rovná se OOP. Já například v Javě vytvořením nové třídy nepovažuji tuto třídu za typ. Typ je pro mě Interface, který ta třída implementuje. Tudíž typovou kontrolu používám interfacovou. A vidíte, další prvek Interface … ale opět Interface není OOP, je to jen prvek, který mi pomáhá v psaní OOP kódu. Tvrdit o něčem co nemá třídy a nepoužívá (třídní) dědění, že není OOP je diletantství.

         1. v6ak

          Re: js oop a vubec

          No třída má i další význam, viz třeba využití ve výjimkách, kde by to bez tříd nešlo.
          K těm rozhraním: Ne vždy je to nejlepší. V případě kolekcí to bylo určitě dobře. Existují ale i případy, kdy rozhraní poskytují přílišnou volnost. Existují celkem dobré důvody, aby http://java.sun.com/…layable.html a http://java.sun.com/…ui/Item.html byly třídy bez veřejného konstruktoru. Na psaní vlastních rozšíření jsou tu po řadě Canvas a CustomItem, obě z javax.micro­edition.lcdui. S rozhraním by to v Javě takto zapouzdřit nešlo.

          Jinak ohledně těch tříd: možná to je pravda (v praxi nepotřebuju znát přesnou definici OOP), nicméně existují celkem dobré důvody, aby tu třídy byly (snad nemusím rozebírat).

          1. Michal

           Re: js oop a vubec

           Samozřejmě existují dobré důvody a rušit bych je opravdu nechtěl. To jsem tím říct nechtěl. Jen se často setkávám s názorem, nejsou tam třídy? Tak to neni OOP. Já jsem rád že v každém jazyce je OOP implementováno jinak. Více to obohatí a dá lepší pohled na OOP. Někdo se naučí jeden OOP jazyk a pak podobu implementace v něm chce vidět najednou ve všech ostatních jazycích se kterýma přijde do styku.

     2. Aichi

      Re: poznámky

      Teď mi není jasné na co odpovídáte a jestli to souvisí s mým komentářem. Pokud považujete používání prototypů jako samozřejmost ( xxx.prototype.yyy = function(){} ), pak mě zaráží, že to vůbec ve článku nezmiňujete a ukazujete pouze jedno „nejsprávnější“ řešení, které má i své velké nevýhody.

      Je spousta frameworků, které používají pouze prototypy a namespacing a nejsou o nic horší než ostatní. Ono zlo v tom, že např. Prototype mění prototypy vestavěných objektů, je docela irrelevantní, neboť člověk by měl vědět co používá a pokud mu to nevyhovuje, tak to nepoužívat. V jazycích jako Ruby nebo Smalltalk je toto také možné a nadává na to pouze ten kdo v nich neprogramuje. Ti co je používají, tak vědí co je možné a používají to racionálně a pokud použíjí cizí kód, tak samozřejmě s jeho funkčností počítají.

      1. ah01

       Re: poznámky
       Ono zlo v tom, že např. Prototype mění prototypy vestavěných objektů, je docela irrelevantní, neboť člověk by měl vědět co používá.

       To ale neplatí vždy. Pokud vyvíjím svojí aplikaci a mám vše pod kontrolou, pak ano, jistě. Může se ale stát, že vyvíjím aplikaci, která musí koexistovat na jiné stránce s tamními skripty (např. nějaká knihovna – Lightbox nebo veřejné API). Pak použít Prototype nebo jinou knihovnu, která ovlivňuje nativní objekty, je přinejmenším diskutabilní a docela sobecké. Může způsobit dost problémů nejen mě, ale hlavně i tvůrci dané stránky.

       1. Aichi

        Re: poznámky

        Použítí Prototype pokud jse autorem API? Použijte ho a pak to ostatní buď nepoužijí, nebo vás na support fóru umlátí, ale je to vaše a jejich volba, obě strany jsou svobodné ve výběru. Napiště že používáte knihovnu Prototype a vaši uživatelé se podřídí, nebo utečou.

        1. v6ak

         Re: poznámky

         Tento přístup je trošku problematický a možná by mohl mít svoje jméno. Připomíná mi to něco jako „Však je to můj blog, můžu si tam dávat co chci!“ Vpodstatě ano, oboje je pravda. Ke svobodnému rozhodnutí neoddělitelně patří i nesení následků. Přístup „tady to máte, má to tyto problémy, takže pokud používáte např. JQuery, můžete se jít klouzat“ je sice oprávněný, ale může vést k tomu, že se na to mnozí lidé vykašlou a výsledek je mnohem méně užitečný. V tomto se mi líbí dojo. Má nějaké konflikty?

          1. v6ak

           Re: poznámky

           OK, ani dojo není 100%. Zajímalo by mě, kde dojo špiní prototype vestavěných objektů. Ještě jsem se s tím nesetkal.

           1. Aichi

            Re: poznámky

            jak psal Jelc, jediný problém s rozšiřováním prototypových vestavěných objektů je u Object. To že si rozšíříte např. Date, aby uměl formátovat datum vaše uživatele opravdu trápit nemusí. Nic není černobílé.

            1. ah01

             Re: poznámky

             Ale jen pokud ho náhodou taky nenapadlo si objekt Date vylepšit a čistě náhodou svou metodu nepojmenoval stejně…

             1. Aichi

              Re: poznámky

              A pak ví, že používá knihovnu co rozšiřuje a pojmenuje to jinak, nebo jí přestane používat. Vy se stále snažíte podsunout myšlenku, že programátor je tupý a neví co používá.

              1. ah01

               Re: poznámky

               To jste mě špatně pochopil. Já nemluvím o případě, že si sám píšu celou aplikaci, to si můžu dělat, co chci a ničemu to nevadí, protože mám vše pod kontrolou. Já mluvím o situaci, kdy píši třeba něco jako AdSense. Kdyby bylo AdSense postaveno nad Prototype frameworkem, tak namohu na stránce, kde se vyskytuje použít jiný framework, který ovlivňuje nativní objekty (třeba MooTools nebo něco proprietárního). Vzájemně by se přepisovaly.

               Ukázkový příklad je Lightbox (myslím ten originální), který je nad Prototypem postavený. U něho to není takový problém, prostě najdu nějakou jinou implementaci. Může ale nastat situace, kdy jinou volbu nemám a musím se podřídit zlovůli autora nějaké knihovny nebo JS API, který si řekl, že bude ovlivňovat nativní objekty, ale už se nezamyslel nad tím, jaké to může mít důsledky.

 5. Jakub Vrána

  Velikost písmen

  Prosím o dodržování konvence velikosti písmen identifikátorů. Jak JavaScript samotný, tak prohlížeče dodržují konvenci, že velkým písmenem začínají jen konstrukční funkce (volané s operátorem new, v článku se jim říká třídy) a všechny ostatní identifikátory začínají malým písmenem (samozřejmě existuje i výjimka potvrzující pravidlo).

  1. Petr StaníčekAutor příspěvku

   Re: Velikost písmen

   Můžu se zeptat, Jakube, odkud tenhle tvůj názor pramení? Javascript sám o sobě afaik žádné takové konvence nemá (co v tomto významu vůbec znamená „Javascript“? Specifikace ECMA, nebo něco jiného?); co znamená „konvence prohlížeče“ nechápu (nebo máš na mysli konvence XUL?); a u různých autorů jsem ve skriptech viděl tolik různých konvencí, že žádný stamdardizovaný systém jsem v tom nevysledoval. Pro sebe jsem si zavedl konvenci přibližně tuto:

   0. používám camelCase 1. vlastnosti objektů jsou Kapitalizované (objekt.Vlastnost) 2. metody objektů jsou mínuskama (objekt.metoda) 3. proměnné a funkce u drobných skriptů neodlišuju vše mínuskama, u větších projektů používám velké písmeno i pro globální Objekty a Proměnné

   a neshledávám na ní nic špatného.

   1. Michal Augustýn

    Re: Velikost písmen

    Já o dodržování konvence jako Jakub neprosím, protože si myslím, že konvence je často věc osobních preferencí, zvyků a dohody. Nechť si každý používá, co je mu libo.
    Ale jinak používám stejnou konvenci jako Jakub a podle toho, co čtu na internetu, tak je nejběženějí. Tedy všude camelCase, pouze constructor functions začínají velkým písmenem. Jo a konstanty CELÉ VELKÉ :)

    1. Jakub Vrána

     Re: Velikost písmen

     Ale klidně, jen ať to je v rámci jednoho článku konzistentní. A pravidlo „u drobných skriptů neodlišuju, u větších projektů ano“ je pro konvenci naprosto nevhodné, obzvlášť když se v rámci jednoho článku vyskytnou oba případy.

     Porušování obvyklé konvence ubírá na přehlednosti, obzvlášť když se používá na všech úrovních JavaScriptu (jazyk jako takový, objekty prohlížečů, frameworky i spousta běžného kódu).

   2. Jakub Vrána

    Re: Velikost písmen

    Když mluvím o dodržování konvence samotným JavaScriptem, tak to jsou např. konstrukční funkce RegExp, Date, … a naopak normální funkce jako eval nebo parseInt. Když mluvím o dodržování v prohlížečích, tak to jsou objekty jako window, document, metody jako alert, vlastnosti jako opener a naopak konstrukční funkce jako XMLHttpRequest. Stejnou konvenci dodržuje pokud vím i většina nejrozšířenějších knihoven a překvapuje mě, že jsi tuto konvenci dosud nezaznamenal.

    Tvoje konvence je naproti tomu tak nekonzistentní, že v jednom článku používáš jak proměnnou spojka, tak  Mezivysledek.

    1. Pixiho JS dobroty

     Re: Velikost písmen

     S Jakubem Vránou přesouhlasím. A kdyby jen to, Petr Staníček zde popisuje JavaScipt stejně jak mistr Babica své kulinářské „umění“ v TV. Nesmyslná terminologie, zavádějící argumentace, samá adjectiva a fakta skorem žádná. Autorovi naštvané reakce nenesou stopy jakékoliv argumentace a pokud ano, je to ještě horší. Přitom Pixy umí tak dobře psát… Takového polo-články jsou důvodem, proč lidi nemají rádi JavaScript.

     Autor komentáře: Daniel Steigerwald

     13. 8. 2009 15:49 redakčně upravil Martin Malý, důvod: Komentátor nebyl přihlášen, jméno bylo doplněno na vlastní žádost komentujícího.
 6. lopata

  Moc rychle a zmateně

  Myslím, že místo toho svatatého grálu v posledním odstavci to chtělo trochu té zmínky o prototypování a json literálech. Takhle v tom bude mít začátečník trochu hokej a všude bude cpát ty singletony.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3061