Beta verze Safari 4 přináší nativní vzhled i novinky pro vývojáře

Vyšla beta verze Safari 4, která je k dispozici pro Mac i Windows. Přináší několik změn. Tou první je nový design aplikace a nativní vzhled pod Windows. Kritika původní vzhledu patřila pravděpodobně mezi nejčastější kritiky Safari pod Windows, není proto divu, že došlo ke změně. Safari se v designu evidentně trochu inspirovalo u prohlížeče Chrome a přemístilo ouška panelů do titulku okna aplikace, ostatně podívejte se sami:

Safari 4 beta

Prohlížeč má obsahovat nový javascriptový engine Nitro. Zatím to ale vypadá, že se jedná pouze o marketingový název pro již dříve známý SquirrelFish Extreme, jehož principy jsme představili v loňském roce v článku SquirrelFish: reprezentace hodnot JavaScriptu a virtuální stroj. SquirrelFish Extreme se projeví ve zrychlení vykonávání JavaScriptu prohlížeče, jak jste mohli nedávno vidět v našem Velkém testu rychlosti JavaScriptu v prohlížečích, ve kterém pokroky SquirrelFish Extreme alias Nitro byly dobře znát. Apple tvrdí, že Safari 4 projde v javascriptových testech nejlépe. Otázka je, jak dlouho mu to vydrží. Ještě v našem nedávném testu jsme měli trochu jiné výsledky a v zásadě i všechny další prohlížeče neustále zrychlují. Žebříček rychlosti prohlížečů se v posledních cca dvou letech prostě rychle mění.

Vývojáři jistě ocení vylepšený Web Inspector (o jeho novinkách jsme psali loni v článku Web Inspektor dělá ze Safari nástroj pro vývoj stránek). Mezi novinkami najdete např. podporu animací pomocí kaskádových stylů (pozor, v tuto chvíli se jedná o proprietární vlastnost WebKitu, ačkoliv se ve W3C zvažuje její standardizace). Přehled podporovaných standardů najdete v Safari Dev center, jehož většina dokumentů byla pro Safari 4 nedávno aktualizována. Musíme také zdůraznit, že tato verze plně projde testem Acid3. (Přehled technologických novinek a vývojářských nástrojů.)

UA-string prohlížeče je: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/528.16 (KHTML, like Gecko) Version/4.0 Sa­fari/528.16

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=538