Přejít k navigační liště

Zdroják » Návrhové vzory

Archiv pro štítek: Návrhové vzory

Různé
Články Různé

Programátoři ve funkcionálních jazycích nepoužívají terminologii návrhových vzorů. Používají stejné mechanismy, ale mají pro ně jiné názvy. Jednomu by se pak mohlo zdát, že design patterns jsou zbytečné, ono to tak není. Spíš funkcionální jazyky, tím, že jsou expresivnější, než jazyky objektové, můžou takový dojem pouze vytvářet.

JavaScript
Články JavaScript

JavaScript je jazyk, ve kterém se dají bez problémů používat postupy z funkcionálního programování. Jedním takovým a hojně používaným je návrhový vzor promise. V článku projdeme stručně jeho historii, pak se podíváme na jeho vztah k monádám a na závěr ho porovnáme s callbackovým asynchronním API, které v současnosti používá především Node.js.

Články Různé

V tomto díle o návrhových principech GRASP (General Responsibility Assignment Software Patterns) se budeme zabývat principem Low coupling – Slabá provázanost. Jde o další hodnotící princip sloužící k porovnávání různých zvažovaných možností návrhu, který doplňuje princip High cohesion – Vysoká soudržnost z minulého dílu o pohled z jiného úhlu.

Články Různé

V druhém díle o návrhových principech GRASP (General Responsibility Assignment Software Patterns) se budeme zabývat principem High cohesion –  Vysoká soudržnost. Jde o hodnotící princip sloužící k porovnávání kvality různých zvažovaných možností návrhu.

Články Různé

Přidělování zodpovědností (kdo bude co dělat) a návrh jejich kooperace je důležitým a netriviálním krokem při návrhu software. Návrhové principy GRASP (General Responsibility Assignment Software Patterns), které sestavil Craig Larman, nám k tomu poskytují užitečná vodítka. V prvním díle se seznámíme se základními pojmy a probereme princip Protected variations.

Články Různé

Návrhový princip DRY (Don’t Repeat Yourself) nám sděluje jednoduchou myšlenku: Neopakujte se! Patří k principům z kategorie „to je přece jasné“, ale bývá často aplikován nesprávně. Pokud je ale použit dobře a s rozmyslem, ve výsledku nám pomáhá vytvářet kvalitnější kód a ušetří práci při jeho údržbě.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.

Pocta C64

Za prvopočátek své programátorské kariéry vděčím počítači Commodore 64. Tehdy jsem genialitu návrhu nemohl docenit. Dnes dokážu lehce nahlédnout pod pokličku. Chtěl bych se o to s vámi podělit a vzdát mu hold.