Deboob aneb „prsatá“ aplikace weboob bude odejita z Debianu

Balíček Web Outside of Browsers (zkratka Weboob) do budoucna již nemá být součástí distribuce Debian.

Linuxová distribuce Debian odstranila softwarový balíček, protože obsahoval sexuální narážky.

To je celá zpráva. Tím ji můžeme skončit a vy jít zase nějak jinam. Pokud ovšem odejít nechcete, můžete číst dál. Ale na vlastní nebezpečí.

Možností, jak celou událost vnímat, je řada. Diskuse kolem ní nejsou jednoduché a vyznat se v tom není snadné. Pokusil jsem se o rozbor. Není to jediný možný rozbor a nikdo vás nenutí s ním (ne)souhlasit.

 1. Distributor určuje pravidla distribuce. Pokud o pravidlech víte a rozumíte jim, máte to snazší. Pokud s nimi souhlasíte, máte to mnohem snazší.
 2. To ale není vše. Dále také záleží, jak distributor ona pravidla prosazuje. Jeho jednání může být např. srozumitelné/nečitelné, jednoznačné/chaotické, agresivní/umírněné, hrubé/zdvořilé, vyčůrané/férové aj.

To je můj návrh, jak si hned na začátku daný problém rozložit a začít analyzovat. Když se vám to totiž podaří, snáz pak lokalizujete, se kterými částmi události máte problém, a se kterými jste v pohodě. A budete obtížněji manipulovatelní (nejen dalšími lidmi, nejen mnou, ale také sami sebou, vašimi emocemi).

Vztah různých lidí k celé události může být komplexní. Pro inspiraci uvedu jen dva příklady, ve skutečnosti jich bude mnohem víc.

Příklad 1: Můžete nesouhlasit s pravidly distributora, ale oceňovat, že je prosazuje ohleduplně.
Příklad 2: Můžete sympatizovat s pravidly distributora, ale nesouhlasit s tím, jak v některých případech postupoval v jejich prosazování.

Pokud si to celé řádně nerozložíte a budete situaci vnímat černobíle (prostý palec nahoru/palec dolů), jste předem diskvalifikováni pro pochopení situace a poučení se z ní, i pro vedení konstruktivní diskuse.

Co zatím víme:

 1. Debian má anti-harassment tým.
 2. Na jeho podnět se rozhodl odstranit z distribuce SW balíček Weboob.
 3. Weboob je zkratka Web Outside of Browsers.
 4. Projekt sestává z řady programů pro interakci s webem (web scrapping, simulace webového API pro stránky, které API nemají apod.)
 5. Důvodem k odstranění nebyla špatná funkce softwaru (což by jinak asi byl ten nejčastější důvod k odstranění), ale důvodem byly sexuální narážky.
 6. Projekt s názvem Weboob (boob=prsa) byl plný sexuálních narážek, ať slovních či grafických. Při používání balíčku na ně narážíte neustále – sexuální narážky jsou nedílnou součástí ducha celého projektu. Tak třeba příkaz boobank je pro banky, handjoob pro joby a wetboobs pro počasí, viz celý seznam příkazů.
 7. V komunitě Debianu záležitost diskutovali již v červenci 2018 ve vývojářském malinglistu. Probíralo se, zda situaci řešit a jak ji řešit. Jednou z možností bylo zachování projektu v distribuci a jeho upravení vlastními silami.
 8. Podle výsledného rozhodnutí z července 2018 byl balíček ponechán v distribuci, ale s varováním upozorněním v popisu balíčku:

  Note from the Maintainer: This software, included binaries and maybe other content contain childish references to a specific women’s body part. Upstream refused to rename it. There is no diminishing or insulting message so I decided to keep it in the archive. You may nevertheless feel uncomfortable using this tool.

 9. Autoři projektu Weboob byli současně upozorněni s žádostí o přejmenování binárek projektu. Bez odezvy.
 10. Stávající řešení každému nevyhovovalo. Byl tak ještě v létě založen bug #906119 s žádostí o další řešení.
 11. V září se v něm zástupce anti-harassment týmu vyjádřil, že další verze Debianu (tj. Debian 10, který má vyjít v roce 2019) by neměla balíček v současné podobě obsahovat, jelikož je v rozporu s CoC Debianu. Ať už se to vyřeší úpravou balíčku nebo jeho odstraněním:

  We believe the next release should not contain the package in questionin its current state; our recommendation would be to either work with upstream on correcting these issues, forking and/or patching it, or just removing the package. There is still enough time to find a solution that respects our users and our community while keeping a useful piece of software in the archive.

  A pokud se problém nestihne vyřešit včas, bude balíček z Debianu odstraněn:

  If this dispute cannot be resolved amicably and timely, we believe theFTP-master team can -and should- unilaterally remove the package fromthe archive.

 12. Pak se nedělo nic. Nikdo evidentně nezačal na úpravě balíčku pracovat. (Za domácí úkol zjistěte, kolik má Debian placených vývojářů a kolik dobrovolníků.) V listopadu byl založen bug #914179 s tím, že nakonec nezbývá než balíček z Debianu odstranit.
 13. Před několika hodinami byl v mailing listu zveřejněn report zmiňující balíčku.
 14. Událost tak zaznamenali lidé zvenčí a začali o ní psát.

Tolik jsem si k události našel já, abych získal pocit, že jí rozumím. Vy možná najdete něco jiného, soustředíte se na jiné detaily celé události, což není špatně.

V souvislosti s úvodním rozborem a získanými fakty si můžete začít klást otázky. Řadu otázek. Tak například zda rozumíme pravidlům distribuce Debianu, zda s nimi souhlasíme, zda je balíček Weboob porušuje, zda je jeho vyřazení adekvátní reakcí na porušení pravidel, zda opravdu nebylo možné se domluvit s tvůrci na jiném řešení, zda bychom neměli tlačit za změn pravidel distribuce Debian, nebo dokonce hned přejít na jinou, zda bude možné si aplikaci aspoň nainstalovat, když nebude přímo v distribuci, co se stane, když nakonec vznikne forkem aplikace, která by vyhovovala pravidlům, zda bude pak začleněna zpět do Debianu, zda bude balíček vyřazen i z distribucí na Debianu založených jako je Ubuntu, zda se máte bát o vyřazení celé řady dalších aplikací, zda se smíte dívat na obnažená prsa, či dokonce sledovat pornografii na Debianu atd.

Pokud si položíte dobré otázky, můžete najít i dobré odpovědi.

Ode mě to je vše. A hashtag je #deboob .

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=22208