Sledujte chybové stránky v Google Analytics

Uživatel by se na webu neměl dostat nikdy nikam, kam se dostat neměl. Ale dostane se tam, a odpovědí mu je stránka, které se mezi zasvěcenými říká „404“. Jak často se to stává? Proč se tam lidé dostávají? Co tam dělají, odkud přicházejí a kam odcházejí? Nemusíte se jen dohadovat, zkuste to reálně zjistit.

Sledování přístupů na neexistující stránky by mělo patřit k rutinním činnostem každého správce webu. Proč je monitoring chybových 404 stránek důležitý?

 • Obsah – smazali jste omylem či hloupým záměrem důležitou část webu.
 • Interní navigace – do interní navigace se vám dostaly chybné odkazy.
 • Přesun webu – přesunuli jste web na jiný systém či doménu bez přesměrování starých adres na nové.
 • Chyba systému – váš systém se pokazí a začne místo smysluplného obsahu vydávat chybové stránky.
 • Reklamní kampaně – rozjeli jste reklamní kampaň s chybou v odkazu a vyhazujete tak peníze oknem.
 • Zpětné odkazy – jiný web odkazuje na vaši neexistující či zrušenou URL.

Pokud všechny tyto věci obratem neřešíte, odháníte či přinejmenším frustrujete podstatnou část návštěvníků. Navíc zpravidla přicházíte o příchozí rank, o pozice ve vyhledávačích a tím opět o další relevantní návštěvníky.

Vyhněte se špatným řešením

Zobrazení chybových 404 stránek lze samozřejmě grepovat přímo z logů. Což ale pro normální část lidstva není použitelná cesta, navíc se tím připravujete o řadu kontextových informací. Využití uživatelsky příjemných Google Analytics se zde tak přímo nabízí.

Na internetu ovšem narazíte na řadu špatných řešení, jak chybové stránky v Google Analytics sledovat. Dokonce ani oficiální postup od Googlu není příliš čistý, protože nesmyslně kontaminuje všechny reporty založené na zobrazovaném obsahu.

Jak to udělat dobře

Řešení, které ukazuji na svém školení Google Analytics, staví na sledování událostí (event tracking). Jednoduše do zdrojáku chybové 404 stránky vložte na konec běžného měřicího kódu Google Analytics navíc následující řádku:

_gaq.push(['_trackEvent', 'Error', '404', location.href, 0, true]);

Celý měřicí kód uvnitř chybové 404 stránky pak vypadá například takto:

<script type="text/javascript">
var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push(['_setAccount', 'UA-123456-1']);
_gaq.push(['_trackPageview']);
_gaq.push(['_trackEvent', 'Error', '404', location.href, 0, true]);

(function() {
  var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true;
  ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js';
  var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();
</script>

Příkaz odešle do Google Analytics událost označenou jako Error - 404, společně s tím se do reportů uloží i URL, na které k chybě došlo. Poslední parametr true navíc vynutí takzvaný non-interaction event, který nenarušuje bounce-rate reporty.

Výstup v rozhraní

Výsledek najdete v rozhraní Google Analytics v reportu Obsah -> Události -> Nejčastější události -> Error -> 404. Vypíše se vám seznam všech neexistujících URL, na která k vám uživatelé přišli:

Daný report můžete samozřejmě dál různě zpracovávat, segmentovat apod.

Alternativní řešení

Analogicky můžete snadno sledovat i další časté chyby, jako jsou 500 Internal error, 401 Unauthorized, 403 Forbidden. Stačí v každé chybové stránce jenom změnit příslušné číslo:

_gaq.push(['_trackEvent', 'Error', '500', location.href, 0, true]);

Často může být užitečné sledovat i zdroj, odkud návštěvníci na chybnou adresu přicházejí. Zápis bude jenom trochu zhuštěnější, protože se musíte vejít do stanoveného počtu parametrů:

_gaq.push(['_trackEvent', 'Error404', location.href, document.referrer, 0, true]);

Akademicky vzato by ještě o něco čistějším řešením místo event trackingu mohlo být využití vlastních proměnných (custom variables). Ty mají ale v dnešní době stále některá omezení, například se na ně nedají přímočaře věšet vlastní upozornění.

Nastavte si vlastní upozornění

Vlastní upozornění (custom alerts) můžete chápat jako hlídacího psa. Když se ve vašich statistikách něco pokazí, pošlou vám Google Analytics e-mail.

V kontextu tohoto článku je proto dobrý nápad zapnout si nakonec vlastní upozornění, které vám pošle mail pokaždé, když počet zobrazených chybových stránek překročí určitý limit nebo naroste o určité procento:

Získejte více tipů

Chcete se dozvědět řadu dalších triků, pro co vše je možné využít Google Analytics? Přijďte na školení Google Analytics vedené autorem tohoto článku.

Provozuje vývojářskou firmu Medio Interactive. Vystudoval informační a znalostní inženýrství na VŠE, kde stále příležitostně přednáší o tvorbě webů.

Komentáře: 10

Přehled komentářů

Vrtak-CZ typo
Martin Malý Re: typo
danaketh Logy
gofry _trackPageview
Jan Tichý Re: _trackPageview
Jirka Vrba customVar
Jan Tichý Re: customVar
Tomek Event nefunguje, používám Page Title
m4recek Re: Event nefunguje, používám Page Title
Jan Tichý Re: Event nefunguje, používám Page Title
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3595