Přejít k navigační liště

Zdroják » Autoři » Archivy pro Jan Tichý

Archiv autora: Jan Tichý

Jan Tichý provozuje vývojářskou firmu Medio Interactive, předtím pracoval ve společnostech H1.cz a Jyxo. Vystudoval informační a znalostní inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde stále příležitostně přednáší o tvorbě webových stránek a aplikací. Pravidelně aktualizuje svůj Twitter účet @jantichy, příležitostně pak svůj osobní blog a blog o programování PHP Guru.

Články Webdesign

Uživatel by se na webu neměl dostat nikdy nikam, kam se dostat neměl. Ale dostane se tam, a odpovědí mu je stránka, které se mezi zasvěcenými říká „404“. Jak často se to stává? Proč se tam lidé dostávají? Co tam dělají, odkud přicházejí a kam odcházejí? Nemusíte se jen dohadovat, zkuste to reálně zjistit.

Články Databáze

V předchozích dílech seriálu jsme si představili základní možnosti Doctrine 2. S nimi dokážete zajistit jednoduché mapování objektů na databázi. Dnes a příště se podíváme na první z pokročilejších témat, a to na životní cyklus entity, události, listenery a subscribery.

Články Databáze, PHP

Dotazovací jazyk DQL (Doctrine Query Language) je jednou z nejsilnějších zbraní Doctrine 2. Kombinuje v sobě přímočarost dotazovacího jazyka SQL a nezávislost objektové entitní vrstvy modelu. Pokud berete práci s Doctrine 2 alespoň trochu vážně, bez DQL se rozhodně neobejdete.

Články Databáze

Dnes budeme pokračovat v tématu asociací v Doctrine 2. Představíme si možnosti kaskádového peristování, odpojování a mazání. Podíváme se podrobněji na kolekce a práci s nimi. Nejprve si ale ukážeme správné postupy při definicích getterů, setterů a dalších obslužných funkcí pro manipulaci s asociacemi.

Články Databáze, PHP

Asociace jsou v terminologii ORM analogií ke vztahům mezi tabulkami u relačních databází. Je to jednoduše způsob, jak namapovat vazby mezi entitami na cizí klíče v databázových tabulkách. V článku si ukážeme, jak s těmito asociacemi pracovat v ORM Doctrine 2.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.