Komentáře k článku

Přístupnost HTML5: strukturování obsahu

V dnešním článku se prakticky podíváme na to, jak kód v HTML5 vylepšit tak, aby si s ním poradily i asistivní technologie uživatelů se zdravotním postižením či byl lépe přístupný pro uživatele mobilních zařízení. Zaměříme se na některé z technik, které už dnes fungují a je možné je bez obav používat a ukážeme si také, jakým postupům je zatím lepší se vyhnout.

Zpět na článek

27 komentářů k článku Přístupnost HTML5: strukturování obsahu:

 1. pantaril

  pekny clanek

  Diky za pekny clanek,

  osobne bych uvital nejake informace jak psat pristupne, pokud chce clovek obsah na strane klienta generovat dynamicky ciste pomoci javascriptu (single page app pristup). Lze to vubec? Pokud jste o tom ve svem serialu o pristupnosti jiz psal tak se omlouvam a prosim o odkaz:)

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: pekny clanek

   Díky, jsem rád, že se Vám článek líbí.

   Co se týká přístupnosti JS, tak je to pořád trochu šedá zóna, ovlivněná celou řadou faktorů. Stále je proto nejlepší cestou konkrétní řešení prakticky otestovat. Pokud mi pošlete odkaz, rád se na to podívám.

   1. j

    Re: pekny clanek

    JS a pristupnost nejde dohromady, je to naprosto neslucitelny, protoze pristupnost = web je schopna zpracovat (napriklad) ctecka pro slepce, a ta prakticky ve 100% pripadu js vubec implementovan nema.

    1. Martin Hassman

     Re: pekny clanek

     To byla pravda možná tak někdy před 10 lety, dnes jsme jinde a JavaScript je pro ně v mnoha případech brnkačka – zkuste se zeptat nevidomých, kteří vesele požívají Facebook a jiné podobné silně javascriptové weby. Jistěže není JavaScript jako JavaScript, lze ho napsat nepřístupně, ale lze ho napsat přístupně.

    2. Radek PavlíčekAutor příspěvku

     Re: pekny clanek

     Vaše tvrzení odpovídá situaci na poli prohlížečů a screen readerů přibližně 10 lety, dnes již nějakou dobu neplatí a Javascript naopak může v mnoha případech přístupnost výrazně zlepšit.

     Více se touto tématikou zabývají například články Tak nám zpřístupnili JavaScript a Tajemství focusu.

     Javascript je technologie jako každá jiná a záleží jen na autorovi, zda ji použije vhodným či nevhodným způsobem.

 2. Junior

  Super clanok

  Clanok je dobre a zrozumitelne napisany. Skoda ze takychto clankov nie je viac. Kedze sa zaoberam vyvojom stranok pre nevidiacich a slabozrakych… je dost malo informacii o tejto problematike…

 3. Jiří Kosek

  HTML5 outline

  Algoritmus pro odvození osnovy stránky není zatím v prohlížečích implementován a s největší pravděpodobností bude z HTML5 zcela vyřazen.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: HTML5 outline

   Díky za doplnění.

   To je škoda. Přišlo mi to jako dobrý nápad, navíc už dnes i podporovaný některými asistivními technologiemi.

  2. Martin Michálek

   Re: HTML5 outline

   Jirka Kosek: Nenašel byste prosím pěkně zdroj proč bude document outline vyřazen? Marně teď hledám.

   1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

    Re: HTML5 outline

    S dovolením ocituji Jirkovu odpověď.

    Z finální verze HTML5 bude pravděpodobně odstraněn element <hgroup> a tím padne i outline algoritmus, který má své problémy a hlavně dosud nemá implementace, což je požadavek pro zařazení do finální verze HTML5.

    http://www.w3.org/html/wg/tracker/issues/164

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Co když odebereš WAI-ARIA?

   Co jsem zatím testoval, tak to odpovídá html5accessibi­lity.com, takže například doporučit pro vyznačení struktury stránky jen elementy z HTML5 bych si dnes rozhodně netroufl. Tedy to, co jsme si psali na začátku roku, stále platí a myslím, že to tak ještě i nějaký čas zůstane.

   1. mmad

    Re: Co když odebereš WAI-ARIA?

    Na vlastní elementy a vubec kritiku postupu standardizace je cvok chamurappi, který je na svém blogu loni kriticky předvedl – a i to stránka přežila a zobrazuje se. webylon.info/K.42

 4. Peter Hajduček

  Skrýty nadpis

  Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za článok. Chcel by som sa spýtať, prečo v prípade použitia nav role stále nechávate aj schovaný nadpis? Predpokladal som, že práve označením role nejakej časti webu, už nie je potrebné túto časť označovať skrytým nadpisom. Ďakujem!

  1. Martin Michálek

   Re: Skrýty nadpis

   Radek Pavlíček mě dříve naučil, že je to „fallback“ pro starší asistivní technologie co neumí WAI-ARIA.

  2. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Skrýty nadpis

   Jak už správně napsal Martin, jedná se o řešení zajišťující zpětnou kompatibilitu. Nejen z hlediska technického, ale i uživatelského.

   Nevidomí uživatelé totiž stále používají nadpisy jako primární navigační mechanismus a obávám se, že pokud bychom z tohoto navigačního mechanismu odstranili skryté nadpisy nad některými částmi stránky, tak jim (zatím) budou chybět.

   Podle výsledků 4. průzkumu mezi uživateli screen readerů používá oblasti stránky jako primární navigační mechanismus zatím jen 2,3 % uživatelů, zatímco nadpisy 61 %. Takže i z tohoto důvodu je momentálně velmi vhodné tyto navigační mechanismy kombinovat.

 5. petr_p

  Proč div nestačí?

  Stále nechápu, proč není při použití obecného elementu div jasné, kde končí navigace, zatímco s použitím elementu nav nebo odbobného atributu ano. Vždyť konec navigace je v obou případech daný stromovou strukturou dokumentu. Oba zápisy mi přijdou izomorfní.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Proč div nestačí?

   Protože div sám o sobě nenese žádnou sémantickou informaci. Tu musíme nějak dodat. Buď pomocí role=“navigation“ z WAI-ARIA (pak už umí screen reader rozpoznat začátek i konec bloku s menu), nebo přímo použitím sémantického elementu – v tomto případě nav. Zde je ale zatím problém s jeho podporou, proto je v současnosti nejlepší řešení to, které popisuji v článku – tzn. přiřazení oblasti stránky pomocí role=“navigation“ (v zásadě je jedno, jestli elementu div nebo nav) a použití skrytého nadpisu, protože nadpisy stále jako primární navigační prvek používá 61 % uživatelů screen readerů.

   1. petr_p

    Re: Proč div nestačí?

    Pořád opakujete mantru se sémantikou, ale ta vůbec není k vymezení konce menu potřeba. Ta je dobrá akorát na to, aby když menu nebude mít vlastní nadpis, tak aby čtečka měla jak daný blok označit. Jinak řečeno určení konce bloku funguje tak jako tak. Prostě mě zarazilo, že elementu nav zdůrazňujete novinku (určení konce bloku), která novinkou není, neb je vlastní všem správně uzávorkovaným jazykům.

    A popravdě předpovídám sémantickým elementům typu nav brzký konec, jako v propadlišti dějin skončily odkazy na související (předchozí, následující, nadřízenou) stránky. To byla také dobrá sémantická informace, dobrá jak pro vyhledávače, tak pro lidi, když třeba pracovali s prezentací nebo knihou rozdrobenou do mnoha souborů. Dneska musí člověk jak idiot hledat, kam autor umístil ikonku pro přechod. Dříve stačilo zmáčknout patřičnou klávesu.

    1. Martin Hassman

     Re: Proč div nestačí?

     Pokud ten problém nevidíte, zkuste si to sám naprogramovat. Vytvořte si jednoduchou detekci konce menu a pošlete ji sem. Uvidíte, že to tak snadno nepůjde a možná, že to bude na hranici (či za hranicí) možností.

     1. petr_p

      Re: Proč div nestačí?

      Pokud kontextový uzel je element nadpisu, tak xpathový výraz following-sibling::*[po­sition()=last()] vrací kýžený konec. Jinak řečeno najdete si uzavírací tag rodiče.

      1. Martin Hassman

       Re: Proč div nestačí?

       To přeci nebude fungovat. Třeba tahle stránka má hromadu nadpisů, tenhle xpath výraz nepozná, na jaký z nich to má aplikovat. Zatím tedy řešení nemáte. Přidejte rozpoznání toho správného a budeme blíže k cíli (ale zdaleka ne u konce).

       1. petr_p

        Re: Proč div nestačí?

        Ale o tom se vůbec nebavíme. Tedy alespoň já ne. Celou dobu kritizuji jen a pouze hledání konce nadřazeného bloku. A vy teď přijdete s tím, jak nají ten správný blok. To jsou dva odlišné a nezávislé problémy.

        1. Martin Hassman

         Re: Proč div nestačí?

         Ale jistěže bavíme, v tom totiž spočívá onen problém. Nalézt koncovou značku nadřazeného elementu není přeci problém, to nemá cenu moc řešit 8-)

  2. Neti

   Re: Proč div nestačí?

   Protože <div> nenese žádnou sémantickou informaci, není asistivními technologiemi ani oznamován. Ostatně kdyby asistivní technologie měla oznamovat začátek a konec každého <div>, tak by to bylo spíše kontraproduktivní. Na mnoha stránkách se vyskytují skutečně divoké konstrukce z <div>, aby bylo dosaženo kýženého grafického efektu, a to se strukturou stránky nemá nic společného.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3738