Přejít k navigační liště

Archiv autora: Jiří Kosek

XML Guru.

Komentáře: 40

Polyglot aneb webovým kodérem pod obojí

Když se občas na přednáškách ptám, jakou verzi HTML posluchači používají, jsem vždy překvapen tím, že naprostá většina se hlásí k XHTML. Při bližším ohledání stránek tvůrců v XHTML však vyjde najevo, že káží víno a pijí špinavou vodu. Svůj validní XHTML kód podsouvají prohlížeči se špatným MIME typem text/html a nutí jej používat parser HTML. HTML5 přináší některé změny syntaxe, které konečně umožňují tuto praktiku dělat tak, abychom se za ni nemuseli stydět.

Komentáře: 92

XHTML je mrtvé! Ať žije HTML5! Nebo ne?

Před deseti lety bylo moderní dělat weby v XHTML a v tento jazyk byly vkládány velké naděje. Pak nastalo jisté vystřízlivění a s mohutnou propagací HTML5 v posledních několika letech i jisté zatracení XHTML. Nenechme se však zmást. HTML5 a XHTML se nevylučují, naopak specifikace HTML5 je v mnoha ohledech nejlepší specifikací XHTML, jaká kdy existovala.

Komentáře: 31

Postřehy z Google Developer Day 2010

V úterý 16. listopadu se v Praze konala konference pro vývojáře používající technlogie Google – Google Developer Day (GDD). Akce zajímavá a inspirativní již jen pro to, jakou má dnes pozici Google mezi ostatními firmami jejichž podnikání se točí okolo internetu. O své postřehy z této akce se s vámi podělí Jirka Kosek.

Komentáře: 65

XSLT – jazyk budoucnosti

Protože je dnes stále více dat dostupných v XML, vznikla potřeba jazyka, který umožní jednoduše popsat způsob převodu mezi různými formáty založenými na XML. Právě XSLT je jazyk, který umí jednoduše popsat, jak se má dokument XML převést na dokument XML s jinou strukturou, případně do podoby stránky HTML nebo dokonce do čistého textu.

Komentáře: 6

XPath – rychle to najdeme

V dnešním pokračování seriálu o práci s dokumenty ve formátu XML v jazyce PHP se podíváme na dotazovací jazyk XPath. Na rozdíl od předcházejících metod zpracování XML v XPath neurčujeme, jak se má s informacemi naložit, ale specifikujeme, jaká data chceme.

Komentáře: 5

DOM – načteme to do paměti

Rozhraní DOM (Document Object Model) je standardní rozhraní pro práci s dokumenty XML definované konsorciem W3C. Rozhraní definuje způsob, jakým se dokument XML mapuje na hierarchii objektů v paměti. V dnešním pokračování seriálu o XML a PHP si ukážeme, jak lze s tímto rozhraním pracovat v jazyce PHP5.

Komentáře: 11

XMLReader – když se zamotáme do SAX

V minulém dílu seriálu o práci s XML soubory v jazyce PHP jsme probírali rozhraní SAX. V dnešním pokračování je na řadě rozhraní XMLReader, které je do určité míry podobné (zpracovává XML soubor po částech), ale používá opačný směr toku událostí a dovoluje zjednodušit kód výsledné aplikace.

Komentáře: 5

Přehled podpory XML v PHP5

Snad každý programátor webových aplikací se setkal ve své praxi s nutností zpracovat data ve formátu XML. V šestidílném seriálu Jiřího Koska si představíme nástroje a techniky, jaké máme k dispozici v aktuální verzi PHP 5, a na příkladech si ukážeme jejich silné stránky a jejich slabiny.