Komentáře k článku

Přístupnost dynamických webových aplikací – úvod

Asistivní technologie, nové verze prohlížečů a pracovní skupina WAI u W3C pomalu boří další bariéru na webu. I dynamické webové aplikace už v poměrně blízké budoucnosti mohou být bez problémů přístupné např. pro uživatele screenreaderů. Pojďme se podívat, jaké jsou hlavní překážky RIA aplikací a jak může handicapovaným uživatelům pomoci nová specifikace WAI-ARIA a její použití na webu.

Zpět na článek

11 komentářů k článku Přístupnost dynamických webových aplikací – úvod:

 1. io

  clanok
  presne taketo clanky treba. dufam ze sa dockame aj nejakej video? ukazky ako funguje specialny hardware ktory pouzivaju slepci. diky

 2. Venca

  Validní dokument
  Chtěl bych se zeptat, jak to pak je s validací stránky. W3C validátor mi tvrdí, že attribute "aaa:live" is not a valid attribute (což podle specifikace xhtml je zřejmě správně).
  Do jaké míry je pak takový dokument stále ještě validní?
  Díky.

  1. Martin Hassman

   Re: Validní dokument
   To je pomerne kuriozni situace. Jedna se jiste validni XML dokument, kazdopadne o nevalidni XHTML1 dokument, ktere ackoliv jmenne prostory podporuje, ve specifikaci dokumenty pouzivajici jmenne prostory (resp. jinne jmenne prostory nez XHTML) nepovazuje ve striktni podobe za validni, viz http://www.w3.org/TR/xhtml1/#normative

   Zkuste si zvalidovat ukazkove priklady se jmennymi prostory z vlastni XHTML1 specifikace, nepodari se vam to. Proc tomu tak je nevysvetlim, nikdy jsem myslenkove pochody tvurcu XHTML moc nechapal, ale mozna se tu zastavi Jirka Kosek a nabidne nejake vysvetleni.

   Pokud je mi znamo, tak v tuhle chcili nelze vytvorit W3C validni XHTML dokument pouzivajici jmenne prostory – hledal jsem cestu a nenasel, klidne me opravte – (to se melo puvodne zmenit az v XHTML2, tj. zmeni se to az v XHTML5). Vyjimkou je XHTML1.1, ktere pomoci "finty" umoznuje validni XHTML pouzivajici MathML a SVG (mkrnete se na podporovane typy dokumentu ve validatoru, najdete je v nem).

   Kazdopadne tohle se tyka opravdu jen W3C validatoru. V realu neni zadny duvod, aby prohlizec nepodporoval jmenne prostory v XHTML, pokud jej jiz zpracovava jako XML dokument (zcela jiste je v takovem pripade podporovat bude).

   Pokud je nekdo na validaci z nejakych duvodu vazan, je tu stale reseni, ktere se uz pomerne bezne pouziva, tj. napsat validni dokument a teprve pomoci JavaScriptu pridat ony spravne, ale nevalidni zalezitosti (tu pujde pouzivat i zde v pripade ARIA). Jedna se o jakesi obchazeni zakonu, ale pohybujete se v takovem pripade v legalni zone (byt sede), nikoliv v cerne zone.

   1. Jirka Kosek

    Re: Validní dokument
    Specifikace XHTML 1.0 je napsaná blbě.

    Nicméně řešení problému je jednoduché, nepoužívejte na začátku XHTML dokumentu DOCTYPE a tím se vám otevře cesta pro používání dalších jmenných prostorů včetně ARIA. Dokument pak sice nebude "strictly conforming", ale to nikoho nezajímá.

    Pro validaci pak můžete použít třeba http://validator.nu/

    Lze použít i http://relaxed.vse.cz/ (ale většinou je server přetížený a neodpovídá), který umí v XHTML ignorovat atributy z ciczích jmenných prostorů.

    1. Venca

     Re: Validní dokument
     To mě taky napadlo, jenže s vynecháím DOCTYPE browsery začnou padat do quirks modu. Takže nezbývá zřejmě nic jiného, než jim o typu dokumentu lhát.

     1. Jirka Kosek

      Re: Validní dokument
      Jestli nechcete, aby padaly do quirks, můžete použít něco jako

      <!DOCTYPE html>

      Důležité je, aby !DOCTYPE neukazovalo na DTD, které definuje pevnou sadu elementů a nejde používat další elementy/atributy z jiných jmenných prostorů.

      1. Jirka Kosek

       Re: Validní dokument
       A ještě jeden dotaz — ony vám prohlížeče padají do quirks, když XHTML posíláte jako application/xml+xhtml nebo text/xml?

       1. Venca

        Re: Validní dokument
        Máte pravdu, tohle jsem přehlídl. Opera i FF jedou ve standardním modu i bez DOCTYPE, pokud se jim pošle i správný content-type.

   2. petr_p

    Re: Validní dokument

    Tohle jsem taky nikdy nepochopil: Proč byl v XML ponechán institut DTD, když bylo od začátku jasné, že nebude slučitelný se jmennými prostory?

    1. Jirka Kosek

     Re: Validní dokument
     Jmenné prostory nejsou v XML od začátku, je to nadstavba nad XML.

     Navíc za jistých okolností jsou jmenné prostory a DTD slučitelné, stačí používat stejné prefixy jaké předpokládá DTD.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3003