1 komentář k článku Poznámky z konference učIT jinak:

 1. Míra

  Zkušenosti s výukou ovládání programů na počítači
  Děkuji za pěkný článek.

  Myslím si, že pěkně vystihuje snahu přistupovat k výuce čehokoliv tak aby to dávalo a smysl a žáky to zaujalo. To je důležité při výuce žáků jakéhokoliv věku od základní školy až po různé školení a kurzy pro dospělé.

  Bohužel i tady jsem zaznamenal jeden nešvar, který se objevuje opakovaně. Jde o poněkud nešťastné „hlavně neučte Word“.

  Nevím jaké zkušenosti vedou autora k použítí této, pro někoho, možná libívě ale hodně laciné stížnosti na jeden konkrétní produkt. Z mého pohledu to zbytečně kazí pozitivní dojem z celého článku.

  Jak už jsem zmínil v úvodu je potřeba učit tak aby to dávalo smysl. Sám jsem zažil odstrašující příklad kdy jeden „učitel“ učil a zkoušel pořadí ikonek v toolbaru nebo pořadí položek v menu.
  To je samozřejmě naprostý nesmysl a nikomu to nic nepřinese.

  Pokud budu učit zpracování textu na počítači, tak je naprosto logické učit jej na příkladu nějakého textového editoru typu „co vidíš to dostaneš“. Specializované aplikace pro sazbu novin a knih určitě mají svoje místo ale patří do úplně jiné kategorie vzdělávání.

  To s čím se skoro všichní uživatelé potkají je běžné zpracování textu v testovém editoru. Tady je úplně jedno jestli tím editorem bude Word, OpenOffice, LibreOffice nebo cokoliv jiného.
  Důležité je naučit principy práce s programy tohoto typu.

  Uvedu několik těch naprosto zásadních:
  – editor řádkuje sám, není potřeba mačkat na konci každého řádku Enter
  – mezery na okrajích stránek se nastavují v nastavení stránky, ne přidáváním mezer na začátek řádky a prázdných řádek na začátek/konec stránky
  – číslování položek seznamu umí editor automaticky, není potřeba je dělat ručně
  – nadpisy se dělají výběrem stylu odstavce, ne ruční změnou formátování

  Někomu to možná přijde směšné a naprosto samozřejmé ale bohužel tomu tak není.
  Tato pravidla jsou naprosto univerzální a platná pro libovolnou verzi libovolného editoru.

  Naprosto stejně by se dalt popsat i další typy aplikací jako je tabulkový procesor (např. excel), nástroj na tvorby prezentací (např. powerpoint), grafický editor a obrázky (např. gimp).

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=21450