Nový Zdroják startuje. Tři, dva, jedna…

Již za pár desítek hodin se odebere současný Zdroják do binárního věčného loviště a na jeho pole nastoupí nový, mladší. Pojďme si něco říct ke stávající změně. A zkusím odpovědět na nejčastější připomínky.

Jaký je aktuální stav?

V době vydání tohoto článku na www.zdrojak.cz vidíte stále původní Zdroják, nový systém se nachází na adrese novy.zdrojak.cz. Pokud se neobjeví žádný problém, tak za několik desítek hodin dojde k přehození DNS a středeční článek již budete číst na novém Zdrojáku, zatímco onen původní bude již odpojen.

Proč je vůbec třeba nějaká změna? Nemohli jste nechat původní systém?

Nemohli. Už když vloni na jaře proběhla změna vydavatele, dohodly se obě strany na tom, že Zdroják musí přejít na samostatný redakční systém. Děkujeme Internet Infu, že nám po celou tu dobu nechalo původní systém k dispozici.

Nový systém je připravený na nasazení, některé zbývající věci budeme řešit již za jeho ostrého provozu, na ty hlavní věci upozorňujeme v následujícím textu.

Proč zrovna WordPress?

Tohle téma je taková trvale udržitelná kráva. Nejednalo se o jasného favorita, ale v zásadě nám ze všech špatných možností přišel jako ta nejméně špatná. A ani teď, když jsme při implementaci narazili na různé problémy, téhle volby nelitujeme. Ale někdo jiný může v podobné situaci dospět k odlišnému řešení a i to může být správné.

To se teď budu muset hlásit pod novým účtem a heslem?

Ne, účty jsme převedli, můžete se přihlásit pod vaším účtem a heslem, jaký jste používali na původním Zdrojáku nebo na magazínech Internet Infa. Účty na novém Zdrojáku nejsou s účty Internet Infa spojené, migrace proběhla jednorázově, tj. v době vydání tohoto článku budete mít na novém Zdrojáku stejné heslo, jaké jste měli u Internet Infa ve čtvrtek 31. ledna.

Počítáme i s přihlašováním přes sociální sítě, to by se mělo objevit ještě tento týden.

Jak to, že jste z CMS s Nette přešli na CMS bez Nette?

Pravda je taková, že Nette v redakčním systému stále máme (opravdu a osobně jsem to kontroloval). Nehraje teď pravda tak kritickou roli, ale svůj účel má. Zda tam Nette zůstane napořád, zatím není jisté. Neoficiální informací je (ale skutečně neoficiální, vy nic nevíte, a my vše popřeme), že částečně rozhodne, zda nám autor Nette, David Grudl, napíše na Zdroják ty články, o kterých se spolu už asi rok bavíme…

Proč mám v Internet Exploreru celý Zdroják rozpadlý?

K tomu by nemělo dojít, ale… V Internet Exploreru jsme web pochopitelně ladili, ale jelikož jeho podíl na Zdrojáku je dlouhodobě minoritní (pět a půl procenta za celý rok 2012) a stále klesá, některé detaily, kterých si ale nejspíš vůbec nevšimnete, jsme pro něj neodlaďovali.

Pokud ovšem máte celý web v IE rozpadlý, pak buď máte IE6 či starší – jejich podíl na Zdrojáku je menší než půl promile, proto jsme na ně s webem vůbec nemysleli – anebo máte v IE zapnuto kompatibilní zobrazení, tj. IE se chová postaru a web se v něm rozpadne podobně, jako by se rozpadl v IE6. Sice se snažíme IE vnutit moderní zobrazovací režim, ale v některých konfiguracích to nefunguje, zkuste si ho pak vypnout sami ručně.

Co je to za barvy? Nedá se to vůbec číst!

Nová barevná podoba je velkou změnou, ale zatímco třeba na designu titulní stránky bych ještě ledacos změnil, s novou podobou sazby článků jsem víceméně spokojen. Ještě trochu poladíme kontrast, možná nějaké to řádkování, ale nic zásadního. Posílali jsme novou podobu už v počátcích poměrně širokému okruhu lidí a většina barevnou změnu vítala. Pište klidně dál, s čím máte problém, bude dobře, když budeme stále v obraze, ale nějakou dramatickou změnu nečekejte.

Komu světlá podoba vadí natolik, že si nezvykne, má jako vždy možnost jít cestou Greasemonkey, kterou dnes v nějaké podobě nabízí snad už každý prohlížeč. Takže ve výsledku může být spokojen každý.

Víme, že na nových retina displejích vzhled trochu pokulhává, ale není to kritické a prozatím to nebudeme příliš řešit. Časem, až jejich podíl stoupne, se na to nejspíš taky podíváme.

Co dělají na titulní straně ta tlačítka? Vždyť tam nejsou k ničemu a jen ruší?

Ano, ta barevná sociální tlačítka. Jednalo se o jeden experiment. Že není v pořádku, se ukázalo už v době testování. Teď již zhruba víme, co s tím, jen nám chvíli potrvá to dotáhnout do konce. Takže sociální tlačítka u článků na titulce v současné podobě zmizí, místo nich se objeví číselný ukazatel popularity (tj. součet počtu sdílení na sociálních sítích), což je přesně to, co by měla tato tlačítka suplovat, nicméně ve stávající podobě to nefunguje. Jak bude vypadat a kde přesně se bude ukazovat, to ještě uvidíme.

Proč se neukazují počty nepřečtených komentářů? Takhle se nedají diskuse dobře sledovat.

Máte pravdu, nedají. Proto počty nových komentářů přibudou, dáváme tomu velkou prioritu.

Kde máte barevné zvýrazňování kódu?

Syntax highlighting máme (viz ukázka), u některých článků při migraci zmizel, což souvisí s tím, že různí autoři zapisovali zdrojové kódy trochu jinak a nepodařilo se nám to sjednotit. Teď to už bude jednotné a starší články nejspíš dořešíme časem, stejně tak jiná rozhození, která při migraci textů vznikla. Ty hlavní jsme snad již objevili a vyřešili, ale počítáme s tím, že na některé další budeme přicházet průběžně.

Jak je to se zobrazením na mobilních zařízeních?

Nový Zdroják je responzivní a měl by se rozumně zobrazit na většině dnešních zařízení, se kterými na něj chodíte. Udělat web mobilní stále není rutina, budeme rádi za vaše poznámky, některé mobilní části ještě budeme testovat a ladit. Je například důležité, aby i v mobilních zařízeních fungoval syntax highlighting, nebo bude lepší je raději šetřit? Podobných otázek je víc, jednoznačnou odpověď nevíme, mobilní web je stále v plenkách, ale budeme to sledovat a postupně určitě dojdeme k dobrému řešení.

Jsem z nového webu zcela zmatený. Je to nepřehledné, nevím, kde jsou články a kde zprávičky. A co dělají ty tři články nahoře?

Tohle bude jedno z problematických míst přechodu na nový Zdroják. Strukturně jsme ho dost předělali, asi nejvíc je to vidět na titulce, ale týká se to celé struktury jako takové. V některých bodech jsme si změnou jisti a věříme, že si brzy zvyknete, u jiných zatím váháme a možná ještě něco dál pozměníme nebo vrátíme do původní podoby. Takže rozhodně pište, s čím máte problém, jen nečekejte, že změníme všechno a hned.

Chtěli jsme hlavní obsah sloučit do jednoho sloupce, ve kterém najdete jak články, tak zprávičky. Obojí je označené a měli byste je být schopni před kliknutím rozeznat, způsob označení ještě můžeme trochu ladit. Pokud byste chtěli zvlášť sledovat články a zvlášť zprávičky, i nadále můžete, zachováme jim i oddělené RSS, ale výchozí chování je vše v jednom, na které můžete být zvyklí z řady zahraničních magazínů.

Aby zprávičkami články přece jen nemizely tak rychle, tak tři poslední články (čili standardní jednotýdenní vydání Zdrojáku) zobrazujeme nahoře. Pokud na Zdroják chodíte třeba jen jednou týdně, stačí sledovat vršek a nic důležitého by vám nemělo uniknout.

Zatím to není vyřešené zrovna šťastně, víme, že jste z toho zmatení a ani interně nejsme stále rozhodnuti o ideálním řešení, budeme to ještě chvíli ladit. Věříme, že tu správnou cestu najdeme, ať už to bude tím, že si zvyknete nebo my něco předěláme, resp. obojí.

Kam se poděly původní kategorie?

Stávající systém kategorií jsme kompletně překopali. Čtenářská základna Zdrojáku se rozrůstá a málokdo čte obsah kompletní. Takový vývojář aplikací pro mobilní telefony neřeší novinky javascriptových frameworků apod. Tomu se snažíme přizpůsobit. I na původním Zdrojáku obsah poměrně rychle z titulky zmizel a archiv už prochází málokdo. A tady přichází na řadu rubriky. Snažíme se je nastavit dle největších čtenářských skupin Zdrojáku (nepovede se to jistě hned napoprvé, budeme to průběžně ladit), takže třeba mobilní vývojář může sledovat rubriku mobilní vývoj (má vlastní stránku i vlastní RSS), kde pěkně najde všechny potřebné zprávičky i články, které ho můžou zajímat, a o zbytek Zdrojáku se de facto nemusí starat, pokud nechce.

Zprvu to bude používat málokdo, ale věříme, že si to časem najde své zájemce. Takový rychlý náhled do rubrik najdete na titulní stránce v levém sloupci dole.

Co bude dál?

Pokud máte zájem se na obsahu Zdrojáku podílet, pokud chcete napsat článek, napište nám do redakce na adresu redakce@zdrojak.cz.

Sledujte nás i na sociálních sítích (Twitter, Facebook, Google+), kde můžete najít další obsah, na který už nezbylo na našem webu místo.

Brzy také vyhlásíme vývojářskou konferenci, kterou pořádáme společně s Devel.cz (kdo sledujete hackerské aktivity Michala Špačka, již víte, jak se na konferenci přihlásit 8-), ostatní si ještě krátkou chvilku počkají).

Zachovejte nám přízeň, nebojte se říct, když se vám něco nelíbí, ale nepočítejte s tím, že vám automaticky vše splníme, ani s tím, že vždy máte pravdu, ač vám to tak třeba zrovna v tu chvíli připadá.

Děkujeme vám všem a speciální dík navíc patří těm, kdo nám pomáhali s testováním.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 48

Přehled komentářů

Jan Prachař První
anonym Re: První
Martin Hassman Re: První
v6ak
Martin Hassman Re: avatar
v6ak Re: avatar
Martin Hassman Re: avatar
v6ak Re: avatar
v6ak Re: avatar
Martin Hassman Re: avatar
Patrik Šíma
Martin Hassman Re:
Lawondyss Krásná práce
Martin Hassman Re: Krásná práce
Jiří Knesl Mé 2 centy
Martin Hassman Re: Mé 2 centy
AloisJanicek Barva textu
Martin Hassman Re: Barva textu
balvan font
Zbynek good job
Martin Hassman Re: good job
michal.bartha Pripomienky
Martin Hassman Re: Pripomienky
michal.bartha Re: Pripomienky
Martin Hassman Re: Pripomienky
srigi Re: Pripomienky
michal.bartha Re: Pripomienky
Martin Hassman Re: Pripomienky
Martin Hassman Re: Pripomienky
Jakub Mrozek Slovníček a zprávičky
Martin Hassman Re: Slovníček a zprávičky
Neo Drobnosti
Martin Hassman Re: Drobnosti
Petr RSS
Martin Hassman Re: RSS
Pesha Re: RSS
margin Nefungující přesměrování ze zdrojak.root.cz
Goofy Homepage HRUZA
Martin Hassman Re: odpověď
Jakub Ševčík osadenie komentarov
Martin Hassman Re: osadenie komentarov
Bobík Staré RSS
David Grudl Nefunkční RSS
Martin Hassman Re: Nefunkční RSS
Eda Lajkovátko
Martin Hassman Re: Lajkovátko
Miloslav Hůla Hledání
Martin Hassman Re: Hledání
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=6893