20 komentářů k článku Kódujme sémanticky s mikroformáty: 2. část – XFN:

 1. karf

  Kdo je to "me"?
  Jak se z toho pozná, kdo je to "me"? Všechny ty vztahy jsou vztaženy ke stránce, na které je odkaz umístěn, ale není mi jasné, jak se definuje ona osoba, ke které jsou tyto vztahy vázány. Z toho mi také plyne, že je to použitelné snad jen pro čistě osobní blog. Pochopil jsem to správně?

  1. Martin Hassman

   Re: Kdo je to "me"?
   je to použitelné snad jen pro čistě osobní blog

   Je to použitelné kdekoliv, kde se prezentují osobní informace. XFN se nedokáže vztahovat jen k části stránky, takže se musí jednat o jednu celou stránku, která nějak reprezentuje danou konkrétní osobu (byť celý web na dané doméně již může být mnohem složitější).

   Kupříkladu z autorské stránky autora tohoto článku by odkaz www mohl mít u sebe správně nastaveno rel=“me“, protože to spojuje dvě stránky, které patří jedné a téže osobě (resp. reprezentují jednu a téže osobu).

   Jak se z toho pozná, kdo je to „me“

   Jen nepřímo. Pokud by na stránce byla jedna vizitka hCard (přijde na řadu v dalším dílu) identifikující vlastníka, máme vyhráno. Navíc hCard obsahuje položku URL směřující na homepage, tam by šlo ověřit, že vizitka skutečně patří vlastníkovi stránky (a identifikovat ji, pokud by na stránce bylo vizitek vícero).

   1. karf

    Re: Kdo je to "me"?
    "Je to použitelné kdekoliv, kde se prezentují osobní informace."

    Jasně. Já jsem to právě myslel tak, že obě ty stránky prostě musí být nějak vztaženy ke konkrétní osobě. Chápu to tak, že atribut rel určuje vztah mezi dokumenty – tedy mezi dvěmi stránkami. Akorát mi tam právě tak nějak chybí vztah těch stránek ke konkrétním osobám – možná to řeší právě hCard, možná to pro účel, ke kterému to má sloužit, není potřeba, nevím, nestudoval jsem to podrobně.

  1. smouky

   Re:hCard a abbr
   Zneužití? Pracuji jako bezpečnostní analytik v mezinárodní společnosti (více než 10k zaměstnancu) a o tomto problému jsem neslyšel.

  2. Jan SládekAutor příspěvku

   Re: hCard a abbr
   Toto bych dělal velmi nerad, už z toho důvodu, že jsem pouze překladatel a ne žádný odborný komentátor článku. Necítím se na takovou funkci ani zmocněn ani kvalifikován.
   Ale samozřejmě mohu komentovat v komentářích, že ;)
   Jestli se dobře pamatuji, spustila celou diskusi tehdy BBC tím, že nejdřív začala používat mikroformáty a poté je zase vyhodila pryč, že ano? Ve své podstatě jim šlo hlavně o to, že obsah označený např. takto: <abbr class=“dtstart“ title=“20070312T1700-06″>March 12, 2007 at 5 PM, Central Standard Time</abbr> budou číst hlasové čtečky pěkně divně (lépe řečeno přečtou obsah abbr title – což je dosti příšernost).
   Tvrdím, že jakmile hlasové čtečky začnou brát na zřetel mikroformáty naopak tím postiženým uživatelům pomůžeme. Bohužel to taky může zabrat dlouhou dobu a proto se já osobně zatím přikláním k řešení s prázdným spanem (viz http://www.webstandards.org/2007/04/27/haccessibility/) také proto, že pokud já jako uživatel normálního prohlížeče najedu na abbr (a čekám vysvětlení pojmu) a vyjede na mě tato zrůdnost, nadšen nebudu. Řešit by to sice teoreticky mělo jít za pomoci JS, ale nepouštěl bych se do toho.
   Každopádně ideální řešení zatím není (nebo ho neznám), uvidíme jak bude postupovat implementace mikroformátů v prohlížečích a jaké způsoby řešení nám z toho vypadnou. Také WhatWG v HTML5 něco vymýšlí, ačkoli to je zatím jen ve fázi nápadu.

   1. Martin Hassman

    Re: hCard a abbr
    Já bych jen doplnil, že se zneužitím (nebo využitím – to je na úhlu pohledu) abbr budou mít problémy jen některé screen readery, resp. jen někteří uživatelé (záleží, jak si screen reader nastaví). Někde jsem četl odhad, jaké části se to může týkat a byla to menšina – už nevím kolik, ale myslím, že dokonce méně než čtvrtina uživatelů screen readerů. Je pak na na individuálním zvážení (a opravdu individuálním, nemá cenu hledat globální stanovisko, jak hned ukážu), zda to v daném případě vadí nebo ne.

    U BBC vadilo použití hCalendar v přehledu programu vysílání (ten pro časové údaje od – do skutečně obsahuje onu "zneužitou" abbr značku). Pokud si totiž dotyčný z oné menšiny takový program nechal předčítat, opakovalo se mu neustále ono časové ABBR (vezměte si, kolik časových údajů v takovém přehledu vysílání najdete, je to jeden za druhým), tak to bylo ve výsledku určitě nepoužitelné. Pokud je naopak na stránce 2-3x hCalendar použit, netrápil bych se tím vůbec, negativní efekt bude v takovém případě mizivý.

    1. Anonym

     Re: hCard a abbr

     Když se podíváme na standard HTML, tak ten, kdo by se měl opravit, jsou mikroformáty.

     Mimochodem, jak si představujete, že dáte prohlížeči vědět, že zrovna tento title není určen člověku, ale stroji?

     1. Martin Hassman

      Re: hCard a abbr
      Když se podíváme na standard HTML, tak ten, kdo by se měl opravit, jsou mikroformáty.

      To není dostatečný argument. Poslední HTML standard je již hodně starý, bude to za chvíli již skoro 10 let a standardy se musí vyvíjet, aby vyhovovali reálným potřebám (nepotřebujeme standardy pro standardy, ale proto, aby nám pomáhaly řešit reálné problémy).

      1. petr_p

       Re: hCard a abbr

       (Předchozí příspěvek byl ode mne.)

       To není dostatečný argument.

       Chcete tím říct, že nesouhlasíte se zásadou POSH, na které si autoři mikroformátů tak zakládají?

       Poslední HTML standard je již hodně starý

       Protože se myslelo, že se přejde na XHTML a HTML vyhnije. XML je na takováto rozšíření již připravené. Obávám se, že jakýkoliv pokus naroubovat další jazyk do HTML dopadne stejně, jako když se přidávaly skripty nebo styly.

       1. Martin Hassman

        Re: hCard a abbr
        jakýkoliv pokus naroubovat další jazyk do HTML dopadne stejně, jako když se přidávaly skripty nebo styly.

        Jenže obojí dodnes celkem dobře funguje. Ano, mohlo by to být o hodně lepší, ale pokud jsou nějaké problémy, tak spíše s nedostatečnou implementací než s návrhem (u JavaScriptu mohl být pravda návrh trochu doladěnější, ale tam byl hlavní problém, že se tenkrát spěchalo).

       2. Jan SládekAutor příspěvku

        Re: hCard a abbr
        XML (a proto i XHTML – myslím skutečné XHTML s content-type xhtml+xml) nebude dle mého názoru na webu použitelné do doby, dokud bude házat "žlutou smrt" při chybě v syntaxi.

      2. Anonym

       Re: hCard a abbr
       Vyvíjet ano, ale ne prznit. Jsem všemi deseti pro zavedení nového atributu pro strojově čitelný ekvivalent k danému textu. To ale title nidky nebyl, ani nedává smysl aby tím byl. (Naopak title má být lidsky čitelnější reprezentací toho, co obsahuje tělo elementu obecně). Z toho hlediska je tedy to, co udělali „mikroformáteři“ prasárna na^n-tou.

   2. petr_p

    Re: hCard a abbr

    Děkuji za příspěvek. Zkusím podat svůj názor.

    Tvrdím, že jakmile hlasové čtečky začnou brát na zřetel mikroformáty naopak tím postiženým uživatelům pomůžeme.

    já jako uživatel normálního prohlížeče najedu na abbr (a čekám vysvětlení pojmu) a vyjede na mě tato zrůdnost

    A víte, proč vznikl tento problém?

    Protože v HTML má element abbr definovaný význam, že se jedná o zkratku, a protože atribut title nese podrobnější vysvětlení.

    Naopak mikroformáty, které se tak úzkostlivě drží sémantického validního HTML, v tomto konkrétním případě šly proti této definici. Proto hovořím o zneužití. Dle mého názoru čtečky a ostatní prohlížeče jsou v tom nevinně. Oni pouze implementují HTML. Ten, kdo to dělá špatně, jsou mikroformáty.

    proto se já osobně zatím přikláním k řešení s prázdným spanem

    Zde se projevy problému minimalizují, ale čistě z teoretického hlediska (ale i prakticky – nastavte si padding na span a najeďte myší na prázdný span), je stále problém ve zvoleném atributu.

    To je důvod, proč jsem mikroformáty, které potřebují takto propašovat jinou hodnotu, zavrhl.

    Řešení bych viděl v přidání atributu alt, který svojí funkcí je přimo stvořen pro nahrazení obsahu. Pokud si dovolím pro někoho kacířskou myšlenku, že budoucnost je v XHTML, tak bych nejraději zavedl nový jmenný prostor.

    1. Anonym

     Re: hCard a abbr
     IMHO by řešením bylo upravit HTML (HTML5??) tak, aby mělo úplně nový atribut pro strojově čitelnou reprezentaci, neco jako machine="…". Alt je sice alternativní text, ale pořád určen​ý pro lidi…

     1. petr_p

      Re: hCard a abbr

      Jistě. img@alt je určen pro člověka. A to proto, že se použije, když obrázek je k ničemu (rozbitý odkaz, hlasová čtečka, vyhledávání v textu). Ale takový span@alt by byl čistě redundatní a mohl by mít posunutý význam.

      Přidání úplně nového atributu by sice bylo čisté řešení, ale tímto způsobem by mohl jazyk bobtnat „do nekonečna“.

      Konkrétně s názvem atributu machine mám ten problém, že se nikde neříká, co by měl obsahovat. Mikroformáty totiž nejsou jediný zájemce o strojově zpracovatelné atributy. Tím by se problém jen přesunul na úroveň parsování textového řetězce. Asi by se konečně začaly používat URN schémata.

      Lepší způsob, jak rozšířit HTML, asi není. Proto se mi zdá HTML mrtvé.

      Na druhou stranu tu máme inicativu TEI s jejím jazykem P5 (příklad zpracování času, míst a jmen). Někdy si na něj musím udělat čas a prozkoumat jej. DocBook mi už nestačí.

 2. me

  Ať žije big brother!
  Sociální web á la facebook je sice fajn, ale zároveň jde o geniální způsob, jak lidi přimět, aby se dobrovolně vzdávali svého soukromí. Jen tak dál.

 3. phantom

  mikroformáty

  Zase abychom to s tou sémantikou nepřeháněli. Podle mě je to jen „zasírání“ kódu, neboť takové zbytečnosti nebudou mít zřejmě nikdy své uplatnění. Nevím, kdo by hledal na stránce stránky mých kolegů atp. Když už sémantika, tak mimoúrovňová.. tím mám na mysli specifikování těchto informací mimo prohlížený zdrojový kód (například v externím textovém souboru). Prohlížeč, který to nezná, stránku aspoň načte rychleji.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=2849