Jak je IE9 v podpoře HTML5 nejlepší a nejhorší zároveň

Nedávné vydání nové verze Internet Exploreru bylo doprovázeno marketingovou kampaní, jejímž sdělením bylo, že IE9 podporuje HTML5 ze všech prohlížečů nejlíp. Na to zareagoval Paul Rouget z Mozilly prohlášením, že IE9 implementuje HTML5 ze všech prohlížečů nejhůř. Jak to tedy vlastně je? Co je lež a co realita?

Jako vždy se můžete rozhodnout podle sympatií k tomu kterému prohlížeči či firmě, a tvrdit buď to, že Microsoft lže, nebo že lidé z Mozilly neunesli tvrdá fakta (či jiný podobný rychlosoud). Pro čtenáře, kteří se nespokojí s prostými a jasnými odpověďmi, jejichž validitu poměřují dle osobních preferencí („ať udělá MS co chce, tak je to špatně“ / „Ať udělá MS co chce, tak je to dobře“), tu máme možné vysvětlení podivné duality.

Kdo má pravdu?

Za moudrým rabínem přišli dva sousedi kvůli nějakému sporu. První přednesl svou verzi událostí. Rabín ho vyslechl a řekl: „Máš pravdu!“ Pak přednesl svou verzi – přesně opačnou – druhý. I jeho rabín vyslechl a řekl: „Máš pravdu!“ Slyšel to šámes, přišel za rabínem a povídá: „Rebe, když oba říkají pravý opak, tak přeci nemohou mít oba pravdu?!“ Rabín se podívá na šámese a povídá: „I ty máš pravdu!“

Kdo má tedy pravdu – Microsoft s tím, že IE9 má nejlepší podporu HTML5, nebo Paul Rouget s tím, že IE9 je stále na chvostu podpory HTML5 (česky podrobně rozepsáno v článku IE9 není moderní prohlížeč, je dva roky pozadu na Rootu)?

Kdo má pravdu – Microsoft, nebo Rouget?

Kdo má lepší mástev?!

Pravdu mají obě strany, a samozřejmě ji mají i ti čtenáři, kteří říkají, že „přeci nemůžou mít oba pravdu“. Problém je skryt v samotném předmětu, vůči kterému se oba tábory vymezují: v HTML5.

Zeptejme se dvaceti „lidí od webu“ na to, co je vlastně HTML5. Co se dozvíte? Třeba to, že HTML5 je:

 • podpora multitouch
 • podpora aplikací
 • animace
 • nové značky
 • 3D a 2D transformace
 • efekty
 • video
 • audio
 • nová písma
 • canvas
 • SVG
 • geolokace
 • multitasking pro JavaScript
 • náhrada za FLASH

A teď – babo, raď! Je to HTML5, není to HTML5, co z toho je HTML5, co jen zbožná přání a co výsledek hype?

Michael Mullany ve svém článku A HTML5 Primer for the Overwhelmed (viz zprávička) upozorňuje na to, že „HTML5“ je termín, který si po přivlastnění veřejností žije vlastním životem a nikdo vlastně pořádně neví, co tento pojem znamená, respektive co si pod ním představují ti, kteří jej používají.

„HTML5“ totiž, podle míry rigidity toho kterého mluvčího, může znamenat cokoli na následující škále:

 • jen nové značky v značkovacím jazyce
 • značkovací jazyk + WebForms
 • dtto + canvas, video, audio, SVG
 • dtto + podpora aplikací
 • dtto + transformace, kulaté rohy, stíny, animace, efekty… (tedy CSS3)
 • to všechno + ECMAScript 5 (JS5)
 • tohle všechno a k tomu některé proprietární vlastnosti některých prohlížečů 

Již zmiňovaný Mullany navrhl (a na Zdrojáku se to snažíme dodržovat) používat „HTML5“ tam, kde jde o značkovací jazyk. Tam, kde máme na mysli i další vlastnosti, které třeba byly součástí specifikace, ale nyní jsou samostatné (WebWorkers), nebo byly vždy samostatné (CSS3), hovořit o „rodině technologií HTML5“. Samosebou by bylo lepší mít pro tuto rodinu technologií pojmenování, které nemate, ale je to poměrně nereálná představa; musíme hrát s kartami, které přišly.

Které HTML5 je to pravé?

Zmatení napomáhá i W3C, které svým „HTML5 logem“ naznačilo, že pod toto označení počítá celou širokou rodinu technologií (viz též Označení „HTML5“ zdrojem falešných nadějí a dezinterpretací a zprávička o novém logu HTML5). Na druhou stranu ve svém „test suite“ testuje zatím pouze „core“ funkce značkovacího jazyka HTML5.

Z mlh zmatení a nejasností se tedy vynořuje jádro sporu: Jak Mozilla, tak Microsoft hovoří o HTML5, ale ani jeden z nich nedodává, co si pod HTML5 vlastně představuje.

Že marketing a reklama říká vždy pravdu, jen pravdu, ale ne celou pravdu, snad není potřeba zdůrazňovat. Takže Microsoft rád využije výsledků „oficiálních HTML5 testů od W3C“ (na nichž se významnou měrou podílí a přispívá k nim) – a v tom, co tyto testy testují, je IE9 opravdu na špičce. A Microsoft to hrdě řekne v kampani. Nelže. Testují tyto testy podporu HTML5? Testují! Je v nich IE9 dobrý? Je!

Rouget otestuje IE9 v testech, které zjišťují podporu celé široké rodiny technologií, včetně CSS3 a JS API, a tam IE9 propadá. Rouget taky nelže. Testuje podporu HTML5? Testuje! Je v nich IE9 špatný? Je!

Oba tábory tedy zveřejňují přesně to, co potřebují. Zveřejňují pravdu, která jim lichotí, a pokud něco nemusí říkat, tak to neříkají. MS tedy neříká, že jejich „podpora HTML5“ zahrnuje jen málo z novinek v JS API či ve WebForms, a Rouget zase neříká, že jeho „HTML5“ je z části soubor draftů, návrhů či „zvykových specifikací“, které nakonec nemusí být přijaty a zůstanou možná jako „proprietární funkce“. Je to normální fungování marketingu, a pokud jste tím šokováni, tak: vítejte v realitě!

HTML5 je z tohoto úhlu pohledu ideální marketingový termín. Pokud nedodáte, co si pod HTML5 vlastně představujete, můžete pod něj zahrnout to, co se vám zrovna hodí, a v zásadě budete mít pravdu. Starý trik, ale stále účinný: mluvit o něčem, co není jasně definované a každý si pod tím může představit něco jiného (třeba „zájmy lidu“ – pozn.aut.)

Ale co obelhaný čtenář?

Můžete na celý mediální souboj o IE9 nahlížet několika způsoby. Můžete mít (oprávněný) pocit, že vám všichni lžou. Špatná zpráva: takový je svět a nezměníte ho.

Můžete podle svých vnitřních sympatií uvěřit jedněm nebo druhým (a budete mít rychle jasno a váš svět bude bezrozporný). Pokud je pro vás Microsoft ztělesněním zla, je jasné, že má Rouget pravdu a vyvrátil ty hnusné marketingové lži MS. Pokud nemáte z MS záchvaty dávení, můžete třeba uznat, že jejich výklad HTML5 („stabilní specifikace“) je rozumný a Rouget jen hledá něco, co by mohl na IE9 hodit, aby nemusel přiznat, že je IE9 v tom, co implementuje, lepší než FF4. Ať tak či onak, vždy můžete dodat „Q.E.D.“

Jen když se oprostíte od vlastních sympatií či antipatií, máte šanci dohlédnout za marketingové přestřelky obou táborů a dokážete jejich sdělení dešifrovat. Pravdu mají v tom, co říkají, oba tábory; ostatně použít pro podporu vlastního produktu snadno vyvratitelnou lež se nikdo známý neodváží. Jen si pečlivě vybírají, o čem budou hovořit.

Je jasné, že se marketing snaží výsledky trošku přileštit. Všichni výrobci tak připravují „vlastní nezávislé testy“ (obdoba „výběrových řízení státní správy“ – pozn.aut.), v nichž ten jejich prohlížeč poráží konkurenci – ne, nemusí být podvržené, stačí se jen soustředit na to, v čem je ten který prohlížeč nejlepší. Pohoršovat se nad tím, že to výrobci dělají (a dělají to všichni, ne jen ti, co vy nemáte rádi) je zbytečné a neproduktivní; důležitější je brát to jako realitu a k výsledkům přistupovat kriticky.

Je tedy IE9 dva roky pozadu? No, když to říká chlápek z Mozilly… A je IE9 nejlepší na trhu? No, když to říkají v Microsoftu…

Důležité je nezapomenout, že jde o souboj marketingových realit, nikoli o zjevenou pravdu. Někde vzadu jsou reálné produkty se svými reálnými schopnostmi, ale o ty v tomto sporu vlastně až tak nejde; bojuje se sadami testů a šermuje gumovým pojmem „HTML5“.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 45

Přehled komentářů

pravdokop Pěkný článek ...
+1 Re: Pěkný článek ...
juraj Re: Pěkný článek ...
Re: Pěkný článek ...
Jan Hmmm
xurfa Re: Hmmm
Martin Malý Re: Hmmm
srigi HTML5 as JS API
none zajimavy clanek
Cpt.Nemo Na HTML 5 kašlu
PMD Re: Na HTML 5 kašlu
Cpt.Nemo Re: Na HTML 5 kašlu
Čelo Re: Na HTML 5 kašlu
Cpt.Nemo Re: Na HTML 5 kašlu
Čelo Re: Na HTML 5 kašlu
Cpt.Nemo Re: Na HTML 5 kašlu
srigi Re: Na HTML 5 kašlu
Cpt.Nemo Re: Na HTML 5 kašlu
Čelo Re: Na HTML 5 kašlu
juraj Re: Na HTML 5 kašlu
szt Re: Na HTML 5 kašlu
Gurki Re: Na HTML 5 kašlu
juraj Re: Na HTML 5 kašlu
vetesnik Re: Jak je IE9 v podpoře HTML5 nejlepší a nejhorší zároveň
BurgetR Re: Jak je IE9 v podpoře HTML5 nejlepší a nejhorší zároveň
vetesnik Re: Jak je IE9 v podpoře HTML5 nejlepší a nejhorší zároveň
KapitánRUM ****** Vítejte v Blbákově ******
Čelo Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
KapitánRUM Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
nikdo Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
KapitánRUM Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
Papouch Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
Pavel Křivánek Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
KapitánRUM Re: ****** Vítejte v Blbákově ******
Substance242 hlavný problém
Zajímavost Starý trik
hambee tentoraz uz dobry clanok
JaGa Ještě jeden článek o IE9....
Pavel Cvrček Zaměňování názorů firmy a zaměstnance
wboi pozadu jsou oba
w4rr10r Re: pozadu jsou oba
MW Re: pozadu jsou oba
bauglir jen pár drobností....
Máček Co je dtto
Martin Malý Re: Co je dtto
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3465