Komentáře k článku
Django: Prezentace dat

Projekt jsme na konci minulého dílu zanechali ve stavu, ve kterém správci mohou pohodlně upravovat data z našich databázových modelů. Nyní se naučíme, jak tato data prezentovat návštěvníkům webu.
Projekt jsme na konci minulého dílu zanechali ve stavu, ve kterém správci mohou pohodlně upravovat data z našich databázových modelů. Nyní se naučíme, jak tato data prezentovat návštěvníkům webu.
pro koho?
Tak přemýšlím, pro koho tyhle články vlastně jsou… Kdybych základy Djanga dopředu neznal, čuměl bych na to jak tele na vrata. Protože je ale znám, nedovídám se tu nic nového.
Re: pro koho?
Clanky by mely seznamit zacatecniky se zakladnimi vlastnosti Djanga.
Pokud Vam pripada jejich forma spatna, muzete obsah ovlivnit. Kazdy tyden Pavel Dvorak na IRC kanalu #django-cs (http://botland.oebfare.com/…r/django-cs/) vystavi dalsi dil serialu a ceka na pripominky z komunity. Budeme radi, kdyz se do diskuze zapojite a posunete kvalitu clanku vys.
Re: pro koho?
Není to pro začátečníka moc chaotické? Jsem si vědom, že každý se učí jinak, ale možná by bylo lepší nejdřív stručně vysvětlit princip, pak příklad použití a potom ukázku kódu… Z trochou nadsázky: tady na mě nejdřív vychrlí nějaké divné značky, pak reálný příklad rovnou zmixovaný s generic views a nakonec z kontextu snad pochopím, že django má šablonovací systém a že jsme jej právě použili. Snaha o stručnost…?
Re: pro koho?
Diky za reakci.
Zkuste po nedeli sledovat zminovane IRC a pridejte svou trosku do mlyna behem pripominkovani dalsiho dilu. Cim vice oci to uvidi a vyjadri svuj nazor, tim bude serial na Zdrojaku kvalitnejsi.
Re: pro koho?
Zdá se mi, že jste pozorně nečetl první díly seriálu, protože princip MTV a šablon jsem nakousl už v prvním a druhém dílu. Možná ne každému vyhovuje, že se v každém díle zabývám něčím jiným a takříkajíc skáču od tématu k tématu, ale rozhodně si dávám pozor na to, abych nepoužil nějakou věc, kterou jsem předtím nezmínil.
Co se týče zaměření, snažím se ukázat základní principy tohoto frameworku a přiblížit jej webovým vývojářům, kteří zatím neměli možnost něco takového používat, ale mají zkušenosti s budováním webových aplikací jinak (např. v čistém Pythonu nebo v PHP). Se stručností máte pravdu, bohužel není v mých silách popsat naprosto všechno – proto vždy přidávám na konec dílu několik souvisejících odkazů, kde si případný zájemce může dané téma nastudovat podrobněji.
Re: pro koho?
Ja jsem pripad uvedeny v druhem odstavci (php a drupal, predtim jsem si napsal vlastni maly cms), a forma clanku mi naprosto vyhovuje – zadne dlouhe zdrzovani, ukazka z realneho sveta, hodne kodu, a z uz uverejnenych par dilu by sel postavit maly editovatelny web… Za sebe tleskam a dekuji, behem par desitek minut jsem si udelal dobrou predstavu k cemu je Django dobre.
Re: pro koho?
napriklad pre mna ;)
Re: pro koho?
No pro tebe urcite ne.
Rango: alternativa Djanga pro Ruby
Pokud mate radi Django, ale preferujete Ruby pred Pythonem, muzete se podivat na Rango, ktere je Djangem inspirovane. Napriklad dnes zminovana template inheritance je v Rangu obsazena take (pokud se nemylim, je Rango jediny Ruby framework ktery ji implementuje, jinde jsou ponekud primitivni layout + view).
Jinak je Rango velmi lightweight, snazi se byt as agnostic as possible (bude funguje s libovolnym ORM, template engine etc), plne postavene na Racku, ktery na rozdil od vetsiny frameworku nijak nezakryva, ale naopak vybizi k jeho intenzivnimu pouzivani. Duraz kladu na dobrou dokumentaci (pracuje se na ni), 100% test coverage (opet in progress) a na to, aby to hlavne fungovalo a nikomu to do niceho blbe nekecalo (tj. convention over configuration ano, ale nesmi to byt na ukor konfigurovatelnosti).
Podotykam ze je ve fazi intenzivniho vyvoje a ne vse funguje jak by melo, ne vse je zdokumentovane a ne vse je podporovane. Zacatkem noveho roku ocekavam finalni verzi 1.0.
– Source: http://github.com/botanicus/rango
– Dokumentace: http://wiki.github.com/botanicus/rango
PS: kdyby to treba nekoho zaujalo a chtel pomoct s vyvojem, muzete forknout na GitHubu pripadne commit access davam za prvni prijaty patch.
Re: Rango: alternativa Djanga pro Ruby
Nechcete o tom napsat článek, nebo aspoň zprávičku? Ozvěte se na redakce@zdrojak.cz Díky.
Re: Rango: alternativa Djanga pro Ruby
Dekuji za nabidku Martine, clanek urcite zvazim, ale nejdrive chci aby to bylo stabilni a zdokumentovane, takze nejdrive nekdy zacatkem pristiho roku. Zpravicku napisu, nejdriv chci ale udelat tutorial a nejaky screencast aby zajemci meli vubec kde zacit.
Kvůli vytvoření admin.py restartovat server
Po vytvoření souboru admin.py je nutné restartovat vývojový server (python manage.py runserver), jinak si server souboru nevšimne. (django 1.1.1)
Zkusil jsem všechno možné, včetně odhlášení a přihlášení, stažení kompletní sbalené ukázky, čtení jiné dokumentace, všechno marné.
Kromě tohoto je popis od počátku kurzu naprosto dostatečný, krásně jednoduchý a přehledný.
Děkuji.
Omluva Re: Kvůli vytvoření admin.py...
Promiňte. Komentář patřil k minulému dílu.
Grafika
Nejprve bych chtel podekovat za „serial“, je velmmi pekne zpracovany a krasne se podle neho uci.
Nicmene se mi nedari rozchodit generecke pohledy a chtel bych se zeptat, jestli to muze mit neco spolecneho s tim, ze jedu pod win 7? Dekuji za odpoved.
Re: Grafika
Díky za pochvalu. S Windows 7 nemám zkušenosti, ale myslím si, že by se Django mělo na všech platformách chovat stejně. Vypisuje to nějakou chybovou hlášku? Co se stane, když do příkazové řádky Pythonu napíšete příkaz
from django.views.generic.simple import direct_to_template
?Re: Django: Prezentace dat
Podle me je clanek moc dobre napsany, lepsi cesky clanek na netu urcite nenajdete. Ja jsem si podle tohoto udelal kompletni administracni rozhrani i se strankama behem 3 dnu. A s Pythonem jsem pred tim nemel zadne zkusenosti;-) Je jasne, ze ten kdo se neorientuje ve webovych technologii to nepochopi napoprve. Ovsem to je ve vsech oborech stejne;-)