8 komentářů k článku Agilní vývoj: Getting Real:

 1. MD

  parove progamovani

  Pekny clanek.

  Jak se resi situace, kdy se oba nemohou shodnout na tom, jakym zpusobem kod napsat? A kdo z nich pise? Stridaji se? Nedopada to tak, ze jeden dela jen „zapisovatele“ toho druheho, dominantnejsiho?

  1. Jiří Knesl

   Re: parove progamovani

   Z vlastní zkušenosti můžu říct, že k situaci „nemohou se dohodnout“ většinou nedojde. Pokud ano, pravdu má ten, kdo zrovna sedí u klávesnice. Ostatně se za chvilku prohodí a ten druhý může ten kód refaktorovat/napsat unit test, který ukáže ošemetnost prvního řešení.

   V psaní se tedy vývojáři střídají. Zajímavá je tzv.ping-pong metoda, při které vždy vývojář napíše kód, který projde testy a napíše nový test a vývojáři se u klávesnice vystřídají. A tak pořád dokolečka.

   Aby jeden dělal zapisovače druhému je téměř nemožné. Zkoušel jsem při párovém programování zapisovat delší dobu a místo výhod došlo k nevýhodám:
   a) párové programování je mnohem náročnější na mozek – po delší době přijdete o pozornost
   b) PP je zároveň poměrně vyčerpávající jako takové – to víte, žádný facebook, blogy, ICQ, nebo refaktorování lehkého kódu. Když už vypárovávám, tak proto, že mám vyvinout/refak­torovat složitý kód. Pokud se člověk X hodin pohybuje jen ve složitých částech aplikace, docela ho to unaví. Pozice „dohližitele“ je v tomto méně náročná, protože v případě únavy se dá zredukovat na „kontrolovače lapsů“.

   Jinak by nemělo jít o „dominanci“. Obecně bych řekl, že párování spíš (minimálně u mě) utužuje týmového ducha, odstraňuje místa v kódu, které nezná nikdo kromě jednoho vývojáře a vede k vyrovnávání schopností. Často se vyplatí mít dvojice začátečník-začátečník, příp. profesionál-profesionál, předejde se tím právě dominanci jednoho.

    1. fju

     Re: parove progamovani

     ano, parove programovani je fajn, kdyz treba jako starsi z dvojice jiz neumim ty ruzne nove technologie uchopit. pak se to sledujice toho mladsiho s aktualnimi znalostmi anebo agilnejsiho naucim rychleji delat sam. protoze nove technologie jsou jenom o jinych postupech, programovani je temer podobne drivejsimu. Ale jinak agilni metody neuznavam, protoze aby to fungovalo potrebujete homogenni vesmes agilni skupinu lidi, coz je nerealnost sama. Jsou to jenom dalsi pozlatka coby napady jak programovani zefektivnit ale ta agilita nefunguje lehce, spise naopak.

   1. olgo

    Re: parove progamovani

    > Často se vyplatí mít dvojice začátečník-začátečník, příp. profesionál-profesionál
    imho takto tím nemôže fungovať neustále pretože značne redukuje počet možných dvojíc (za predpokladu že sa dvojice obmieňajú) s čím má napríklad Extrémne programovanie problém.

    PP dáva tiež možnosť začiatočníkom sa učiť od svojich skúsenejších kolegov z „prvej rady“

    ps: skvelí seriál

   2. uf

    Re: parove progamovani

    Parove programovani se nam dost osvedcilo ve verzi programator-analytik. Analytik ma nadhled z vysky a vi, co se ma udelat, ja vidim problemy zevnitr a z hlediska algoritmu a vim, jak to udelat.

    Navic pri psani vyvijime i vlastni algoritmus, protoze se jeden z nas zepta „ale co kdyz…?“ a je z toho hodinova diskuse, nekolik telefonu a nekolikadenni diskuse u zakazniku.

    Ten druhy zaroven hlida moje boty dotazy „jaks myslel tohle?“, „Neni tohle nejak divny?“, „Mas osetrenou i variantu (co nenastane)?“.

 2. okovarik

  chybka v logice jedne podminky ?

  „Extrémní důraz na vývoj systému s velmi malým počtem vlastností, které jsou velmi kvalitní oproti menšímu množství ne tak dobrých funkcionalit. “

  mozna jsem takhle po prazdninach jeste nepozorny, ale z toho mi vyplyva, ze je kladen duraz na malo dobrych funkci, oproti mensimu mnozstvi horsich funkci

  asi je to jen o vymene slova „mensimu“ za „vetsimu“

  1. Jiri Knesl

   Re: chybka v logice jedne podminky ?

   Ano, jde o preklep. Samozrejme melo byt, ze se v GR zamerujete na jednoduchy, ale skvele dotazeny produkt a ne na vytvoreni systemu pro vsechny, vsechno a vsude.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3140