Framework YUI zlepšuje přístupnost, podporuje standard ARIA

Yahoo! User Interface Library začala podporovat vznikající standard ARIA, který slouží ke tvorbě přístupných RIA (ARIA znamená Accessible Rich Internet Applications). YUI se stává, pokud vím, prvním javascriptovým frameworkem, který obsahuje podporu ARIA. Jeho podpora se týká prohlížečů Firefox 3 a Internet Explorer 8.

ARIA využijí nevidomí uživatelé používající hlasové čtečky. Jak vypadá ovládání webu pomocí hlasové čtečky za pomoci ARIA se můžete podívat na krátkém videu. Všimněte si, že nevidomý uživatel ovládá prohlížeč pomocí klávesnice a hlasový výstup ho upozorňuje, kde se právě jeho kurzor nachází. Po stisknutí tlačítka pro stránkování obsahu čtečka pomocí standardu ARIA poznala, kde se na stránce něco změnilo a sama upozornila uživatele na změněný obsah.

Je nutné upozornit, že standard ARIA podporují až relativně nové verze hlasových čteček, které v České republice zatím ještě nejsou mezi nevidomými uživateli příliš rozšířené. Každopádně starším verzím čteček by přítomnost ARIA rozhodně neměla vadit.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=74