Screen readery a události JavaScriptu

Odečítače obrazovky (screen readery) pracují s webovou stránkou přímo v prohlížeči (tudíž zpravidla i s podporou JavaScriptu), do jaké míry je taková stránka přístupná? Aaron Cannon a Aaron Barker se v článku JavaScript and screen readers nad problematikou zamýšlejí a snaží se nabídnout odpovědi. Autoři testovali dva rozšířené programy JAWS a Window Eyes.

Když na stránce dojde ke změně pomocí JavaScriptu, uživatel se to skrze odečítač obrazovky přímo nedozví. Pokud značka obsahuje událost onclick, uživatel se to dozví (čtečka jej upozorní, že může na objekt „kliknout“) jen pokud se je událost registrována klasickým (starším) způsobem (buď nastavením atributu onclick nebo vlastnosti element.onclick). Pokud registrujete událost dvojklik, uživatel se to nikdy nedozví (a jen obtížně takovou událost vyvolává). Podobně se nelze spolehnout ani na události mouseover, mouseup a mousedown. Tohle a mnohem víc včetně přehledné tabulky najdete v článku JavaScript and screen readers. (Zdroj: 456 Berea Street)

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=179