Opera Software bude spolupracovat s Khronos Group a Mozillou na standardizaci 3D

Ještě nedávno to, co se týče 3D grafiky na webu, vypadalo jako na velice zmateném bojišti. Opera připravovala své API, Mozilla připravovala své API, Google vydal plugin se svým 3D API (a to zatím nepřemýšlíme, co na to Flash a Silverlight). Mnoho psů, zajícova smrt. Bylo jasné, že touto roztříštěnou cestou to nepůjde, pokud má vzniknout společný standard pro 3D, bude zapotřebí spolupráce a kompromisů (a někdy i zahození toho, co již bylo uděláno).

Mozilla si před časem našla silného partnera v Khronos Group (mj. tvůrce OpenGL). Bylo na snadě, že své partnery budou hledat i další hráči, jen nebylo jasné kdo s kým a proti komu. Opera včera vydala tiskovou zprávu, ve které oficiálně oznámila spolupráci s Khronos Group (logicky tedy i s Mozillou), což dává další trumf do ruky tomuto seskupení. Google se zapojením poněkud váhá, ačkoliv povzbudil další společnosti, aby se ke Khronos Group rovněž přidali. Ke komu se přidají tvůrci Safari a Internet Exploreru, je zatím ve hvězdách. (Pro upřesnění: Apple i Google se členy Khronos Group staly již před lety, to samo o sobě nijak nezaručuje, že se budou podílet i na této nové aktivitě.)

Na podporu 3D grafiky na webu (té „skutečné“ podpory včetně hardwarové akcelerace) si ještě pár let počkáme, ale 3D bude po tu dobu jistě jedním z horkých témat webu a webových aplikací.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=726