Mozilla věnuje 100 tisíc dolarů na zlepšení videokodeku OGG Theora

Budoucnost videa na webu není jasná (krom toho, že se bude používat čím dál častěji). Dosud neexistuje jednotný (standardní) formát videa, který by uspokojil všechny zainteresované strany. Přitom takový formát je nutně potřeba, podobně jako dnes máme např. jednotné formáty obrázků, které fungují ve všech prohlížečích. Firefox 3.1 bude obsahovat podporu open source kodeku OGG Theora a Mozilla se rozhodla na podporu jeho dalšího zlepšení a vývoje (Theora je občas kritizována pro svou horší kvalitu ve srovnání s komerčními formáty) přispět částkou 100 tisíc dolarů. Mike Shaver z Mozilla Corporation k tomu dodává:

Věříme, že Theora je v současnosti tou nejlepší cestou pro skutečně otevřené a svobodné video na internetu. Dále věříme, že může být zlepšena po stránce kvality, výkonu a kvality implementace. Mozilla je hrdá na to, že může podpořit další vývoj Theory grantem o výši 100 tisíc dolarů.

Další zaměstnanec, Chris Blizzard, připomíná, že na rozdíl od jiných technologií na webu, které jsou otevřené a dostupné, video je stále výjimkou. Zdůrazňujeme, že s příchodem HTML5 by se měla podpora videa stát běžnou součástí výbavy webových prohlížečů (ať již ve formě nativní podoby nebo v přímém volání dostupných kodeků z OS), vzhledem k problematické situaci na trhu není zatím možné zvolit jednotný formát.

(Zdroj: Mozilla)

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=455