Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Malo: extrémně minimalistický CSS framework

Malo: extrémně minimalistický CSS framework

Zprávičky Různé, Webdesign

Zmiňovali jsme již o několika CSS frameworcích, ale nový projekt Malo je mezi nimi výjimečný. Je výjimečný tím, že je minimalistický. Tak minimalistický, že se snad ani nedá hovořit o frameworku. Jeho velikost je totiž necelých 250 bytů (jeden stylopis o osmi řádcích). Mohlo by se zdát, že takový krátký kód bude prakticky k ničemu, ale opak je pravdou. I s tak malým stylopisem snadno vytvoříte layout webu, podívejte se na několik příkladů: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Výsledný design funguje ve všech běžných prohlížečích. Pokud vás Malo zaujal, s principy jeho používání se během několika málo minut seznámíte na stránce projektu nebo prostudováním dvou ukázkových příkladů.

Malo je minimalistický, jelikož se soustředí pouze a jen na tvorbu layoutu. Proto, pokud budete chtít něco víc (nastavit barvy, typografické vlastnosti apod.), musíte už sáhnout po svých znalostech kaskádových stylů. Malo nevznikl na zelené louce, jedná se totiž o extrakt CSS frameworku Emastic. Oba mají stejného autora, kterým je Vladimir Carrer.

(Zdroj: Carrer web log)

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pixy

Ach bože, čemu že už se dneska neříká framework?! To už zavání absolutní devalvací toho pojmu…

Jiri Knesl

Framework je především styl práce. I malý framework by měl nabízet určitý komplexní přístup k tvorbě webu, měl by zajišťovat standartizovaný přístup, který lze sdílet mezi programátory a na kterém lze budovat nějaké moduly.

Narozdíl od Emastic, z kterého vychází, Malo mi opravdu jako framework nepřijde. Ale "co je a co není framework" exaktně stanovit nelze a pokud někdo založí svůj styl práce na jednoduchém resetu a 4 classach, říkám proč ne. :)

pixy

To je pochopitelně ukázkový příklad Paradoxu hromady, že. ;)

karf

"Výsledný design funguje ve všech běžných prohlížečích"

Toto není tak docela pravda, stejně jako v případě Emasticu. Podívejte se na příklady v IE6 – procentuální layouty nejsou zarovnané (samozřejmě – v IE se procenta blbě zaokrouhlují, ovšem autor se s tím nijak nepáral).

Anonymní

V Opeře (9.62) se mi to zobrazuje nějak divně. 4×25% je širší, než 5×20% A 3×33,33% je o dost užší, než zbytek.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.