Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Jiří Kosek zveřejnil plný text své dnes již legendární knihy o PHP

Jiří Kosek zveřejnil plný text své dnes již legendární knihy o PHP

Zprávičky PHP, Různé

Knihu „PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací“ si můžete stáhnout ve formátu PDF. Knihu vydalo nakladatelství Grada v roce 1999 a jednalo se vůbec o první knihu o PHP na světě. V těsném závěsu o jeden měsíc později vyšla další kniha v němčině od autorů Egon Schmid, Christian Cartus a Richard Blume. První anglická kniha o PHP „Core PHP Programming“ od Leona Atkinsona vyšla až krátce po té. Kniha PHP – tvorba interaktivních internetových aplikací byla zaměřena na PHP verze 3, dnes již proto pro výuku PHP nelze použít. Zveřejnění plného textu knihy má zejména historický význam.

ČTĚTE K TÉMATU: Jiří Kosek: příprava specifikací je boj

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
41 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
x

Tato kniha bola vyborne napisana aj pre uplneho zaciatocnika. Nepovedal by som, ze "dnes již proto pro výuku PHP nelze použít", mnohé základné veci platia aj nadalej a tak ak si uplny zaciatocnik stiahne toto PDF a precita nestrati vobec cas.

Jirka Kosek

Bohužel (nebo bohudík?) kniha vznikala v době, kdy na Internetu ještě vítězila "pravda a láska" nad "lží a nenávistí". Kdybych psal knihu dneska, byla by 3x tlustší a 2/3 by se musely věnovat bezpečnostním rizikům webových aplikací a jak je eliminovat.

petr

Přesto na svou dobu to byla kvalitní publikace a i dnes má smysl do ní nahlédnout, zvláště, pokud s PHP začínáte. Pakliže to někdo myslí s PHP trochu seriózně, tak si pochopitelně bude muset nastudovat mnohem více právě o zmiňované bezpečnosti a i dalších tématech. PHP se za těch 10 let od vydání knihy posunulo o kus dále, ale také jsem si zavzpomínal. Dobrá práce, pane.

syky01

Popravdě, knihu jsem kdysi používal. Ale pokud někdo s PHP začíná by se zrovna tady inspirovat nemusel. Bohužel, právě PHP3 je důvod proč knihu nepoužívat. Třeba díky absenci superglogálních proměnných _GET _POST … Ono i v dnešní době se hodně lidí diví, že jim jejich stránky nefungují, ale právě tyto proměnné neznají a neví proč je používat.

Myslím, že kniha byla dobrá, ale nechme ji už její zaslužený důchod ;)

Nishkam

Koupil jsem si ji tenkrat pred 10 lety. Proto bych rad vyuzil prilezitosti a podekoval autorovi :)
Premyslel jsem tenkrat o podnikani na internetu a vlastnim serveru. Tak jsem si poridil 2 knihy – jednu o ASP a tuto o PHP-ku. Ta prvni zustala neprectena, tu druhou jsem precetl dukladne. A to presto, ze jsem v te dobe temer nic nevedel o linuxu a mel za sebou nekolik skoleni a certifikatu spravy WinNT. To byl zacatek meho odchodu od MS.

Kepi

Díky Jiřímu Koskovi, ne za to vydání, ale za to, že tuto knihu napsal. Jen málokterá kniha o programování se dá číst na cestách tak, aby jste se neunudili k smrti a něco ve vás zůstalo…

Hoween

Jaký?

Já vidím jediný význam, a sice že je pravděpodobnost, že se podle ní nějaký začátečník začne učit, ačkoli je obsah této knihy beznadějně zastaralý.

Jarda

Hned v roce 99 jsem si ji pořídil a dodnes na ni nedám dopustit. Z ní by pochopil programování snad i úplný laik. Jiné knihy o PHP jdou většinou dál, ale i když jsou to začátečnické knihy, tak jsou psány tak, že bez předchozích znalostí bych kolikrát netušil jak to autor myslel… Takže Jirko, jsi stále PHP guru! :o)

Hoween

Jenže programování není pro úplné laiky. Podobné knihy jen vzbuzují naprosto mylné naděje, že "programovat" může úplně každý, což rozhodně není pravda. I díky takovýmto knihám začínají lidé bez jakéhokoli analytického a technického myšlení programovat – čímž vznikají armády bastličů, které se nedostanou dál než za horizont této beznadějně zastaralé knihy a dělají ze sebe programátory.

Na základě deset let staré a zastaralé knihy bych tudíž pana Koska rozhodně neoznačil za nějakého PHP guru ;-) Pokud by napsal něco o PHP5.2 nebo vyšší, pak bych svůj názor klidně přehodnotil.

dracul

bohuzel i lidi s analytickym myslenim muzou priiiiiiserne bastlit a ani si to neuvedomujou:)

Anonymní

Vy to prostě máte v hlavě pomotané, nedá se nic dělat. Třeba budou děti po mamince.

Hoween

Jste schopný nějak argumentovat, nebo jen mlátíte prázdnou slámu?

Anonymní

Dlouhodobé pozorování :)

Lukáš Lánský

Znáte film Ratatouille? Je tam podobný konflikt. Vy bohužel stojíte na straně Antona Ega, který „si rozhodně nemyslí, že vařit může každý“. :-) Doufám, že jednou potkáte nějakého myšáka, který vám vysvětlí, že programování je radost (nadto užitečná!), kterou může zažít každý.

A knížka Jirky Koska je k tomu zážitku výborným vodítkem.

Hoween

A pak budete dělat výběrové řízení na programátora, přihlásí se vám "takyprogramátoři" s Koskovou školou, ukáží vám tu hrůzu, které říkají zdrojový kód a řeknou si takový plat, že je se smíchem vyprovodíte ze dveří ;-)

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč v době hromady hotových CMS si bastlit své vlastní stránky. A kdo to myslí trochu vážně, tak tato knížka ho do světa reálného programování v roce 2009 opravdu nepřivede.

Honza

Výběrové řízení je síto, kterým má projít jen člověk odpovídajících schopností za odpovídající peníze. Pak je tu zkušební lhůta, kdy se s případným omylem onoho řízení můžete včas rozejít bez větších následků.

V době hotových CMS je důvod vlastního řešení ten, že si to člověk chce zkusit, dokázat, naučit (případně mu stávající řešení něčím nevyhovují). A nechce se učit programátorské etudy, ale rovnou "zbastlit" něco, co bude sloužit. Začátečník si tak na sebe plete uživatelský bič, který ho k prostudování etud nakonec stejně dožene, nicméně to nezabalí u první nudné přednášky o výhodách IFu a srovnávání písmenek podle abecedy v programu Hello World. Každý nějak začíná, tato knížka je pro seznámení i praxi začátečníka vhodná.

Váš kritický postoj nechápu. Napsal jste snad vlastní knihu? Nebo mi doporučíte jiný ucelený zdroj v češtině – zdarma i s možností papírového vydání (který zdobí i mou knihovničku)? Co máte proti panu Koskovi?

PS: Výběrové řízení jsme dělali. Je lépe, když se dostaví 10 bastlířů, ze kterých vyberete nejslibnějšího a z něho si "vychováte" programátora k obrazu svému (který pochází ze základů "neumím, ale chci se naučit) než když se nedostaví nikdo :-)

Hoween

Ucelený zdroj v češtině? Jste vtipálek. Až někdy přijdete do firmy, kde se opravdu programuje, zjistíte, že v češtině se používá tak maximálně literatura k "doplňkovým" prostředkům (XSL, UML, návrhové vzory). Na hlavní technologie se v podstatě nic než oficiální dokumentace v angličtině nepoužívá. A zdobit si knihovničku deset let starou, v dnešní době nepoužitelnou knížkou… No jak myslíte.

Problém s vychováváním programátorů je ten, že ne vždy máte čas z bastlíře s Koskovou školou půl roku vychovávat programátora – pokud ho vůbec vychováte. Ale pokud vám většina kandidátů ukáže zdroják, ze kterého vám leda cukají koutky, tak normální projekťák si nikoho z nich nevybere. Jednoduše proto, že pokusit se ho vychovat může být příliš velké riziko (služebně starší budou s jeho zaškolováním jen ztrácet čas). Pokud vybírám člověka na nějakou pozici, požaduji alespoň minimální použitelný základ (v případě PHP povědomí o OOP, MVC, XML, knihovnách) a ten nikomu Koskova kniha v dnešní době prostě nedá.

Proti panu Koskovi nemám přímo nic, snad jen tu drzost, s jakou tu zastaralou knihu znovu nabízí. Deset let stará kniha je naprosto nevhodná, jelikož PHP3 se dnes prostě nepoužívá a technologie je úplně někde jinde.

Co mě ale překvapuje, je ten nepokrytý řitní alpinismus, který tady řada čtenářů předvádí.

Jirka Kosek

…snad jen tu drzost, s jakou tu zastaralou knihu znovu nabízí

Ale pane Howeenko vždyť jsem jen dal text knihy na svůj web, kde jsou ještě starší věci, protože slouží jako archiv.

Deset let stará kniha je naprosto nevhodná, jelikož PHP3 se dnes prostě nepoužívá a technologie je úplně někde jinde.

Naprosto souhlasím. Usuzujete snad podle sebe, když si myslíte, že se dnes podle té knihy někdo něco bude učit?

Hoween

Nikoli, já jsem Vaši knihu už před několika lety vyhodil. Ale řada čtenářů v této diskuzi si evidentně stále myslí, že je to i dnes kniha vhodná k učení. A to je ten průšvih.

Hoween

A to je důvod se k ní stále modlit, oslavovat její "reedici" a doporučovat ji jako "skvělou učebnici pro začátečníky"? Já tu souvislost pořád nevidím. Ano, pak Kosek před deseti lety vydal knihu, která za pár let byla dobrá leda jako těžítko (což je většina odborných knih, které popisují vyvíjející se technologii). A dnes se k tomu z aktuálního pohledu beznadějně zastaralému materiálu stále lidé vrací a oslavují ji jako skvělou učebnici… Já v tom vidím jen naprostý úpadek českých "PHP programátorů" – což je ostatně důvod, proč všichni schopnější už dávno přeběhli k lepším technologiím. Všechna čest Davidu Grudlovi, který PHP ždímá za hranice jeho možností.

Honza

Každý nějak začíná. Pro Čecha je srozumitelná kniha v češtině. Pokud se jedná o "modlení a oslavování reedice" – jedná se o snadno zdarma legálně dostupný pěkně strukturovaný zdroj informací. Pokud chce být někdo na špici, tak mu to stačit nebude. Pokud si chce někdo čuchnout k PHP a zkusit si základy, tato kniha dobře poslouží, stejně jako tutoriály na internetu.

Sám jsem podle té knížky začínal a zkoumal, měl radost z prvních skriptů, které dělaly to, co jsem chtěl (i když to byl bastl). Tak nám nekažte radost a nostalgii :-D

kacer

mě zas fascinuje, jak někdo, kdo se tak honosí znalostma, má čas napsat 20 offtopiců k jednomu článku…práce minimálně na hodinu…takhle by nikdo soudný časem neplýtval…

N

v te dobe, kdy ta kniha vysla, tak fundovani odbornici jako Vy tvrdili, ze budoucnouse ma jedine IIS s ASP :)

ja bych programovani ucil na zakladni skole jako matematiku, jde jen o rovnice…

Hoween

Tak tak, a spousta humanitně, nebo přírodovědecky založených žáků by díky vám měla trauma. Vždycky si u podobných chytráků vzpomenu na zoufalství spolužaček na gymnáziu, které ten Pascal prostě nechápaly. Proč by taky měly? Jsou z nich učitelky, lékařky, právničky, úřednice. Jaký má smysl učit je programovat?

posejdon

A co maji za traumata lide, kteri umi aplikovat logiku, s prevazne humanitnima predmetama, ktere se vyucuji na skolach… Jak nejsi schopen se neco nadrtit nazpamet, tak mas smulu… Vem si, jak je spravedliva maturita. Da se klidne seskladat ze samych humanitnich predmetu, takze kdyz se ze 4 predmetu naucis nazpamet odpovedi na 30 otazek, tak mas za 4…

michalnik

Samozrejme ze programovani vyzaduje spetku algoritmickeho, logickeho mysleni, predstavivost a kreativitu. Ale to ma diky bohu kazdy normalni clovek. To ze vsichni nejsme normalni, to je dalsi vec, a to bych az tak nezduraznoval. Nicmene, muj nazor je, ze programovani, muze delat opravdu kazdy "normalni" clovek. Takze nedelal bych s programatoru nejaky exoty, kteri jediny jsou schopni napsat kus zdrojoveho kodu. Teda to jsem rekl hezky :-)

Rejnart

Jestli jste četl správně, tak se tu píše, že ta kniha byla první na světě.

Hoween

A má být? Chlor byl také první chemickou zbraní na světě, a přesto není glorifikován. Čímž nechci PHP a chlor nijak srovnávat ;-) Jen mi vadí glorifikace této knihy na základě primitivního argumentu, že byla první na světě.

Honza

Dělá mi problém ignorovat diametrální rozdíl mezi nástrojem pro hromadné vraždění a knihou, která ve své době neměla obdoby (na opačné straně hodnotového žebříčku). Vy jste asi typ člověka, který se vysměje výkonům pana Zátopka, protože dnes už jsou překonané. Kniha ve své době byla skvělá. Dnes už je překonaná – ale přesto nevidím nic špatného na jejím zveřejnění na internetu v elektronické podobě. Kopat do mrtvol je ubohé.

Hoween

Vy jste asi typ člověka, který se vysměje výkonům pana Zátopka, protože dnes už jsou překonané.
Výkon pana Zátopka má historický význam dodnes, jeho dopad byl celosvětový (včetně toho politického), rekord vydržel několik let a dlouho byl příkladem mládeži. Pan Kosek napsal knihu česky, aktuální byla dva roky a „mládež“ naučil psát neoptimalizované a děravé aplikace.

Kopat do mrtvol je ubohé.
V případě knihy pana Koska bohužel nutné. Aspoň si zkuste přiznat, že učit někoho psát skripty vyžadující zapnutí register_globals a vypnutí open_basedir je naprosto nevhodné. A těžko donutíte naprostého amatéra ty informace „filtrovat“, protože ani nebude vědět jak.

Honza

Jsem rád, že jste "mířenou provokaci" prohlédl a zachoval se po vzoru inteligentního člověka. Jsem rád, že pan Zátopek může v klidu odpočívat a vítám Vaši přesnou argumentaci na konkrétních případech, se kterými lze jen a jen souhlasit.

Na druhou stranu by bylo hezké, kdybyste uznal, že světové prvenství knihy pana Koska o PHP je také jedinečné. A jak vidno z reakcí uživatelů Zdrojáku i knihy, zapsalo se toto dílo do programátorských srdcí tehdejší mládeže (která – ač děravě a neoptimalizovaně – byla přivedena i touto knihou k programování).

Čest mrtvolám, které byly za života k něčemu dobré :-)

Jakub Vrána

Knihu jsem v době jejího vydání také četl a rád se připojuji k její chvále. Po čase samozřejmě zastarala, ale to je vzhledem k vývoji PHP nevyhnutelné.

Nikdo soudný by se z knihy v dnešní době samozřejmě učit PHP neměl, v době vzniku to ale byla ta nejlepší volba.

V době PHP 3 bylo nutné pro práci s externími proměnnými zapnout buď konfigurační direktivu register_globals nebo track_vars. A zapnutí register_globals samo o sobě nebezpečné není, v té době to navíc kvůli nepraktickým názvům proměnných jako $HTTP_POST_VARS bylo zcela běžné.

Infinity

Dobry vecer, rad bych touto cestou podekoval panu Koskovi za tuto knihu. Privedla me k PHP, ktere jsem jiz tedy opustil a stal se javistou ( :) ), ale tato kniha mi pomahala pri maturitnim programu a obecne k prvnim krokum na internetu.. Lide, kteri knihu zatracuji at si preberou, jestli nahodou nejsou v opozici jen proto, ze se jim chce. Zajimalo by mne, jak jinak bych se v te dobe k PHP dostal. Diky! Dost mozna jste me nasmeroval na cely zbytek meho zivota..

semik

naprosto souhlasim. ten, kdo si vzpomene, v jakem stavu byl v te dobe internet a pocitace tak vi, ze tahle kniha byla opravdu hodne dobra. urcite se dnes jiz delaji veci jinak, takze tezko rict, zda-li jtuhle knihu doporucit nekomu, kdo zacina…na druhou stranu proc ne, pocitace jsou hlavne zabava ;)

xlu

Naprostý souhlas. Tohle byly mé první kroky. Tehdy jsem po jejím přečtení a na jejím základě napsání doplňku k redakčnímu systému zveřejněného na jistém vývojářském serveru (ikdyž teď bych to psal úplně jinak :-) ) dostal k první práci. Dnes již s PHP dělám spíše okrajově, ale bylo to to, co mě k tomu všemu přivedlo a asi i k práci na celý život. Pane Kosku díky.

ins

Take musim podekovat. V te dobe byl internet pro me temer nedostupny, cca par hodin mesicne pres modem, takze mi kniha poskytla podklady pro to abych se zacal venovat PHP. Puvodni oficialni referencni prirucka byla totiz hodne o nicem. Dneska je situace nastesti nekde jinde. Skoro kazdy den ji vyuzivam

Dnes se zivim jako PHP programator a staram se o udrzbu a rozvoj systemu, ktery sveho casu vznikl jako bastl v php 3 a 4 (takze vim jake to je hrabat se v kodu nekterych radoby programatoru, kteri zde drive pracovali…. nejen extract jim nebyl cizi :) to se to pak krasne debuguje)

Kazdopadne clovek ktery chce programovat v tomto jazyce, mel by mit trosicku nadhled. PHP vas totiz nenuti skoro k nicemu a ten kod, co pak muze vzniknout je neco nepredstavitelneho. Idealne se seznamit s Javou + navrhove vzory, to pak clovek zacne premyslet trochu jinak.

Hovínko

Když tady pan Hovínko nadává na knihu p. Koska, jaká je teda momentálně aktuální dobrá kniha o PHP v češtine?

Kelso123

Velmi rad spominam na tuto knizku, v podstate vdaka nej som sa dostal pred x rokmi k PHP.

Pamatam si tiez, ze som s p. Koskom komunikoval cez maily, ked som dostaval promptne odpovede na moje otazky ku knihe, ked som niektorym castiam nerozumel. I za jeho pristup si ho cenim ako osobu.

grumpa

K této knize jsem se dostal v roce 2000, kdy jsem už 10 let nebyl
programátor. Nicméně web mě zajímal. Tenkrát jsem byl doma dva týdny
s jakousi chorobou, a tak jsem tu knihu a PHP vstřebával. Šlo to fakt
dobře, protože jednodušší skripty jsem po těch dvou týdnech mohl
psát – a že PHP narozdíl od klasického programování pár
zvláštností má.

Kniha je hlavně nesmírně čtivá a záživná. Taky jí hodně pomohl
referenční seznam funkcí a dodatečně ke stažení jeho varianta
strukturovaná dle témat.

Škoda, že pan Kosek nenašel čas či co, aby vydával další
přepracovaná vydání. Klidně by mohl začít teď. Kdyby zůstal u toho,
že se jedná o úvod do PHP, pak by to určitě dopadlo dobře.

Jen mi připadá dost neuvěřitelné, že nakladatelství Grada tuto knihu
nabízí stále za 449. Taky nabízí ještě o dva roky starší publikaci
téhož autora o HTML za 329…

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.