Přejít k navigační liště

Jak psát pro Zdroják

Přehled požadavků pro texty k publikování na Zdrojáku. Tato příručka je určena především příležitostným přispěvatelům, kteří by chtěli psát pro Zdroják. Prostudování tohoto textu by mělo zvýšit šance článku na otištění, samozřejmě však nemůže být jeho zárukou. K dispozici jsou zde informace o typu a obsahu publikovatelných materiálů, o správném stylu a formátování příspěvků.

Pokud s psaním teprve začínáte a ještě nikdy jste žádný článek nepublikovali, doporučujeme věnovat pozornost především materiálu Martina Kopty Píšeme pro Web, který shrnuje základní parametry psaní článků, jako je volba titulku, psaní podnadpisu, stavba textu apod.

Zdroják je zpravodajský server zaměřený hlavně na tvorbu webových stránek a webových aplikací. Tím jsou určena i témata článků, které na Zdrojáku vychází.

Pokud budete mít k předešlému nebo následujícímu textu nějaké otázky nebo budete chtít konzultovat určité téma, obraťte se prosím na adresu redakce@zdrojak.cz.

Korespondence

Než se pustíte do psaní článku, je lépe nás kontaktovat pomocí krátkého e-mailu – vyhnete se tak zpracovávání duplicitního nebo neakceptovatelného tématu. Nejlepší je poslat nám téma společně s krátkým odstavcem, který by obsah budoucího článku shrnul a zároveň by nám umožnil učinit si představu o jeho délce. (Výjimkou mohou být v tomto případě superaktuální témata, u nichž je každé zdržení na škodu.) Žádný nápad rozhodně nezůstane bez odpovědi.

Co se týče odevzdávání článků, uzávěrka je každý den ve 20:00 hod. Pokud článek pošlete v průběhu dne, mohou s vámi být případné redakční úpravy textu konzultovány – ať už telefonicky, prostřednictvím e-mailu, nebo po ICQ či Jabberu. Pokud pošlete příspěvek těsně před uzávěrkou, automaticky souhlasíte s provedenými zásahy. Máte-li superaktuální téma, které by mělo vyjít druhý den, a nestihnete jej napsat do 20:00 hod., pošlete krátký e-mail.

Články zasílejte na adresu redakce@zdrojak.cz.

Témata, která chceme

Ve většině případů Zdroják autorům náměty na články nedává. Preferujeme vlastní iniciativu a zájem autora, ovšem pokrytí určitých témat je pro nás prioritní. Zde je jejich stručný seznam:

 • novinky ze světa webových technologií a webových prohlížečů,
 • recenze knih na téma vývoje webových stránek a aplikací,
 • recenze nástrojů (IDE, editory),
 • programátorské a designerské tipy a triky,
 • tutoriály popisující programování v některém jazyce nebo použití zajímavé knihovny, frameworku,
 • představení zajímavých řešení, netradičních postupů,
 • rozhovory se zajímavými lidmi,
 • komentáře aktuálních událostí u nás i v zahraničí,
 • překlady a upozornění na zahraniční články.
Pokud chcete napsat na jiné téma a nejste si jisti, zda je na Zdrojáku otiskneme, kontaktujte redakci redakce@zdrojak.cz.

Styl a obsah

Každý článek musí obsahovat nadpis a perex (úvodní upoutávku), které editor může libovolně změnit. Délka vlastního článku by měla být kolem 4 – 8 tisíc znaků a není rozhodující pro stanovení výše honoráře. Příliš krátké texty nejsou vydávány, u příliš dlouhých textů je vhodné článek rozdělit na vícero nezávislých částí.

Nadpis by měl vyjadřovat obsah článku a neměl by začínat spojkou nebo předložkou.

Text čleňte do odstavců. Na monitoru se více členěný text lépe čte. Vhodné je užívání podnadpisů, které rozčlení text do více celků.

Tabulky zadávejte do textu jako holé HTML – nijak je neformátujte. Grafy, obrázky a jiné přílohy posílejte samostatně. Do textu pouze vyznačte umístění přiložených materiálů.

Slovo či slovní spojení, které je odkazem, musí vyjadřovat obsah odkazu. V žádném případě nesmí být odkazem slova typu „zde“, „více“, „další informace“ apod.

V žádném případě není povoleno otiskovat současně stejné články na Zdrojáku a v jiném magazínu. Rozhodně se také nepokoušejte kopírovat materiál z cizích zdrojů a vydávat jej za svůj.

Shrnutí požadavků:

 • Preferovaný formát: HTML
 • Rozsah článku: 4 – 8 tisíc znaků
 • Nezapomeňte na nadpis a perex
 • Obvyklý honorář: 400 – 600 Kč

Autorské informace

Za každý článek samozřejmě dostanete odpovídající autorský honorář v rozsahu od 400 do 600 korun podle kvality a čtenosti článku. (Pro pravidelně píšící autory máme připraveny zvláštní podmínky a systém mimořádných odměn.) Proto je třeba spolu s článkem zaslat vaši adresu, rodné číslo a číslo bankovního účtu, na základě těchto informací vám vystavíme autorskou smlouvu. Pro uveřejnění článku je ještě třeba zaslat následující informace:

 • vaše jméno a příjmení,
 • vaši e-mailovou adresu, která bude uvedena pod článkem a jejímž prostřednictvím se na vás budou obracet čtenáři (adresa je chráněna proti robotům spamerů a vidí ji jen registrovaní uživatelé, což robot nikdy být nemůže),
 • URL vedoucí na vaši osobní nebo firemní stránku (máte-li nějakou),
 • krátké informace o vás, které čtenářům přiblíží, čím se zabýváte, co studujete apod.,
 • můžete zaslat i fotografii o rozměrech 125×100 pixelů.

Vyplácení honorářů

Vyplácení honorářů probíhá jednou měsíčně, a to vždy okolo 15. dne za celý předchozí měsíc. Nepřekročí-li částka za měsíc 7000 Kč, jsou honoráře zdaněny na naší straně.

Jak funguje proxy?

Posledních pár let mě baví se zabývat bezpečností aplikací. Čistě technicky. A když člověk tyhle věci implementuje, dostane se k zajímavým problémům, které by ho ani nenapadly. A tak se stalo, že jsem se dostal k proxy. Jako slepý k houslím.