Vybíráme jméno pro web

Vymyslet dobré jméno pro nový projekt, produkt nebo službu je složité. Určitě jste si toho už sami všimli. Ale co je to vlastně „dobré jméno“? Rozhodnout se, jestli se vám jméno líbí, je velmi subjektivní hledisko. Naštěstí je zde několik kritérií, která vám mohou při výběru pomoci.

Článek je překladem článku How to find a great software product name, jehož autorem je Dennis Gurock. Článek vyšel na webu Successful Software pod licencí CC-SA, a pod stejnou je k dispozici i zde.

O autorovi: Dennis Gurock je ředitel a spoluzakladatel společnosti Gurock Software, specializující se na nástroje pro vývojářské týmy a QA oddělení. Jejich první podukt byl logovací nástroj pro .NET, Java a Delphi, pojmenovaný SmartInspect. Druhým produktem je TestRail, komplexní webový nástroj pro efektivní správu testovacích případů, sledování a organizaci testování. Dennise můžete nalézt na Twitteru jako @dgurock.

Vybrat dobré jméno je složité, ale je to věc, kterou musí udělat každý vývojář. V článku ukazuje autor proces, kterým si prošli před tím, než skončili u názvu „TestRail“. – pozn.red.

Jak zvolit jméno?

Přibližně před rokem jsme zoufale potřebovali jméno pro nový software pro správu testování, na kterém jsme v té době pracovali. Nejsme dobří na jména. Popravdě jsme vždy do posledního okamžiku používali pro projekty kódové jméno. I když jsme tentokrát měli mnoho měsíců na přemýšlení o jménu, bylo složité nalézt takové, které by se nám líbilo.

Takže jak jsme nakonec při výběru postupovali?

Sepsali jsme si seznam objektivních kritérií, které by nové jméno mělo splňovat. To nám pomohlo rychle posoudit nová jména, která vzešla z brainstormingu. Pak jsem si uvědomil, že pokud tento seznam pomohl nám, proč by nemohl pomoci i jiným programátorům. Takže tady jsou ta kritéria, která nám pomohla nalézt jméno pro náš nový produkt.

Čím kratší, tím lepší

Dobré a chytlavé jméno musí být krátké. Myslíte, že by se „vygooglit“ používalo jako sloveso, kdyby mělo šest slabik? Nemyslím si. Ale i tehdy pokud se neplánujete stát dalším Googlem, krátké jméno, které se dobře používá v každodenní komunikaci, je účinná cesta jak propagovat svou značku. „Viděl jsi záznam o chybě v BugZille?“, „Mohl by jsi poslat své poznámky ze schůze do BaseCampu?“, „Jaký je stav projektu v TestRailu?“

Piš jak slyšíš

Vymyslet kreativní způsob, jak zapsat vaše nové jméno, není moc dobrý nápad. Jsem si vcelku jistý, že Joel Spolsky se nejedenkrát tloukl do hlavy za to, že nazval svůj bug tracker FogBugz. Jednou jsem se bavil se zákazníkem, který jej nazýval fog bug zed. Myslím, že není sám. Jistě nechcete aby zákazník nenalezl váš produkt na internetu jenom proto, že není schopen napsat jeho název správně.

(V češtině by tomu odpovídalo „kreativní“ komolení a la „nejlepci-ceny.cz“ nebo „levnemobili.cz“ – pozn. red.)

Sežeňte si národní doménu

Všimli jste si toho, že mnoho společností v poslední době nevlastní národní doménu svých nových značek? Důvod je prostý: Mnoho dobrých domén je již registrováno. Pokud jste se v poslední době pokoušeli registrovat dobrou doménu, víte sami, jak frustrující to může být. Jak jistě uznáte, není dobrý nápad vlastnit doménu s názvem widgethq.com nebo foobarapp.com. Investujte čas a najděte takové jméno, jehož doménu si můžete zaregistrovat. Určitě nechcete aby si vaše konkurence zaregistrovala „vaši“ doménu poté, co jste investovali desítky tisíc do propagace značky.

Ochranné známky, aneb jak neriskovat žalobu

Tento bod je velmi důležitý. Je vhodné si předem ověřit, že nebudete parazitovat na něčí ochranné známce. Proto se přesvědčte, že vybrané jméno není používáno nebo registrováno (alespoň ve vašem oboru) a že není podobné již existující ochranné známce. Ideální je přijít se jménem, které není problém zaregistrovat jako ochrannou známku (a je vhodné tak učinit).

Nejsem právník a nebudu proto předstírat, že vím vše o ochranných známkách. Proto doporučuji kontaktovat advokátní kancelář, případně jinou kompetentní instituci.

Google je váš přítel

Jsem si jist, že Microsoft nepředpokládal, jak negativní dopad může mít na vývojáře rozhodnutí pojmenovat novou softwarovou platformu .NET. Ukázalo se, že takto obecné jméno (navíc s tečkou) velice ztěžuje vyhledávání relevantních informací pomocí vyhledávače. Vyvarujte se stejné chyby. Zvolte jméno, které je unikátní a je možné jej jednoduše nalézt pomocí Googlu. PageRank vašeho webu může citelně zvýšit, pokud jméno bude obsahovat relevantní výrazy. Například náš nový produkt je orientovaný na testování, a proto nám výraz ‚test‘ v jeho jméně v tomto ohledu hodně pomohl.

Konzultujte s rodilým mluvčím

Není váš rodný jazyk tím, jímž se primárně komunikuje ve vašem oboru (např. angličtina)? Nalezli jste skvělé jméno, které nikdo nepoužívá, není ochrannou známkou a je volné v cílové národní doméně? Gratuluji vám, pravděpodobně jste nalezli jméno, které je pro rodilé mluvčí hanlivé či urážlivé. Kdyby to nebylo tak trapné, bylo by zde vhodné se svěřit s historkou o tom, jak jsem jednou málem pojmenoval produkt podobně jako část těla, o které většinou v obchodní konverzaci nechcete mluvit. Poučením je, že byste měli vždy konzultovat návrhy jmen s rodilým mluvčím ještě předtím, než se kompletně ztrapníte.

Hledání jména

Nalézt jméno, které perfektně splní všechna tato kritéria, může být výzvou. Některá kritéria jsou samozřejmě důležitější než jiná, ale i tak doporučuji pokusit se přijít se jménem, které splní většinu z nich.

Takže, jak jsme nakonec pojmenovali náš nový produkt? Nazvali jsme ho TestRail. Není to nejlepší jméno na světě, ale jsme šťastní, že jsme přišli se jménem, které se nám líbí. A hlavně, konečně najít jméno nám umožnilo koncentrovat se na to, co nás nejvíc baví: vytvářet skvělé nástroje pro softwarové týmy.

Poznámka

Napadají vás další kritéria pro jména webů či služeb? Nebo jste řešili nějaký zajímavý problém při pojmenování vlastního webu či software? Podělte se v diskusi o své zkušenosti.

Komentáře: 14

Přehled komentářů

Honza Konzultujte s rodilým mluvčím - GIMP
majkl Jak tedy vymyslet to jméno produktu / služby?
melkor Re: Jak tedy vymyslet to jméno produktu / služby?
mikiqex Re: Jak tedy vymyslet to jméno produktu / služby?
papaja Re: Jak tedy vymyslet to jméno produktu / služby?
srigi Re: Jak tedy vymyslet to jméno produktu / služby?
Gaudentius Trochu bez cenný článek
Čelo Re: Trochu bez cenný článek
papaja Právní aspekty
Velda .NET
ppp Re: .NET
PeterKahoun SEO aspekt
Kolda Jak jsme vybírali název
andrejdwin nazvite svoj startup hovno.com
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3445