Komentáře k článku

(Snad už) Definitivní responzivní obrázky – <picture> a Picturefill

V minulém díle jsme rozebrali důvody ke vzniku nového standardu a atributy srcset, sizes, které vám ve velké většině případů pro responzivní obrázky budou stačit. Pokud by nestačily, je tu ještě záchrana v podobě nového tagu . Podíváme se také na podstatnou věc — jak responzivní obrázky polyfillovat ve starších prohlížečích.

Zpět na článek

8 komentářů k článku (Snad už) Definitivní responzivní obrázky – <picture> a Picturefill:

 1. sachy
  <source
  srcset="medium_1024.png"
  media="(min-width: 800px)">
  

  Nevite nahodou, ktere *prase vymyslelo „spravny“ zapis? Odjakziva se v HTML zapisuji parametry zpusobem:

  <source
  srcset="medium_1024.png"
  min-width="800px">
  
  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   media je standardní HTML atribut, do kterého se vkládají CSS Media Queries.

   Na první pohled ta nutnost inlinovat CSS vypadá zvláštně. Má to ale své důvody v potřebě oznámit prohlížeči informaci ještě předtím než zná obsah externích CSS souborů.

   1. karel

    Re:
    no to je podle me jen alibismus, kdyz uz se neco navrhuje tak to ma byt poradne, osobne take zastavam nazor ze by se mely uvest jen adresy obrazku plus jejich velikost a at si prohlizec sam vybere co potrebuje a to ze v te dobe nema css no neni tak teske na nej pockat a zacit tahat obrazky az pak.
    Navic a muze to byt jen rychlim netem ale uz se mi dlouho nestalo jako v dobach ie6 ze se stranka pred ocima prerendrovava jak taha dalsi a dalsi css.
    Vyber primo prohlizecem by eliminoval patvary vytvarene retina displeji.
    O tom jak dlouho se razi doktrina ze se nemaji promichavat html, css, javascript se vracime do promichavani, ikdyz to me osobne zas tolik neboli, neb sem to striktni rozdelovani nikdy nechapal, kdyz jedno bez druheho nema smysl.

     1. karel

      Re:
      Pokud si nekdo chtel dat tu praci a zlepsit nacitani obrazku, tak preci nelze toho efektivne dosahnout pokud se nezmeni logika v samotnych prohlizecich a to jak pracuji se zdroji. Jednoduse by se jasne stanovilo poradi ziskavanych zdroju html, css, zbytek a nikdo prohlizeci nebrani at si vykresli html jak chce nez dostane css, ale argumentovat tim ze se css taha pomalu je nahlavu postavene, zvlaste kdyz jeho stahovani jeste spomali tahane obrazky ktere se pak zahodi protoze se zjisit ze by jina velikost byla lepsi.
      Me todle obcas prijde jak zaplaty od ms misto aby opravily chybu v jadre co tam hnije desetileti tak radeji vydaji 100 oprav ktere se nad jadrem snazi zabranit aby se dana instrukce spatne volala. Tohle lpeni na starych a zabugovanych technologiich me celkem casto zarazi.

      1. Martin MichálekAutor příspěvku

       Re:
       Mám trochu dojem, že mi nadáváte za situaci na trhu s prohlížeči. :)

       Ano, je to trh. S běžnou konkurencí. Rychlost zobrazování stránek je velká konkurenční výhoda. A tak po výrobcích prohlížečů nemůžete chtít, aby se řídili nějakým hypotetickým standardem způsobu načítání stránky.

       Prostě si to prohlížeče udělaly tak jak uznaly za nejlepší a standard pro srcset/sizes se jim v tomto musí přizpůsobit.

 2. Holoch

  Ahoj chcel sa len opytat prehliadac stiahne vsetky obrazky pri vykreslovani stranky alebo ich taha postupne na zaklade rozlisenia?

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   Nestáhne všechny, to by byla konečná! :) Stáhnou jen ten co vyhovuje podmínkám.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=14221