14 komentářů k článku Scukařina, žádná dřina – díl druhý: Django je naše máma:

 1. Voy

  Pěkné, ale o čem to je?

  Trochu jsem čekal, že se dozvíme víc o tom jak se vyvíjel třeba datový model Scuku a k jakým změnám v designu v průběhu docházelo. Zajímavé by to bylo už jen proto, že do Scuku přispěvatelé ládovali obsah v podstatě už od ranných prototypů (chápu-li to správně). Teď to vypadá spíš jako stý první tutoriál o djangu, což mi přijde trochu škoda. Ale možná, že se dočkáme víc v dalších dílech… ?

  1. EskiMag

   Re: Pěkné, ale o čem to je?

   Pripájam sa k tomuto názoru. Radšej ako technické detaily, ktoré sa dajú dočítať v tutoriáloch a knihách, by sme si radšej prečítali také tie viac filozofické a architektonické problémy, ktoré museli vývojári riešiť. Mimochodom ten obrázok s diagramom vývoja je veľmi malý a teda nečitateľný.

  2. msgreAutor příspěvku

   Re: Pěkné, ale o čem to je?

   Díky za komentář, pokusím se zareagovat.
   Seriál je postaven jako případová studie z vývoje prototypu. V prvním díle jsem shrnul postup, v následujících dvou vypíchnu několik konkrétnějších techických oblastí (převážně z Djanga), které mi připadaly zajímavé. Máte pravdu, že se zde opakují témata zmiňovaná i jinde (např. vývojový server, admin). Z mého pohledu jde o opravdu silné nástroje, a považuji za důležité aby se o nic mluvilo nejen v teoretické rovině (tutorialy), ale i z praxe (viz rychlý vývoj, možnost okamžitého plnění dat, časté změny modelů a nutnost nasazení migračního nástroje).
   Ke skutečnému třesku ve Scuku ale došlo ve chvíli, kdy jsme začali prototyp převlékat do veřejné podoby. Pokud mi vydrží síly, zkusím se k tomuto momentu po nějaké době vrátit a sepsat samostatný článek.
   Pokud máte tipy na konkrétní náměty, sem s nimi! :)

  3. architekt_

   Re: Pěkné, ale o čem to je?

   Mě se naopak líbí, že se autor zbytečně nepouští do konkrétních detailů pozadí Scuku. Místo toho oceňuji, že na jednoduchých příkladech z praxe ukazuje, jak se elegantně vypořádat s běžnými problémy, jako ta migrace dat při změně datových modelů. Myslím si, že každý vývojář si užil nějaké to neefektivní ALTERování databáze a minimálně pro mne bylo toto seznámení s aplikací South velmi přínosné.

 2. Pitrsonek

  Tip na knížku o pythonu a Django

  Ahoj v Pythonu a Django jsem nikdy nedělal. Programuji v PHP přesněji CakePHP, ale chtěl bych se naučit Python a Django.
  Jaké zdroj nebo nejlépe knihy bys doporučil pro studování Pythonu a Django.
  Na co je důležité se zaměřit v Pythonu a jak postupovat.
  Děkuji moc seriál to bude moc pěkný, už se těším na další díly.

  1. msgreAutor příspěvku

   Re: Tip na knížku o pythonu a Django

   Mrkni na odkazy v úvodní poznámce tohoto dílu. DjangoBook je taky svělý zdroj informací. V RSS čtečce mám nastaveno odebírání http://www.djangoproject.com/rss/community/. Z knih doporučuji Practical Django Projects, Pro Django. Zkus se mrknout na Amazon, bude toho určitě víc.

  2. architekt_

   Re: Tip na knížku o pythonu a Django

   Jako základ si stačí projít oficiální tutoriál Pythonu http://docs.python.org/release/2.6.5/tutorial/index.html Na serveru py.cz je i český překlad http://www.py.cz/TutorialyLiteratura Sice je pro starší verzi Pythonu 2.2, ale ty základní principy jsou stále stejné.
   Neuškodí si také prolétnout Library Reference a Language Reference http://docs.python.org/release/2.6.5/index.html , aby člověk trochu nasál do podvědomí, co ten python všechno umí.
   A pak už se stačí vrhnout rovnou na Django a jeho oficiální tutoriál. http://docs.djangoproject.com/en/1.2/intro/tutorial01/

 3. Pitrsonek

  Paráda díky

  Paráda díky za tipy a odkazy, už jsem si trochu prolítl python a vypadá to v pohodě, v podstatě jako ostatní srkiptovací jazyky. Sice se mi moc nepozdáva syntax trošku nepřehledná snad se dají používat pro bloky {} na ty jsem zvyklý a přijde mi to o hodně přehlednější.

  1. Martin Malý

   Re: Paráda díky

   Nerad bych vás nějak odradil, ale prozradím, že bloky se do složených závorek nedávají, vyznačení bloků odsazením je jedním z nejvýraznějších rysů Pythonu (a tedy i Djanga). Ale jde jen o zvyk, ostatně i v C-like jazycích by se mělo odsazovat stejně jako v tom Pythonu…

    1. Bruce

     Re: Paráda díky

     Veľa ľudí považuje nutné odsadzovanie blokov a absenciu {} v Pythone za niečo neprekonateľné, ale ja si myslím, že to je len silou mocou hľadanie zámienky, prečo nie Python. Na Python som prešiel z PHP, ale nad odsadzovaním som sa nikdy ani nepozastavil a nikdy som to nepovažoval za problém. Oproti PHP je zápis kódu kratší a niektoré veci sa zapisujú oveľa jednoduchšie.
     Django môžem len doporučiť, na pár riadkov máte veľa funkcionality a vývoj ide pomaly tak nejako sám :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3307