Komentáře k článku

Redis: key-value databáze v paměti i na disku

Se sociálními sítěmi přišly i zvýšené nároky na uskladnění a filtrování obrovského množství dat. Klasické relační databáze ztrácely dech a bylo potřeba najít něco jednoduššího, co zvládne miliony požadavků za sekundu. Takových databází je celá řada. Někde uprostřed stojí Redis, a o něm si teď povíme.

Zpět na článek

8 komentářů k článku Redis: key-value databáze v paměti i na disku:

  1. msgre

   Re: memcachedb

   Je.

   MemcacheDB má v podstatě pouze příkazy na uložení/vytažení a inkrementaci/de­krementaci hodnoty v keši. Tohle bohatě stačí pro jednoduché kešování.

   Redis ale umí víc — dokáže ukládat nejen řetězce, ale i seznamy a množiny. Nad nimi pak umí provádět průniky, sjednocení, třídění, implementace fronty s pomocí příkazu LPUSH/RPOP je malina. Umí vytáhnout náhodný klíč, což např. využil Daniel Vydra na úvodní stránce http://random-guardian.appspot.com/. Redis je extrémně rychlý (100.000+ read/write operací za vteřinu). Data z paměti průběžně ukládá na disk, takže restartem či pádem nepřijdete o všechno, ….

   Doporučuji zagooglit a nalezené informace pročíst. Redis je opravdu víc než MemcacheDB.

 1. MilanK

  Sady?

  U nás v Česku ;-) máme pro ty sety takový pěkné slovo MNOŽINA. I v komentářích to zaznělo. Ale na druhou stranu je dobře, když nesedíme pořád jen u počítače a vydáme se do SADU třeba sklízet podzimní odrůdy jablek.

  Ještě si matně vzpomínám, ale to už prosím neber jako kritiku, že jsme ve škole asociativním polím říkali prostě „tabulky“ a jejich implementaci pomocí hašování pak „hašovací tabulka“. Nebo možná hešovací. Ty české termíny… jestli by nakonec nebylo lepší se uchýlit k SETům a LISTům? (A hlavně vynechat asi dva nejvíce matoucí české termíny a zůstat u HOSTů a GUESTů).

  1. František Kučera

   Re: Sady?

   Ty jsou matoucí jen když někdo motá anglické výrazy do jinak českých vět. Normálně česky je to „hostitel“ a „host“

  1. Ladislav Thon

   Re: Redis a Grails

   Není zcela přesné. VMware sponzoruje antirezovu práci na Redisu, ale rozhodně ho nevlastní.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3341