18 komentářů k článku Přístupnost HTML5: textové alternativy obrázků (1/2) – teorie:

 1. tdvorak

  Přístupnost - SEO

  Díky za článek. Jen bych doplnil, že když dáte obrázkům dobrý alt, pravděpodobně vám vzroste i návštěvnost z vyhledávačů obrázků (images.google.com například).

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Přístupnost - SEO

   Díky za doplnění. Důvodů, proč definovat k obrázkům textové alternativy, je celá řada, a v tom díle jsem je určitě nevyjmenoval všechny.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: longdesc

   To je pravda. Na druhou stranu je ale fakt, že se tento atribut moc nevyužíval. HTML5 naštěstí místo něj nabízí jiné možnosti, jak obrázek detailněji popsat. Ukážeme si je v dalším díle.

 2. Logika

  Logika

  Přiznám se, že moc nechápu logiku čteček, že pokud není přítomný atribut alt, čtečka přečte název souboru, a pokud chci jenom dekorační obrázek, musím napsat alt=““. Logika by velela, že pokud atribut alt není uveden, čtečka by obrázek nezmiňovala.

  Na druhou stranu, u stránek generovaných skriptovacím jazykem nevidím problém ve vytváření speciální verze stránek optimalizované pro čtečky.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Logika

   To, do jaké míry mají asistivní technologie napravovat chyby tvůrců webů, byla – a určitě ještě bude – otázka mnoha diskusí. Před časem jsem o tom psal i zde na Zdrojáku v článku Mají asistivní technologie napravovat chyby webdeveloperů?

   Jinak toto chování vychází z toho, že je lepší uživateli poskytnout v případě, kdy atribut alt je prázdný a obrázek slouží jako odkaz či tlačítko, aspoň nějakou informaci. Z logiky věci se nabízí adresa, na kterou odkaz vede, a název souboru.

   Toto chování ale samozřejmě není jediné možné a můžete si nastavit, jak se má screen reader ke grafice chovat. I volba, kterou zmiňuje, tj. aby Vám screen reader hlásil jen grafiku s popisky, je možná.

  2. Michal.Jungmann

   Re: Logika

   > Logika by velela, že pokud atribut alt není uveden, čtečka
   > by obrázek nezmiňovala.

   Šedá je teorie a zelený strom života. :-) V praxi (zatím?) absence Alt tagu většinou znamená, že autor stránky je ignorant, nikoliv že obrázek popisek nepotřebuje, proto holt musí všichni autoři-neignoranti u nevýznamových obrázků doplňovat Alt=““…

   > Na druhou stranu, u stránek generovaných skriptovacím jazykem
   > nevidím problém ve vytváření speciální verze stránek optimalizované
   > pro čtečky.

   Tuto cestu již mnozí zkoušeli a obecně se ukázala býti nevhodnou. I pokud stránky mají alternativní verzi, která je funkční a aktuální (což překvapivě vůbec není samozřejmé), zrakově postižení stejně většinou používají primární verzi. Radek možná doplní odkaz na články, kde je tato problematika podrobně rozebírána, nicméně empirická zkušenost je taková, že přístupnosti více prospějí jednoduché drobné změny stávající (základní) webové prezentace než náročná tvorba speciálních verzí…

 3. Pilda

  A ví to i BFU?

  Dobrý den, hezký článek. Moc se mi ale nezdá ta rada „Definovat obrázku textovou alternativu, která je stejná jako text hned vedle fotky, je nadbytečné.“ Jak má uživatel vědět, že ten alternativní text jste tam nenapsal proto, že odstavec normálního textů popisuje to co je na obrázku? To přeci nemůže vědět. Bude si říkat „co je asi na tom obrázku?“, nebo „autor zapomněl dopsat alternativní popis a já teď nevím co na něm je“. Pokud budete mít u 20 obrázků vyplněný alt a u 1 ne, tak uživatel opravdu nemá šanci zjistit, že jste ho nedoplnil, protože je „zbytečný.“

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: A ví to i BFU?

   Dobrý den,

   díky za komentář. To, jak uživatele upozornit na to, že text a obrázek k sobě patří, si ukážeme v příštím díle, který bude zaměřen právě na praktické příklady a návrhy možných řešení konkrétních situací.

 4. Kit

  Obrázek, který má jen dekorační účel

  nepatří do HTML, ale do CSS. Takovému obrázku není nutné dávat žádný atribut alt.

  1. Martin Hassman

   Re: Obrázek, který má jen dekorační účel

   To je teoretická poučka, ovšem nikoliv univerzální řešení. Jedním z případů je tvorba obsahu přes nějaké CMS, ve kterém se obrázek bude vkládat do HTML jako obrázek, ať už má dekorační účel či nikoliv. A pak je třeba řešit otázku altu vzhledem k této situaci (což je řešeno v článku).

   1. Kit

    Re: Obrázek, který má jen dekorační účel

    Souhlasím, tento speciální případ je v článku řešen. Ovšem běžný případ dekorativní grafiky, která patří do CSS, autor článku neřeší vůbec.

    1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

     Re: Obrázek, který má jen dekorační účel

     Ačkoliv se článek primárně věnuje definování textové alternativy grafice vkládané přímo do kódu, souhlasím s Vámi, že pro úplnost jsem tam tuto možnost mohl zmínit. Děkuji za doplnění.

 5. Honza

  Obrázek jako nadpis

  Díky za článek. Z hlediska přístupnosti a optimalizace pro vyhledávače je lepší jaká varianta?

  – <h1>Můj web</h1>
  nebo
  – <h1><img src=“logo.jpg“ alt=“Můj web“ /></h1>

  Děkuji za odpověď,
  Honza

  1. Mintaka

   Re: Obrázek jako nadpis

   Asi spíš varianta C:

   <h1>Můj web</h1><img src=“logo.jpg“ alt=“Logo mého webu“ />

   A CSSkem si ošetřit aby to vypadalo podle chuti.

   1. petr_p

    Re: Obrázek jako nadpis

    Tento zápis je sémanticky špatně, protože vytváří dva nezávislé prvky, z kterých vůbec není zřejmé, že se jedná o alternativy. Za nejčistší bych považoval zápis:

    <h1>
     <object type="image/jpeg" data="logo.jpg">
      <object type="text/plain">Můj web</object>
     </object>
    </h1>

    Leč normotvůrci ještě nedocenili modularitu ve stylu XHTML2.

    Rovněž jednotným řešením by bylo nahradit text i bitmapu jediným SVG s textem vyvedeným jako text nikoliv jako křivky. Avšak implementace prohlížečů a zpřístupňovacích technologií se nám nějak zapomněly v době bitmapové.

    1. Mintaka

     Re: Obrázek jako nadpis

     Re. Dva nezávislé prvky, z kterých vůbec není zřejmé, že se jedná o alternativy:

     Název webu a jeho logo je jedna a ta samá věc?
     Asi jsem zaspal dobu, já je vnímám samostatně.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3746