15 komentářů k článku Konečně „opravdové“ WYSIWYG editory!:

 1. martin

  posledni generace editoru contenteditable nepouziva

  podle me se mylite. editor co pouziva contenteditable neni zadny zazrak, protoze je to jen silena smes patchu, ktere se snazi sjednotit vzhled a vystup mezi ruznymi prohlizeci. a stejne neni zarucena plna kontrola nad kodem.
  to dokazou jen editory (ctvrte generace?) ktere contenteditable nepouzivaji a pracuji jen s dom ve stylu „zmackl jsi klavesu a? pridej pismeno a“ a treba blikajici cursor je pozicovany div. contenteditable je slepa ulicka.

  1. aa

   Re: posledni generace editoru contenteditable nepouziva

   V článku se píše o Aloha a Mercury. Oba tyto editory contentEditable (designMode) používají.

  2. maryo

   Re: posledni generace editoru contenteditable nepouziva

   Musim tak trochu potvrdit ze to, aby se docililo jednotnycho chovani ve vsech prohlizecich (treba FireFox mi prijde ze to ma pekne zabugovany – jak designMode tak contenEditable…) tak je porad potreba hlidat spoustu veci a nekdy to, co to dela samo je otravnejsi nez si to napsat sam.

   Napr. ve vetsine pripadu chcete, aby se misto
   vytvarely odstavce… To se v contentEditable dela samo pokud odentrujete a jste v odstavci. A treba v tom Mercury pokud smazete uplne vsechno a zadnej odstavec tam nezbyde, jak se toho potom docili? Kdyz necham volnou ruku v contentEditable, tak je tam mozny dostat tak spatnej kod az to boli.

   Otazka porad je, jestli je to tim padem slepa ulicka anebo se dockame lepsiho chovani v budoucnu… Jestli neni jednodussi „ohlidat“ contentEditable nez vytvaret znova kolo ktery taky nebude jednoduchy odladit… Nevim.

   1. maryo

    Re: posledni generace editoru contenteditable nepouziva

    Ten odstavec se tam teda vlozi v Mercury jednoduse, staci vybrat ze selectu paragraph… Ale reknete to uzivateli aby to delal spravne, imo by tam mel byt minimalne standardne dokud se nezvoli nejaka jina volba. Stejne jako v textovejch editorech. CKEditor tohle zvlada „celkem“ dobre. TinyMCE taky i kdyz jsem tam narazil na par bugu. Ale zkratka to neni idealni a musi se to tak trochu hackovat…

 2. JakubS

  Contenteditable pro zančkovací jazyky

  Máte někdo zkušenost s in-place editory pro značkovacé jazyky (Markdown, Texy! …)?

  Existuje něco podobného nebo je nutné si přiohnout Alohu?

  1. Franta

   Re: Contenteditable pro zančkovací jazyky

   WTF: to jako že by se to převádělo z HTML do nějaké té wiki syntaxe a pak zase do HTML?

   To asi ne — smysk těch wiki syntaxí je v tom, že je zapisuje uživatl (údajně by měly být intuitivní, což sice moc nejsou, ake je to častý argument pro jejich použití)

   1. JakubS

    Re: Contenteditable pro zančkovací jazyky

    Texy! používám hlavně kvůli sanitaci. Do HTML se přeloží jen to co já povolím (to lze řešit i v HTML ale je to nepoměrně složitější).

    Jediné co mi u Texy! chybí je pokročilý WYSIWYG který z uživatelů sejme nutnost používat syntaxi (jakkoliv mi přijde intuitivní).

    Pro Aloha editor existuje plugin pro Markdown tak snad na to půjde naroubovat i Texy!

    1. Bohuš

     Re: Contenteditable pro zančkovací jazyky

     Znáš Texylu? Sice to není in-place WYSIWYG editor, ale bude splňovat tvé požadavky na zabudovanou Texy! syntaxi

    2. František Kučera

     Re: Contenteditable pro zančkovací jazyky

     Ad „Texy! používám hlavně kvůli sanitaci. Do HTML se přeloží jen to co já povolím (to lze řešit i v HTML ale je to nepoměrně složitější).“

     Na bezpečné ošetření vstupu stačí úplně jednoduchoučká XSLT šablona (pokud potřebuješ filtrovat jen povolené značky/atributy) nebo DTD/XSD (pokud ti stačí binární odpověď: vyhovuje/nevy­hovuje).

     Ad „Jediné co mi u Texy! chybí je pokročilý WYSIWYG který z uživatelů sejme nutnost používat syntaxi“

     Když už WYSIWYG, tak fakt nevidím důvod, proč by z něj nemělo rovnou lézt (X)HTML.

     Ad „jakkoliv mi přijde intuitivní“

     Na těch „wiki syntaxích“ jsou intuitivní tak leda odstavce (kusy textu oddělené prázdným řádkem) a odrážky (řádek začínající -). Zbytek intuitivní není a je to jazyk, který se člověk musí naučit – např. odkazy se jednou píší jako [url=http://​e­xample.com/]sem klikni[/url] jindy jako [http://​exam­ple.com/ sem klikni] nebo třeba "sem klikni":[http://­​example.com/] atd. Jak na to má člověk intuicí přijít, že se to píše zrovna takhle?

     Vždyť to není o nic víc intuitivní než (X)HTML syntaxe. Akorát někdo měl pocit, že to udělá nově a jednoduše – a výsledkem je milion různých syntaxí, které se stejně uživatel musí naučit, sám na to nepřijde.

     Neříkám, že člověk intuicí přijde na <a href="http://­example.com">sem klikni</a>, taky se to musí nejdřív naučit – ale výhoda je v tom, že tenhle jazyk je jeden a používá se všude na webu, kdežto ta „wiki syntaxe“ je v každém systému trochu jiná.

 3. patrik.sima

  Re: Konečně "opravdové" WYSIWYG editory!

  Díky za článek. Doteď jsem neměl tušení, že by mohlo být něco lepšího než TinyMCE / FCKeditor.

 4. kostelnik

  Poslední generace je editor Google Docs

  Google Docs šel cestou implementace vlastního formátování a rendrování právě editovaného textu a to je jediná cesta jak mít ve všech prohlížečích stejné chování a stejný výstup.

  1. František Kučera

   Re: Naprd

   Souhlas.

   Obrázek by se mohl třeba převést na data URL, odeslat se zbytkem textu na server a na něm opět „externalizovat“ do souboru.

   Vlastně to není ani nic moc těžkého – nový standard na to není potřeba, stačí využít stávající a pouze přidat jednu funkci do prohlížeče. Zpracování na straně serveru je pak triviální.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3544