Javascriptaření: překladače, pakovače

V dnešním Javascriptaření si představíme několik nástrojů pro překlad z a do JS (nejen CoffeeScript…) – a nepůjde o žádné exotické jazyky, ale o „vytuněný“ JS, MVC framework, knihovny pro kompresi dat nebo velmi zajímavou vývojářskou konzolu, která umožní ladit skripty najednou v několika prohlížečích.

Seriál: Javascriptaření (9 dílů)

  1. Javascriptaření: hrajte si s funkcemi! 31.1.2011
  2. ECMAScript Strict mode ve Firefoxu 4 8.2.2011
  3. Javascriptaření: nejen jQuery živ je JavaScriptař 8.3.2011
  4. Javascriptaření: fyzika, grafika a společenská konverzace 23.3.2011
  5. JavaScriptaření: drátujeme, překládáme, spojujeme 31.3.2011
  6. Javascriptaření: ukažte mi, označte mě, opravte mě 13.4.2011
  7. Kontrola JavaScriptu s JSLint a JSHint 14.7.2011
  8. Základní vzory pro vytváření jmenných prostorů v JavaScriptu 10.10.2011
  9. Javascriptaření: překladače, pakovače 9.11.2011

CoffeeScriptu asi nemá smysl se rozepisovat nějak víc – většina čtenářů Zdrojáku ho pravděpodobně zná a setkala se s ním. Připomínat, že jde o jazyk, překládaný do JavaScriptu, je tedy nošením sov do Athén. CoffeeScript si tiše našel cestu na pracovní stanice českých vývojářů, ale nejen tam. (Mimochodem, víte o tom, že pro CouchDB existuje patch, který umožňuje psát dotazy přímo v CoffeeScriptu?)

CoffeeScript přeložený do JavaScriptu je „obnošená vesta“. Ale co třeba JavaScript přeložený do Coffeescriptu? Překladač se, nepřekvapivě, jmenuje JS2Coffee a usnadní případnou migraci z JS do Coffee. Samozřejmě nemůžete očekávat, že rozpozná veškeré objektové patterny a správně je převede, ale pro počáteční migraci a získání „surového výchozího materiálu“ je určitě použitelný.

Pokud se vám zdá změna syntaxe mezi JS a CoffeeScriptem příliš radikální, zkuste třeba Kaffeine. Kaffeine umožňuje psát dál ve „vanilla JS“, pouze přidává některé syntaktické prvky, jako jsou implicitní definice funkcí a proměnných, snazší vyjádření asynchronních funkcionálních konstrukcí nebo „for each“ konstrukci ( for ... of ...)

O vhodnosti některých zjednodušení je možné se přít. Má smysl zavádět implicitní deklarace, nebo by byla na místě přísnější syntaxe, s nutností explicitních deklarací na jednom místě apod.? To další překladač má v tomto ohledu jasno: Google Traceur umožňuje, slovy z jeho vlastních stránek, používat chystané novinky v JS už dnes. Mezi nabízené vlastnosti patří třídy, moduly, traits, generátory nebo destrukturovaná přiřazení – tedy vlastnosti, navrhované např. v JS.next nebo v novém Harmony.

(Mimochodem, autor CoffeeScriptu má na webu seznam jazyků, kompilovaných do JS – díky blizz za připomenutí v komentářích!)

Dosti transpilerů. Pojďme se podívat třeba na nějaký MVC framework. Pro JavaScript je jich už poměrně dost – co třeba Spine? Je napsaný v CoffeeScriptu, ovšem lze ho použít i s čistým JS. Základ, tedy vlastní MVC kostra, připomíná Backbone. Spine navíc nabízí rozšíření pro mobilní zařízení, přístup k některým API (localstorage, AJAX atd.) nebo správce závislostí. Uživatele Rails potěší, že Spine je přizpůsobené pro integraci s tímto populárním frameworkem.

Autor článku v jedné webové aplikaci použil „filesystém v prohlížeči“ – tedy ukládání souborů v localstorage. Jednalo se převážně o textové soubory, a protože je localstorage omezený na 5MB (respektive: věří se, že tomu tak je, informace o tom, jak to je ve skutečnosti, se různí), použil transparentní kompresi: LZW.JS. Pro stažení souborů z localstorage v prohlížeči do „počítače“ se pak hodily knihovny JSzip, která dokáže soubory zabalit do archívu ZIP (buď metodou store, nebo deflate) a Downloadify, která překonává problém s pojmenováním takto vygenerovaných souborů. U té druhé knihovny pozor – na odkazovaných stránkách ji nenajdete, podívejte se na GitHub: Downloadify.

Při ladění skriptů může nastat situace, kdy si říkáte: Je skvělé, že mám Firebug, ale hodilo by se mi mít tuhle konzoli v několika prohlížečích NAJEDNOU! Přesně k tomu slouží další dnešní nástroj – Tutti. Používá WebSocket, Socket.IO a Node.js pro realtime komunikaci mezi prohlížeči. Funguje tak, že zadané výrazy nechá zpracovat eval()-em na všech spojených prohlížečích, a v konzoli vypíše výsledky. Nemusíte tak skákat z okna do okna a vidíte na jednom místě, jak jednotlivé prohlížeče naloží s daným výrazem.

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 5

Přehled komentářů

m s/Coffee2JS/Js2coffee/
Martin Malý Re: s/Coffee2JS/Js2coffee/
blizz Re: Javascriptaření: překladače, pakovače
Martin Malý Re: Javascriptaření: překladače, pakovače
Balwan Praktické zkušenosti s Traceur
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3571