Jaké bylo WebExpo 2008

Uplynulý víkend se na půdě České zemědělské univerzity v Praze konal veletrh WebExpo 2008 zaměřený na technologie, webdesign a marketing na webu. V dnešní reportáži vám nastíníme, jak celý veletrh proběhl včetně atmosféry, která na něm panovala.

Je sobota ráno. Jedu autobusem a se mnou i spousta mladých tváří. Baví se spolu a občas lze zaslechnout i některý termín z IT oboru. Není to náhoda, jedu na veletrh WebExpo 2008 a většina těch mladých v autobuse tam určitě míří také. Ve vzduchu je cítit zvědavost a napětí. Jedná se o první český veletrh o webu takového rozsahu (téměř 600 přihlášených). Dokážeme takovou dobrou akci u nás uspořádat, nebo se bude jednat o ztracený čas?

Již program veletrhu řadu lidí zaujal. Mezi prezentujícími společnostmi nemohly chybět Microsoft, Adobe, Skype nebo Seznam a mezi přednášejícími takové osobnosti jako jsou Martin Malý, Radek Hulán nebo David Špinar. Ostatně otázku: „Půjdeš se taky podívat na Radka Hulána?“ bylo možné na veletrhu slyšet znovu a znovu.

Václav Stoupa

Proč veletrh WebExpo 2008 vznikl a co jeho vzniku předcházelo, si můžete přečíst v rozhovoru s jeho hlavním organizátorem Václavem Stoupou:

Viděl jsem, že v zahraničí se konají akce pro webové vývojáře, ale nejen pro ně. I pro ostatní lidi, jejichž práce se webu týká, ať už jsou to obchodníci, podnikatelé, designeři atd. Bylo vidět, že taková setkání můžou být inspirativní. Účastníci si je užívají, navazují kontakty, domlouvají budoucí spolupráce atd. Protože u nás se akce podobného typu nekonaly, nezbývalo, než abych se toho nápadu ujal a realizoval ho.

Více se dočtete v samotném rozhovoru, včetně možného pokračování veletrhu WebExpo v příštím roce.

Den první – sobota

Veletrh v sobotu před desátou hodinou ranní krátce zahájil v aule ČZU Václav Stoupa spolu se zástupci univerzity. Po té se návštěvníci rozprchli do čtyř přednášecích sálů. Někteří si cestou nabrali čerstvou kávu a pečivo, které bylo na chodbách k dispozici, nebo se na chvíli zastavili v improvizované čajovně.

Přednášecí sály byly rozdělené tématicky, a tak vedle sebe byly sály pro prezentace firem, pro vývojáře, o webdesignu a marketingu, mezi kterými návštěvníci během dne přebíhali.

Zaplněná aula ČZU

Velký přednáškový sál – aula České zemědělské univerzity

Na řadě přednášek bylo plno a lidé, na které nezbylo místo k sezení, stáli nebo seděli na schodech. Řada z nich měla otevřený notebook (volná WiFi byla ve všech sálech) a někteří o svých aktuálních dojmech informovali na Twitteru nebo Facebooku. Podobně organizátoři během akce psali návštěvníkům pokyny na Twitter. (Většinu z těchto zápisků lze snadno dohledat.)

Zmíním se krátce o několika z přednášek, které jsem navštívil.

CSS layout

Jaroslav Knap v přednášce Fixní, procentní a fluidní CSS layout porovnával výhody a nevýhody různých přístupů pro tvorbu layoutu. Na příkladech některých webů předváděl problémy, které můžou nastat při nestandardním nastavení prohlížečů nebo při změně velikosti písma. Zajímavé byly i výsledky malého průzkumu mezi účastníky v sále. Ukázalo se, že naprostá většina návštěvníků dělá design webů s přesností na pixel. Asi třetina návštěvníků přiznala, že používá web i z mobilního telefonu.

ASP.NET 3.5

Borek Bernard a Aleš Roubíček ve své přednášce ASP.NET 3.5 / futures představili novinky platformy ASP.NET. Platforma ASP.NET se během posledních let rozrostla na celou řadu technologií; přednášející předvedli použití těch hlavních z nich: ADO.NET Data Services podporující přístup k datům např. pomocí JSON nebo Atom, ASP.NET Dynamic Data pro rychlou tvorbu jednoduchých administračních rozhraní (jedná se opravdu o rychlý způsob, přednášející měli rozhraní hotovo za několik minut) a dlouho žádaný ASP.NET MVC, který oproti klasickým ASP.NET Web Forms nabízí MVC přístup.

Adam Javůrek přednáší

Adam Javůrek přednáší o internetu a budoucnosti (bez) médií

Budoucnost médií

Adam Javůrek měl zajímavou přednášku Internet a budoucnost (bez) médií. Popisoval nedostatky klasického světa tištěných médií, srovnával je se současným stavem médií na internetu a zejména s tím, co by teprve mohlo přijít, ať již by se jednalo o personalizované zpravodajství (ve kterém by elektronické noviny jednotlivým čtenářům nabízely trochu jiný obsah, podobně jako dnes funguje personalizace vyhledávačů), nebo o hyperlokální žurnalistiku (zprávy z vašeho okolí, třeba přímo z vaší ulice).

Panelová diskuze

Panelová diskuze na téma „Desktop vs. web. Bude jeden vítěz?“. Účastnící zleva: Antonín Hildebrant, Radek Hulán, Martin Hassman, Jakub Nešetřil, Martin Malý, Simone Brunozzi.

Panelová diskuze

Zajímavá byla panelová diskuze na téma „Desktop vs. web. Bude jeden vítěz?“ Svými dotazy se do ní zapojovali i návštěvníci. Ačkoliv se jedná o citlivé téma, okolo kterého se vedou „svaté války“, celá diskuze proběhla klidně. Převážil v ní názor, že by bylo dobré nalézt řešení, které bude mít to nejlepší z obou a podle Martina Malého: Buď přežijí oba nebo nikdo.

Video s ukázkami přednášek z prvního dne. Autorem videa je Petr Ocásek.

Den druhý – neděle

Neděle začala první přednáškou v deset hodin ráno. Na některých návštěvnících byla vidět únava z prvního dne. Na chodbách jich po ránu nebylo tolik jako v sobotu. Někteří si trochu přispali, ale nakonec přednáškové sály zaplnily, a tak i druhý den veletrhu ožil. Představím vám opět několik přednášek.

O bezpečnosti

Rastislav Turek nás v přednášce Cílené útoky na webové aplikace seznámil se základními bezpečnostními problémy webu a webových aplikací. Je vidět, že se bezpečností dlouhodobě zabývá a zná dobře i chování uživatelů.  Svou přesvědčivost prokázal, když i po upozornění, že z několika číslic platební karty je možné zjistit číslo celé, přiměl jednoho účastníka, aby mu svou platební kartu ukázal.

Na přednášku navázal Václav Lohr, který nám popsal phishingový experiment, jenž byl proveden na ČZU. Odhadem 10 % studentů na hromadně rozeslaný podvodný e-mail zareagovalo a své heslo do podvržené stránky skutečně zadalo. Někteří studenti podvod odhalili a použili funkci prohlížečů pro nahlášení podvodné stránky. Zhruba tak po 6 hodinách od odeslání e-mailu začaly prohlížeče s anti-phishingovou ochranou podvodnou stránku blokovat. Během celé akce mohlo být nasbíráno více jak 1000 hesel k uživatelským účtům (ve skutečnosti se hesla nikam neukládala, protože se jednalo jen o simulaci).

Datové standardy pro web 2.0

Martin Malý v přednášce Datové standardy pro web 2.0 představil moderní formáty a služby, mezi které patří OpenID, OpenAuth, XFN a mikroformáty. Důraz byl kladen na popis OpenID, který přednášející implementoval u blogovacího systému Bloguje. Ukázalo se, že dosud nemáme ani jednoho velkého českého poskytovatele OpenID. (Pozn. Společnost Seznam.cz před časem oznámila, že se hodlá stát poskytovatelem OpenID a potvrdila to i na své prezentaci na WebExpo 2008.)

SproutCore

Antonín Hildebrant měl přednášku o mladém javascriptovém frameworku SproutCore. Je zajímavé sledovat, jakým směrem se javascriptové frameworky vyvíjí. To, jak postupně mohutní a tloustnou a vkládají stále větší a větší vrstvu mezi vývojáře a prohlížeč, odstiňují tak vývojáře od problémů a omezení webových technologií. SproutCore je příkladem takového velmi tlustého frameworku. Snaží se vývoj webových aplikací velmi přiblížit vývoji aplikací desktopových. Zatím ještě není určen pro produkční používání a je hlavně zajímavý právě svým novým přístupem, který do světa javascriptových frameworků přináší.

Video s ukázkami přednášek z druhého dne. Autorem videa je Petr Ocásek.

Co se do textu nevešlo

Na celém veletrhu bylo přednášek mnohem více, a ačkoli já jsem se pohyboval hlavně na těch pro vývojáře a webdesignery, byly zde i přednášky o marketingu, copywritingu, virtuálních světech, sociálních sítích a další. Proběhla zde i soutěž startupů. Více najdete v programu (včetně materiálů z některých přednášek) a na blogu WebExpo 2008.

Kvalita

Potěšující je, že během celého veletrhu jsem se nesetkal se špatnou přednáškou. I mnozí další návštěvníci se tvářili povětšinou spokojeně. Pokud odcházeli z některé přednášky rozmrzelí, bylo to často spíše její špatnou anotací než obsahem (např. když se někteří návštěvníci domnívali, že jdou na přednášku o pokročilých technikách, ale přednáška byla zaměřena spíše na začátečníky nebo středně pokročilé).

Některé přednášky byly celé natočeny na video pracovníky audiovizuálního centra ČVUT a Provozně ekonomické fakulty ČZU. Časem se dočkáme jejich zveřejnění.

Závěr

Rád bych poděkoval organizátorům akce, dále všem přednášejícím za zajímavé informace a všem návštěvníkům za skvělou atmosféru. WebExpo 2008 ukázalo, že veletrh o webu má v České republice své místo a je o něj zájem jak ze strany návštěvníků, tak prezentujících firem a přednášejících. Nezbývá, než si přát, aby se nejednalo o akci poslední a dočkali jsme se časem dalšího pokračování.

Líbila se vám akce WebExpo 2008?

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Komentáře: 18

Přehled komentářů

Chates2 RE: Jaké bylo WebExpo 2008
skrat Kvalita? Kde?
hobr Re: Kvalita? Kde?
slimejs :)
lnx_bfu Re: :)
kronn Re: :)
lnx_bfu Re: :)
rypacek Re: :)
kronn Re: :)
lnx_bfu Re: :)
rypacek Re: :)
lnx_bfu Re: :)
Jan Kodera webexpo
omfg Hulan
wdolek Re: Hulan
Michal Franěk Re: Hulan
Tomas Novella zaznamy prednasok
Martin Hassman Re: zaznamy prednasok
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=2842