Flash Platform – nejrozšířenější RIA platforma

Pravděpodobně se nenajde vývojář, který by neznal Flash. Nicméně většina lidí na něj pohlíží jako na animační nástroj pro tvorbu bannerů či úvodních stránek (známých jako „Skip Intro“). Ve skutečnosti je Flash především nejrozšířenější RIA platforma světa. Jaké úmysly s ním Adobe má a jaké technologie na něm staví?

Na Zdrojáku se chceme věnovat ve větší míře technologiím pro vytváření RIA – Rich Internet Applications. Nejprogresivnějším a nejpoužívanějším nástrojem v této oblasti je, vedle Javy (resp. JavyFX) a Silverlightu, bezesporu Flash, resp. jeho knihovna Flex a prostředí AIR. Bohužel Flash je stále velkou částí vývojářů považován za pouhý animační nástroj. Požádali jsme proto Toma Krchu z Adobe o podrobnější představení celé rodiny RIA produktů Adobe, založených právě na Flashi. – pozn. red.

Flash Platform = Flash Player + Flex + AIR

Flash platform 2

Adobe přikladá Flashi velkou důležitost – v tuto chvíli většina nástrojů Creative Suite podporuje jako výstupní formát právě Flash. I pro klasické tiskaře se tak Flash stává výstupem pro digitální publikaci dokumentů a interaktivních e-knih. Flash tedy rozhodně není v rodině produktů Adobe nějaký chudý příbuzný. V tuto chvíli je to základní prvek v celém ekosystému Adobe, a to nejen pro vývojáře, ale i pro grafiky, animátory, video post-produkci, pro tiskaře (jako internetový formát vedle klasického PDF), a díky Flexu umožňuje vytvářet i podnikové aplikace.

Adobe nabízí některé RIA produkty, které jsou postavené kompletně ve Flashi:

Rozhodně si nemyslím, že by mělo smysl v tomhle článku zmiňovat možnosti Flashe, všichni víme, že jsou daleko větší než pouhé „vytváření animací“. Pokud si projdete například výše zmíněné aplikace, snadno pochopíte, o čem je řeč. Ostatně, před čtením zbytku článku si můžete jako relaxaci zkusit pohrát s HOBNOX AudioTool (skladatel elektronické hudby).

Flash platform

(Zkuste Tone Matrix a dejte Play, pak si hrajte s dalšími syntetizátory).

Něco málo z historie Flashe

V roce 2006 Adobe koupilo společnost Macromedia, která vyvinula a rozvíjela formát Flash. Adobe si tak posílilo portfolio o nejrozšířenější interaktivní formát na světě. Současně vzniká v Adobe pojem RIA (Rich Internet Applications) na jehož počátku stály osoby jako Kevin Lynch (CTO, Adobe) či Ben Forta (Director of Evangelism, Adobe – Ben Forta navštívil Českou republiku v květnu 2009 při příležitosti konference Budoucnost internetu je v RIA, pořádanou právě společností Adobe).

Flash se tak postupně z vektorového animačního softwaru (první verze se jmenovala FutureSplash) vyvinul v univerzální platformu – jak pro umělce, tak pro programátory, od kreativního světa až po enterprise sféru.

Flash platform
Filozofií Flashe je zůstat nejbohatší platformou světa, která je současně dostupná na všech zařízeních na světě.

Flex

Flex je open-source framework pro Flash, který obsahuje řadu užitečných komponent pro tvorbu UI (tlačítka, seznamy, kontejnery, textová pole, navigační lišty, layout), skinování, přechody a efekty, grafové komponenty, validace, třídy pro práci s datovými službami (HTTPService, WebService, DataService, RPC, RemoteObject), logování, utility a spoustu dalších komponent, které vám velmi usnadní práci při tvorbě standardních uživatelských prostředí.

Aktuální verze Flexu má číslo 4 a byla uvolněna do beta verze současně s novým vývojovým prostředím Flash Builder 4. (Flexem se budou podrobněji zabývat další články na Zdrojáku). Také je nutno dodat, že srovnávání Flex vs. SilverLight je zcela scestné – jelikož Flex je jenom jednou z mnoha knihoven pro Flash.

Informace, návody a tutoriály pro Flex naleznete na Tour de Flex.

Flex lidi
Významní zákazníci používající Flex pro své RIA aplikace.

Adobe AIR

Flash platform 2

Adobe Integrated Runtime (AIR) je běhové prostředí, které kombinuje Flash Player, WebKit (HTML a JS engine, známý ze Safari a Chrome), databázi SQLite3 a úzkou integraci se systémem. Umožňuje tak vytvářet desktopové aplikace, které mají přístup do lokálního úložiště.

Pro Adobe AIR se poslední době rozhoduje spousta firem – jednoduše chtějí, aby jejich aplikace vypadaly sexy a běžely všude. Jedním z příkladů je New York Times Reader (pikantnost: Předchozí verze byla vytvořena ve WPF). Většina Twitter klientů je rovněž vytvořena v AIRu (TweetDeck, Twhirl…)

Flash platform 2
Nová AIRová aplikace The New York Times nahradila původní verzi readeru ve Windows Presentation Foundation

Základní vlastnosti AIRu:

  • offline i online (uživatel může k vaší aplikaci přistupovat i ve chvíli, kdy není online – obsah se tak může jednou za čas synchronizovat na disk či do SQLite databáze)
  • branding (vaše aplikace se nainstaluje na PC a uživatel je s ní úzce spjat)
  • AIRové aplikace lze vytvářet i bez znalosti ActionScriptu, celou aplikaci lze díky zabudovanému WebKitu vytvořit i jako HTML+JavaScript+CSS aplikaci
  • Multiplatformnost: AIR je na Windows, Linuxu i Macu a pracuje se na mobilní verzi AIRu
  • multiokenní aplikace
  • drag-and-drop z file systému
  • custom chrome (aplikace může mít jakýkoliv tvar, průhlednost či stín)
  • instalace je jednoduchá, pokud uživatel nemá AIR runtime, stáhne se při první instalaci AIRové aplikace přes Flash Player v prohlížeči

Flash je všude

Jedním ze základních důvodů pro použití Flashe je jeho rozšířenost (penetrace). 98 % PC připojených k internetu má nainstalovaný Flash Player. Poslední verzi Flash Player 10, která se distribuuje necelý rok, je již na více než osmdesáti procentech PC. Flash Player existuje pro Windows, Mac, Linux, Solaris, Android a další operační systémy.

Mobilní Flash Player (FlashLite)

V tuto chvíli podporuje FlashLite cca 600 druhů různých typů zařízení – např. většina Nokií, Sony Ericcson, Samsung, HTC apod. Flash má v sobě již více než miliarda distribuovaných mobilních zařízení. V roce 2009 byl uveden na trh FlashLite Distributable Player, který lze volně stáhnout/aktu­alizovat na podporované telefony, je tedy k dispozici i pro přístroje, které jej neobsahují ve svém firmware.

Flash for Digital Home (TV)

Optimalizovaná verze Flash Playeru umožňuje zobrazení HD videa a Flashových aplikací na řadě set-top-boxů připojených k internetu, televizí, herních konzolí, blu-ray přehrávačů a dalších digitálních adaptérů, a to včetně hardwarové akcelerace.

OpenScreenPro­ject.org

Flash platform 2

Iniciativa Adobe ve spolupráci s výrobci čipů a hardwaru má zaručit plynulý a nativní běh Flashe na většině zařízení na světě (od PC přes spotřební elektroniku až po mobilní telefony).

V poslední době sklízí OSP mnoho úspěchů, např. ohlášení spolupráce Adobe a NVIDIA (tisková zpráva) na implementaci hardwarové akcelerace Flashe u chipů Targa a přímé System on Chip (SoC) instalaci – tzn. všichni výrobci, kteří tento čip implementují do svých zařízení, budou mít k dispozici i hardwarem akcelerovaný Flash bez nutnosti instalace jakéhokoli software.

Mezi partnery projektu patří ARM, Cisco, HTC, Intel, LG Electronics, Motorola, Nokia, NVIDIA, Samsung, Sony Ericsson, Toshiba, Verizon Wireless a další.

Flash platform

Datové služby

Flash lze připojit na téměř jakýkoliv serverový backend. Od PHP, Ruby on Rails, Javy, .NET, Python či webové služby. Základem pro komunikaci je optimalizovaný protokol AMF. Vedle těchto možností poskytuje Adobe serverové produkty – datové služby. Open-source řešení nabízí BlazeDS postavené na Javě. Enterprise řešení, které má podstatně větší možnosti, je LiveCycle DS. Další možností je ColdFusion – nabízí velmi jednoduchý a rychlý vývoj včetně propojení na Microsoft Office (server-side práce s Office dokumenty), SharePoint či generátory PDF.

Souhrn

Je patrné, že Flash není jen nástrojem pro vytváření otravných reklam a nudných úvodních animací, ale že jde o všestrannou platformu, která stála u zrodu zcela nové kvalitativní úrovně webových aplikací. Umožňuje vytvářet velmi komplexní produkty, které v sobě spojují výhody desktopových i online aplikací. Zároveň má silnou podporu jak ze strany Adobe, tak i ve vývojářské komunitě. Některé součásti Flash platformy jsou zároveň open-source. S Flashem se zkrátka budeme setkávat stále častěji, a to nejen na webu, ale i zde na Zdrojáku.

Další zdroje a užitečné odkazy

http://adobe.com/…ashplatform/ – úvodní stránka Adobe Flash Platform – klikněte po načtení na Explore the Flash Platform 

OSFlash.org – svět open-source a Flashe

Opensource.ado­be.com – všechny opensource projekty Adobe

Labs.adobe.com – nejčerstvější nástroje od Adobe

Nástroje pro tvorbu Flashe

Přímo od Adobe:

Od jiných vývojářů:

  • FDT – výborný vývojářský nástroj podobný Flex Builderu
  • Ensemble Tofino – plugin pro VisualStudio.NET podobný Flex Builderu, zdarma

Další nástroje, které můžou být v určitých případech užitečné:

Pro studenty má Adobe nabídku software zdarma. Stačí naskenovat ISIC kartu a vyplnit formulář na https://freeriatools.adobe.com/

Komentáře: 39

Přehled komentářů

dc poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
dc Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
dc Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
dc Re: poznamka
Tom Krcha Flash Catalyst
Pavel Šimek Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
Richard Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
Franto Re: poznamka
Jaro Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
Honza77 Re: poznamka
Martin Malý Re: poznamka
Honza77 Re: poznamka
Pavel Šimek Re: poznamka
Tom Krcha Re: poznamka
Martin Soušek problémy s lokalizací
Tom Krcha Re: problémy s lokalizací
Štěpán Bechynský Re: problémy s lokalizací
Tom Krcha SEO Flash vs. SilverLight
Jiří Kosek Re: SEO Flash vs. SilverLight
Tom Krcha Re: SEO Flash vs. SilverLight
Jiří Kosek Re: SEO Flash vs. SilverLight
Tom Krcha Re: SEO Flash vs. SilverLight
Borek Bernard Re: SEO Flash vs. SilverLight
Pavel Šimek Re: problémy s lokalizací
Tom Krcha Re: problémy s lokalizací
Martin Re: problémy s lokalizací
Tom Krcha Re: problémy s lokalizací
mm ekosystému Adobe
Tom Krcha Re: ekosystému Adobe
Tom Krcha Re: ekosystému Adobe
Borek Bernard Re: ekosystému Adobe
mm Re: ekosystému Adobe
ffrr Re: Flash Platform - nejrozšířenější RIA platforma
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3088