Komentáře k článku

Drupal jako základ pro webové projekty

V současnosti už u většiny běžně vytvářených webových projektů není nutné začít stavět „na zelené louce“ a programovat vše od začátku. Velkou množinu webových projektů lze zpracovat pomocí moderních systémů pro správu obsahu (CMS), jako jsou Joomla, Wordpress či Drupal. V článku si představíme poslední jmenovaný.

Zpět na článek

28 komentářů k článku Drupal jako základ pro webové projekty:

 1. fos4

  Šablony

  V Drupalu jsem nikdy nedelal a tak mne prekvapil odstavecek o silne strance drupalu: sablonach – ktere jsou tvoreny pouze PHP soubory:

  <h1><?php print $title;?></h1>

  <?php print $content;?>
  <?php print $footer;?>

  Jak zde je reseno osetreni vystupu ?

  Osobně mne to vůbec nepřijde jako nějaký sablonovaci systém (mozna je to moji neznalosti PHPTemplate).

  1. smasty

   Re: Šablony

   Už som pracoval so šablónovacími systémami veľa rôznych CMS, ale tak dokonalý, ako je PHPTemplate som ešte nenašiel.

   Celý základ spočíva v 2–3 súboroch, ktoré sú v praxi bežnými HTML súbormi, len samotný obsah (nadpis, slogan, menu, telo stránky, pätička) je nahradený sekvenciami PHP.

   Navyše veľkou výhodou je, že vo väčšine prípadov sa dobre napísaná šablóna dá s malými zmenami použiť vo viacerých projektoch, aj s totálne odlišným vzhľadom.

   Narozdiel napr. od WordPress šablónovacieho systému, ktorý sa skladá z cca 10 súborov, ktoré sú (hlavne pre začiatočníkov) riadne neprehľadné, pretože obsahujú niekedy dosť dlhé sekvencie čistého PHP kódu.

   Pre mňa je Drupal najlepšou voľbou pre väčšie projekty.

   1. Wordpress

    Re: Šablony

    „Narozdiel napr. od WordPress šablónovacieho systému, ktorý sa skladá z cca 10 súborov, ktoré sú (hlavne pre začiatočníkov) riadne neprehľadné, pretože obsahujú niekedy dosť dlhé sekvencie čistého PHP kódu.“

    Tak na to musim rici, ze jste WordPress videl maximalne na 14″ monitoru, od ktereho jste stal cca 9 metru.

    Jedna z vychozich sablon obsahuje 7 PHP souboru, z nich potrebujete sahat pouze do ctyr – index.php, footer.php, header.php a sidebar.php. Velikost tech sablon je cca 1 KB.

    Kde jsou ty dlouhe sekvence cisteho PHP kodu?

    Pro zacatecnika naprosto trivialni.

    1. fos4

     Re: Šablony

     Ono i v PHPTemplate tohle nevypada vubec dobre:


     <div class="commentnew) ? ' comment-new' : ''; print ($comment->status == COMMENT_NOT_PUBLISHED) ? ' comment-unpublished' : ''; ?> clear-block">

     Na prvni pohled nemam ani predstavu co to dela.
     Navic o tom autoescpapingu nikdo nic ?

  2. d.f.h

   Re: Šablony

   Konkrétně v případě PHPTemplate jsou všechny proměnné v šablonách už ošetřené (starají se o to jednotlivé moduly, které šablonu proměnnými plní).

   A kromě toho Drupal je modulární i co se týče šablonovacích enginů – defaultně jich má několik a není výrazný problém přidat další (viz jejich seznam) nebo si napsat vlastní.

   1. fos4

    Re: Šablony

    A XSLT samozrejmne chybi :-)

    Moduly přece nemuzou vedet jak s promenou nalozim, jestli bude jako hodnota attributu, v textareji nebo jen tak vypsana – vsude jsou jina pravidla.

    1. janpoboril

     Re: Šablony

     Běžné proměnné (vypadají jak globální) bají standardní HTML výstup. Ty, co neobsahují HTML kód (třeba popisky něčeho, hodnoty něčeho) jsou asociativní pole, kde jsou uloženy v různé podobě, například pro výpis v HTML, pro výpis v poli a samozřejmě surový původní text, který si můžu escapovat, jak chci.

     1. janpoboril

      Re: Šablony

      A pokud mi ani to nevyhovuje, můžu si nahradit jakoukoliv theme funkci (jsou jich desítky, někdy stovky, záleží na modulech) a napsat si vlastní.

 2. Rdm

  stylování šablon

  „Možná někteří z vás nebudou souhlasit, ale praxe dává za pravdu, že ke stylování vzhledu redakčního systému je třeba přistupovat úplně jinak, než že vezmete připravené PSD a podle něj si připravíte čistou HTML šablonu. Rozhodně je lepší kódovat už přímo do šablony Drupalu a počítat se specifiky, třídami a ID, které Drupal generuje, případně si je upravit podle svého.“

  To je nesmysl. Nad výstupem redakčního systému musím mít 100% kontrolu a praxe ukazuje, že to lze.

  1. Jakub Suchy

   Re: stylování šablon

   Ano, 100 % kontrolu mate a lze to. Ale praxe ukazuje, ze prace stravena nad necim takovym daleko prevazi benefit.

 3. Erythros

  Trochu blábol

  Autor článku mi připadá, že trochu blábolí. Nemusí to být nutně jeho chyba, ale spíš fakt, že se v jednom jediném článku snažil popsat celý Drupal a vyšel z toho článek, kde popisujete to, co vás na Drupalu zaujalo.

  Drupal má dvě významné nevýhody, které jsou výhodami: Je to modulární systém. Když se začátečník podívá na seznam modulů, zježí se mu všechny chlupy na těle. Je jich tolik a jejich funkce se natolik mísí a překrývají, že je velice obtížné se v té směsi orientovat. Po nějaké době se sice naučíte používat nejběžnější moduly nějakým konvenčním způsobem. Což ovšem neznamená,že je to nejlepší řešení vašeho problému.

  Druhou výhodou/nevýhodou je systém nodů. Většina začátečníků si jej mentálně přejmenují jako článkový systém, protože jej nechápou – lépe nevidí – v celkovém obraze. A je pak pro ně těžší tuto představu opustit a používat Drupal podle toho, čím opravdu je – Lego, nebo pokud preferujete – Merkur.

  Možná, pokud se chcete Drupalem na Zdrojáku zabývat více, by nebylo špatné vydávat seriál, který by čtenáře seznamoval s užitím skupin modulů k dosažení určitých cílů. Takové malé případové studie.

  1. d.f.h

   Re: Trochu blábol

   V tom případě se klidně hlásím a články pro Zdroják napíšu :-) Protože uváděné nevýhody povařuji naopak za obrovské výhody, které člověk naplno docení teprve ve fázi, kdy na Drupalu staví svůj desátý web.

   1. Erythros

    Re: Trochu blábol

    Proto jsem je také nazval nevýhodami/vý­hodami. Při učení a seznamování jsou dost dlouho nevýhodami než se stanou výhodami. Drupal má prostě trochu jinou učící křivku než třeba WordPress (což je samozřejmě úplně normální).

    Jednoduchý systém byl třeba phpRS. U něj bylo vše jasné a de facto měl jediné možné použití. Kdo ho použil, byl spokojený. Kdo spokojený nebyl, tak ho nepoužil. U Drupalu tohle neplatí – můžete jej používat a svou nespokojenost vybíjet na úpravách instalace do skonání věků. Předpřípravených modulů a postupů na to máte dost.

    Je i trochu ošemetné Drupal nazývat redakčním systémem, protože jím být může, ale v základu není. Zkratka CMS a její význam je trochu moc anglofonní pro neustálé použití a „systém pro správu obsahu“ zní v češtině strašně.

    1. d.f.h

     Re: Trochu blábol

     Přesně tak. Já osobně pro Drupal s oblibou používám zkratku CMF – Content Management Framework. Kromě čistě obsahových webů jsem v něm totiž dělal i e-shop, RSS agregátor, databázi produktů, systém pro centralizovanou správu webových formulářů… Ono v něm jde udělat v podstatě všechno.

  2. Jakub Suchy

   Re: Trochu blábol

   Zkuste se prosim vyhnout slovum jako „blabol“. Do slusne diskuse nepatri.

   Mate nejakou referenci o druhe ne/vyhode o ktere pisete – nodech? Zatim jsem se s touto pripominkou nesetkal.

   Daleko casteji bych zminil vyhodu/nevyhodu, ze Drupal je otevreny PHP system, tudiz (+) je velmi jednoduche ho pochopit zevnitr a (-) PHP laka hrozne moc lidi aby zasahovali do vnitrnosti systemu – hlavniho konceptu Drupalu – do not hack core.

 4. Erythros

  Složitost Zdrojáku

  Drupal není ideální, jako žádný jiný CMS. Nečekejte od něj, že si několika kliknutími postavíte web jako je Zdroják, aniž byste měli alespoň základní znalost PHP.

  Proč? Mně naopak připadá Zdroják – kromě pochopitelně šablony – jako celkem jednoduchý web pro Drupal.

  1. janpoboril

   Re: Složitost Zdrojáku

   Pravda, funkčně stejný web bych měl asi za hoďku. Pokud tedy pominu tvorbu šablony.

    1. d.f.h

     Re: Moduly v Drupale

     Nojo, ale není modul jako modul. Jsou monstra typu Views, CCK nebo Panels (ovšem bez nich se při jen trochu složitějším projektu prostě neobejdete), a pak moduly třeba jen s jedním hookem, zajišťující nějakou drobnost, která je ale moc fajn. Třeba modul favicon – kdo ho zná, už nechce jinak, přitom má dvacet řádků.

     Takže 150 modulů zní možná hrozivě, ale není to nic neobvyklého. Třeba takový HDmag.cz má těch modulů 62 a je to vlastně jen takový docela normální webový magazín.

 5. keff

  Architektura Drupalu - má prezentace

  Když už se tu píše o Drupalu, dal bych k dobru svou zaprášenou prezentaci o jeho architektuře (+ krátké představení): http://blog.tomaskafka.com/…e-drupal-cms

  Jinak k tématům – nejlzdaleka nejlepší volbou mi přijde postavení na tématu Zen (http://drupal.org/project/zen), což je více než téma takový css+html+php framework pro témata, obsahuje rozumný css reset vestavěného css drupalu, a nad ním pak má výborně komentované styly a šablony, kam stačí doplnit vlastní kód.
  Nejlepší začátek je stáhnout, přečíst readme, a ke zbytku vás navedou komentáře v kódu šablon a zakomentované ukázkové funkce.

 6. Honza

  Dotaz k Drupalu

  Mám web se statickými stránkami a chci přejít na redakční systém. Ale část webu získávám jednou za den stažením již hotových stránek, takže ukládání do databáze nepřipadá v úvahu.
  Jak se to dá řešit např. v Drupalu?
  Díky moc

 7. xoxoxo

  mimochodem

  Drupal zacal nedavno pouzivat i Whitehouse.org coz je pro autory asi velky uspech, taky jsem slysel ze Drupal vyhral nejaky umisteni co se tyka OS nebo CMS nevim, a umistil jsem v sini slavy, ale taky ze v nem bylo nalezeno uz desitky chyb :)

  1. Jakub Suchy

   Re: mimochodem

   Jedna se o CMS Award, Drupal ji vyhral jiz ponekolikate v rade: http://www.packtpub.com/award

   Na poctu chyb (mluvime o bezpecnostnich?) nezalezi. Stejne tak ve wordpressu, Joomle, ve Windows, Firefoxu a dalsich programech. Nicmene je treba mit na pameti, ze existuje Drupal core – jadro a pak Drupal contrib – moduly a tech je 5000 (brezen 2010). Takove mnozstvi chyb v 5001 projektech je nahodou docela nizke cislo, ne?

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3127