34 komentářů k článku Cordova a Sencha Touch aneb mobilní aplikace pomocí webových technologií:

 1. pesu

  Pokračování? Určitě...
  Nevím jak ostatní, ale já osobně bych pokračování ocenil. Momentálně stojím před problémem, který bych takto mohl elegantně vyřešit, aniž bych musel platit externí a většinou velmi nespolehlivé programátory.

  Díky!

 2. michal

  Pokračovat!
  Vícedílný seriál by byl super. Chtěl bych do telefonu dopsat appku a nechce se mi zatím učit Javu a věci okolo Androidu, když, jak se zdá, není problém to udělat v jazycích, které znám důvěrně, zvlášť když podpora vývoje pod Linuxem na Android mi nepříšla úplně dodělaná. Takže jestli by jste byl tak ochotný a dal si s tím práci, tak mně by to pomohlo.

  1. Michal Haták

   Re: Pokračovat!
   Nevim proč ti nepřijde podpora pod linuxem uúplně dodělaná, ale co se týče android dev-stacku tak jsem nikdy s ničím neměl problém, ba naopak oproti win. noflame

 3. vidya

  Pokracovanie by bolo super, mna by hlavne zaujimalo ako prebieha vyvoj a testovanie na androide. Otestovat appku v ios simulatore je jednoduche, no android to je pre mna jeden velky WTF, mam na mysli hlavne nepouzitelny emulator.

  1. Martin HujerAutor příspěvku

   Re: Testování na Androidu
   Android emulátor je opravdu jedno velké WTF, takže jsem aplikaci testoval přímo na telefonu. Výhoda Sencha Touch je, že většina toho jde testovat jen v prohlížeči (na tom Androidu). A teprve na věci, které používají nativní API je to potřeba kompilovat.

 4. petr.sikola.9

  určitě pokračovat
  Jsem určitě pro pokračování, ideální by byl nějaký malý step by step projekt od začátku vývoje v js až po publikování do jednotlivých store. Myslím, že to tak bude u všech, že mají zkušenost s jednou platformou a ostatní jsou zatím velká neznámá. Možná by stálo zato i zmínit nějaké prerekvizity co se týká vývojových nástrojů (a jejich konfiguraci) pro jednotlivé platformy atd…
  Díky za článek.

 5. nextsux

  neprojdete appstorem
  Moje zkusenost je, ze aplikace vyrobene timto zpusobem maji VELKY problem se dostat v pripade Apple do AppStore. Ani po nekolikamesicnim dohadovani s review board se nam nepovedlo ji tam dostat. Jejich hlavni argumenty jsou, ze nepouziva dost nativnich funkci a jevi se jako pomala. Tecka, vic vam k tomu nereknou – kde, proc co a jak. Jen vam doporuci ji napsat nativne ;)

  1. VlaFiser

   Re: neprojdete appstorem
   Měl Martin Hujer problém/komplikace při nasazování do Apple Storu? Chystám se za pár dní něco takového ven poslat, takže budu rád za každé informace. Díky!

   1. Martin HujerAutor příspěvku

    Re: neprojdete appstorem
    Se schvalováním kvůli rychlosti nebo něčemu podobnému jsme problém neměli. Ale ta aplikace samozřejmě nesmí být jen wrapper, který by otevřel normální web.

    První verzi nám z AppStore vrátili kvůli jinému formátu videí – museli jsme vyřešit speciální formát pro videa na iOS (samo si pak umí zvolit kvalitu podle rychlosti připojení). Jinak pak schváleno vždy na poprvé (jak iOS, tak WP).

   2. Tomáš Fejfar

    Re: neprojdete appstorem
    Oo to takhle bylo dřív, když ještě původní phonegap používal privátní API ( např. https://groups.google.com/forum/#!topic/phonegap/OrjMZLXW6jU%5B1-25-false%5D) Ale pokud vím, tak to už dávno není problém. Jak psal Martin, prakticky jediný problém byla videa. Ale je možné, že to bylo tím, že jsme hned používali iOS player a nepřehrávali video v HTML5 tagu – s HTML5 tagem by nám to možná taky nevzali…

  2. Martin HujerAutor příspěvku

   Re: neprojdete appstorem
   Docela by mě zajímalo víc informací. Ta aplikace byl v Sencha Touch? Jaká verze? Tuším, že u první bylo občas potřeba vynechat nějakou animaci, aby to bylo dostatečně rychlé.

   1. Martin HujerAutor příspěvku

    Re: neprojdete appstorem
    A v čem to je udělané? Z obrázků to vypadá dobře, ale nemůžu si to vyzkoušet, protože není WP8 verze ;)

 6. Yess

  palec hore
  V prvom rade chválim za zhrnutie. A čo sa týka seriálu, tak ja by som ho tiež ocenil, pretože ako si spomínal ..ponúka to rýchlejšiu alternatívu pre menej dôležité / zložité aplikácie.

 7. Roman Mátyus

  Rozhodne pokračovanie
  Zdravím,

  článok je super, ale chcelo by to viac detailov. Takže som rozhodne za pokračovanie.

  Téma môže byť napr. vytvorenie aplikácie TODO listu komunikujúceho s webovou službou.

 8. Tomáš Vozábal

  Rozhodně pokračovat
  Problematika mě dlouhodobě zajímá, ale pokusy jsem nikdy nedotáhl do konce.. Rád blíže poznám jak Sensa Touch, tak i průběh zabalení aplikací jako nativní. Díky.

 9. toomkis

  Výkon
  Naneštěstí výkon je na úkor abstrakce tristní. UX se rozhodně nemůže srovnávat s nativní aplikací.

  1. Martin HujerAutor příspěvku

   Re: Výkon
   jj, to jsem zmiňoval i v článku, že rychlost a vzhled nebudou nikdy (?) takové, jako v nativní aplikaci

 10. Martin HujerAutor příspěvku

  Pokračování
  Ahoj, díky všem za podporu a zájem. Domluvím se tedy s Martinem Hassmanem, jak se seriálem.

  1. Martin HujerAutor příspěvku

   Re: Jak to vypada se serialem
   Bude. Teď dělám na aplikaci v Cordově a Sencha Touch na diplomku (geolokace, focení, upload souborů), takže ta má teď prioritu. A hlavně jsem se během toho naučil další věci.

 11. Leoš Ondra

  PhoneGap, Cordova a Sensa Touch
  Určitě hlasuji pro seriál, ale osobně bych uvítal zvlášť téma PhoneGap/Cordova (zabalení html5 aplikace pro smartphone či tablet) a Sensa Touch. PhoneGap/Cordova je jeden veliký chaos, a pokud se pokusíte něco vytvořit pomocí zdrojů na netu tak je to jeden velký projekt pokud/omyl, třeba už proto, že existuje řada verzí a různé nástroje, včetně emulátorů, které se nedají libovolně kombinovat, často vadí už mezery nebo české znaky v cestách k souborům. Matoucí je pro mě pořád i rozdíl mezi PhoneGap a Cordova, PhoneGap jinak pořád existuje, takže se dá nainstalovat podobně jako Cordova:

  npm install -g phonegap

  a pokud jsem to pochopil tak Cordovu zahrnuje. Pracuje se s tím podobně, ale zatímco v PhoneGap (verze 3) se mi podařilo vytvořil pomocí Eclipse a ADT bundle testovací aplikaci i pro starý Android (2.2), v Cordova změna minimální verze Androidu vždycky skončila fiaskem.

  Otázkou je, do jaké míry je pomalost a menší výkonost Cordova/PhoneGap daná tím, že to prostě není nativní aplikace a do jaké použitým frameworkem (jQuery Mobile, Sensa Touch atd.). Například tento zdroj je v přístupu k html aplikaci doslova rouhačský, ale něco na tom možná bude:

  http://www.sitepoint.com/building-a-low-memory-web-application/

  1. Martin HujerAutor příspěvku

   Re: PhoneGap, Cordova a Sensa Touch
   Rozdělit to do dvou menších seriálů je dobrý nápad, díky za tip!

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=10975