Komentáře k článku

15 cest k lepší přístupnosti vašeho webu – II

Úspěšnost implementace přístupnosti jde ruku v ruce s jednoduchostí a srozumitelností požadavků, které jsou na tvůrce webů kladeny. Dnes se podíváme na zbývajících osm jednoduchých požadavků na přístupnost, které patří mezi ty nejdůležitější, a na které byste se měli snažit myslet pokaždé, když tvoříte webovou stránku.

Zpět na článek

19 komentářů k článku 15 cest k lepší přístupnosti vašeho webu – II:

 1. Jakub Vrána

  Tabulátor

  Chtěl bych se zeptat na jednu věc, se kterou si nevím rady. V textareách Admineru, do kterých se zadává kód, dovoluji pomocí JavaScriptu vložit tabulátor pouhým stisknutím klávesy Tab. Formulář lze následně odeslat pomocí Ctrl+Enter, což je alespoň v desktopových aplikacích celkem běžná konvence a navíc to je uvedeno v title odesílacího tlačítka.

  Problém nastává v momentě, kdy chce uživatel přejít na nějaký další prvek a nemá myš. Napadá někoho, co by se s tím dalo udělat? Možnosti jednoduchého zadávání tabulátoru se kvůli tomu vzdát nechci.

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Tabulátor

   Problém nastává v momentě, kdy chce uživatel přejít na nějaký další prvek a nemá myš.

   Pokud nelze použít Tab, pak bych asi přiřadil dalšímu formulářovému prvku horkou klávesu. Uživatel se pak může stiskem odpovídající klávesové zkratky přemístit jen pomocí klávesnice na další/požadovaný prvek.

   1. Jakub Vrána

    Re: Tabulátor

    Problém nastává, pokud je ten následující prvek tlačítko, protože to se po stisknutí accesskey rovnou „zmáčkne“. Muselo by se to tedy udělat také JavaScriptem.

  2. David Grudl

   Re: Tabulátor

   Co třeba ESC? Vím, že to zní na první pohled hloupě, ale zkus si představit reálnou situaci, kde ti kurzor uvízl v textarea a _opustíš_ ji stiskem tlačítka _opustit_. Sice se předá fokus na další prvek, ale to je spíš implementační detail.

   1. Jakub Vrána

    Re: Tabulátor

    Přijde mi to jako výborný nápad, asi to tak udělám. Teď jen vymyslet, jak se pomocí JS dá focusnout další element.

    1. David Grudl

     Re: Tabulátor

     Funkce na to přímo není, ale s jQuery to lze relativně snadno (vím, že v Admineru není, ale třeba se to bude někomu hodit)

     var inputs = $(‚:input‘);
     inputs.eq(input­s.index(aktual­niElement) – inputs.length + 1).focus();

     V prohlížečích s querySelectorAll() bych v cyklu nad querySelectorA­ll(‚input, select, button‘) hledal aktuální element a fokusnul následující/první. Pro IE 6 a 7 asi jedině pomalejším cyklem nad getElementsBy­TagName(‚*‘) a kontrolovat tagName.

     1. Jakub Vrána

      Re: Tabulátor

      Formulář má kolekci elements, která se na to dá bezvadně použít, ale její procházení a hledání sebe sama mi přijde strašně krkolomné, takže hledám ještě něco elegantnějšího. Ale bohužel to asi nenajdu.

       1. Jakub Vrána

        Re: Tabulátor

        Já to zase tak obecně nepotřebuji. V Admineru po textaree následuje vždycky přinejmenším odesílací tlačítko.

   2. Jakub Vrána

    Re: Tabulátor

    Sice se Esc v některých prohlížečích používá pro vrácení změn provedených v políčku, ale to je funkčnost asi celkem zbytečná, takže jsem to tak nakonec opravdu udělal. Díky za nápad!

    Mimochodem pro „opustit“ by se nejvíc hodilo použít blur, ale to se chová divně ( Tab pak začíná od místa, kde naposledy skončil – tedy třeba od začátku).

  3. František Kučera

   Re: Tabulátor

   V tvém případě jednoduché – přidat volbu do konfiguračního souboru – ať si uživatel vybere, jestli chce vkládat tabulátory nebo radši přeskakovat na další prvek*. Problém to může být spíš u veřejných webů, ale tam zase málokdy potřebuje uživatel vložit tabulátor.

   *) nebo může mít obojí tím, že se použije nějaká jiná klávesová zkratka, ale ten tabulátor je buď a nebo.

   1. Jakub Vrána

    Re: Tabulátor

    To je přesně řešení, kterému se chci za každou cenu vyhnout. Důsledkem totiž je, že přijdu k nějakému Admineru (třeba na webhostingu) a nevím, jak pracuje, nebo pracuje jinak, než chci.

    Správné řešení musí fungovat všude stejně dobře.

    1. OMG

     Re: Tabulátor

     Takové řešení často neexistuje — lidé mají různé preference, proto jsou programy konfigurovatelné ;-)

 2. asdf

  Typ a velkost ako sucast odkazu?

  Chcel by som sa spytat, ze ci pri odkaze na dokument, ma byt jeho velkost typ sucastou samotneho odkazu? Priklad:
  a, <a href=““>Dokument (PDF, 12MB)</a>
  b, <a href=““>Dokumen­t</a> (PDF, 12MB)

  Alebo nie, resp. ci to nahodou nie je jedno?

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Typ a velkost ako sucast odkazu?

   Lepší je varianta a), protože v takovém případě se tuto informaci uživatel, který prochází web po odkazech, dozví ve chvíli, kdy se na tento odkaz dostane, a nemusí po této informaci pátrat „kolem“ odkazu. Varianta b) je také akceptovatelná, ale je o něco méně komfortní.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3443