Přejít k navigační liště

Archiv autora: Václav Dajbych

Zajímám se o programování na platformě .NET, webdesign a webové prohlížeče. Cílem mé vědecké práce je využití sémantického webu k vytvoření doménové ontologie, která by pomohla usnadnit vyhledávání na webu. Působím jako Microsoft Student Partner. Své technické články vydávám na blogu Dajbych.net.

Komentáře: 13

K čemu je dobrý TypeScript

TypeScript je určený pro aplikace obsahující mnoho javascriptového kódu. Jedná se o nadstavbu jazyka JavaScript. Nabízí typovou kontrolu, třídy, moduly rozhraní, IntelliSense a refactoring kódu. Jeho syntaxe je navržena tak, aby byla co nejvíce shodná se syntaxí ECMAScript 6.

Komentáře: 6

SQL Server Compact 4

V posledních letech si vydobyla velkou popularitu databáze SQLite, a to především díky své nenáročnosti a možnosti „přibalit“ ji k aplikaci a využít jako embedded SQL. I Microsoft má podobnou databázi, kterou lze využít ve spojení např. s IIS či pro desktopové aplikace, nazývanou SQL Server CE.

Komentáře: 18

Jak používat písma na webu

„Web design je především typografie. Tečka.“ Informace na webu jsou totiž z 95 % prezentovány právě psaným textem. Lví podíl na úspěchu společnosti Google má minimalistický design. Jeho základem je text použitý v typograficky čistém uživatelském rozhraní. V článku si ukážeme, jak zajistit, že bude písmo použito stejně spolehlivě jako například obrázek ve formátu PNG.

Komentáře: 6

Internet Explorer JavaScript API

Internet Explorer 9 přistupuje k webové stránce více jako k aplikaci. Stránku lze snadno připnout na hlavní panel, jde jí použít ve funkci Aero Snap, dají se přidat vlastní úlohy do Jump Listu, ikonu připnuté stránky je možné překrýt druhou ikonou a náhled stránky se dá doplnit o tlačítka, na jejichž stisknutí může stránka adekvátně reagovat. Tento článek popisuje metody, které souvisejí s uživatelským rozhraním.

Jak funguje proxy?

Posledních pár let mě baví se zabývat bezpečností aplikací. Čistě technicky. A když člověk tyhle věci implementuje, dostane se k zajímavým problémům, které by ho ani nenapadly. A tak se stalo, že jsem se dostal k proxy. Jako slepý k houslím.